Olejek bergamotowy - na dobry nastrój i infekcje

 Olejek bergamotowy 

 Olejek ten uzyskiwany jest ze skórek owoców pomarańczy bergamoty (cytryńca bergamotki). Wywiera niezwykle pozytywny wpływ na nasz organizm. Jest doskonałym antyseptykiem i znajduje szerokie zastosowanie w terapii wszelkich infekcji. W aromaterapii używany jest ze względu na swoje dobroczynne działanie na obniżony nastrój, zmęczenie i brak energii. Olejek eteryczny z bergamoty to jeden z najbardziej lubianych zapachów na świecie. Jakie inne jeszcze korzyści zdrowotne przynosi stosowanie olejku bergamotowego?

Co zawiera: głównie octan linalylu i linalol, seskwiterpeny, kariofilen, humulen, beta-farnezen, beta-bisabolen, terpeny, furanokumaryny.




Jakie działanie ma olejek bergamotowy?

STOSOWANY DOUSTNIE

- Poprawia trawienie, pobudza silnie wydzielanie soku żołądkowego i jelitowego.
- Działa wiatropędnie.
- Wyniki niektórych badań sugerują nawet, że olejek eteryczny z bergamotki może być pomocny przy leczeniu zatrucia pokarmowego, dzięki swoim naturalnym właściwościom antybakteryjnym.

W AROMATERAPII

- Polecany szczególnie w stanach obniżonego nastroju, smutku, strachu, zrezygnowania. Olejek bergamotowy jest środkiem rozluźniającym. Nie tylko zmniejsza napięcie nerwowe, ale również ma właściwości odprężające i jest świetnym naturalnym środkiem na niepokój. 
- Działa stymulująco i antydepresyjnie. Poprawia krążenie krwi, dodaje energii.
Do jego zastosowania wystarczy 2-3 krople olejku eterycznego połączyć z niewielką ilością oleju bazowego (np. kokosowego). Całość po zmieszaniu w dłoniach rozprowadzamy w okolicach czoła i nosa. Aromat olejku należy powoli wdychać. Można nim również posmarować powierzchnię stóp oraz brzucha.

W KOSMETYCE

- Łagodzi stany zapalne i podrażnienia skóry.
- Do wcierania w skórę dotkniętą infekcją lub grzybicą.
- W celu pozbycia się podrażnienia na skórze wystarczy na wacik kosmetyczny nałożyć 5 kropli rozcieńczonego w oleju bazowym olejku eterycznego z bergamotki i pocierać nim zainfekowane miejsca na skórze.
- Olejek ten można również dodać do kąpieli. Wpłynie nie tylko pielęgnacyjnie na skórę, ale także pozytywnie na nastrój, samopoczucie i równowagę hormonalną.
- Ogranicza aktywność wirusa opryszczki, wywołującej tzw. zimno.

OCHRONA JAMY USTNEJ

- Olejek ten działa antybakteryjnie, może więc być stosowany jako składnik płynu do płukania jamy ustnej. Dzięki regularnemu stosowaniu może pomóc uchronić zęby przed rozwojem próchnicy i pojawieniem się ubytków.


W LECZENIU INFEKCJI GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH, ZATOK, KATARU

- Działa przeciwbólowo.
- Antyseptycznie.
- Rozluźnia flegmę i śluz w drogach oddechowych.
- Olejek bergamotowy może być również stosowany jako środek zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa przy wdychaniu.
Kilka kropel olejku można dodać do HERBATY lub po prostu spróbować herbety Earl Grey.

NA BÓLE MIĘŚNI I STAWÓW

- Olejek ten jest doskonałym środkiem na zmniejszenie objawów skręceń, bólów mięśni oraz stawów. 
- W celu zmniejszenia bólu olejek bergamotowy - w niewielkiej ilości -mieszamy z olejem bazowym (np. z pestek winogron, migdałowym, kokosowym) i aplikujemy w problematyczne miejsca.



✅ Olejek eteryczny z bergamotki nie powinien być samodzielnie aplikowany na skórę. Można go łączyć z olejem nośnikowym, na przykład kokosowym, który zmiękczy skórę.

✅ Ma orzeźwiający, świeży cytrusowy zapach i lekko zielony kolor.

✅ Olejek bergamotowy jest świetnym odświeżaczem powietrza. Wystarczy dodać kilka jego kropli do nawilżacza powietrza lub wymieszać z ciepłą wodą, rozpylić w pomieszczeniu i gotowe - olejek bergamotowy zadba o wspaniałe samopoczucie do końca dnia.

❕ Jak wszystkie olejki cytrusowe, olejek bergamotowy jest światłoczuły i nie należy go stosować podczas opalania lub wystawiana skóry na promienie UV.

❕ Po zastosowaniu go na skórę powinno się unikać ekspozycji na promieniowanie UV.

❕ Olejek eteryczny z bergamotki może u niektórych osób podrażniać skórę, dlatego przed użyciem warto przetestować go na małym obszarze skóry. Najlepiej pocierać obszar przedramienia olejkiem eterycznym wymieszanym z olejem jadalnym (np. słonecznikowym, migdałowym, z awokado). Jeśli w ciągu 24 godzin nie zauważy się żadnej reakcji alergicznej, użycie powinno być bezpieczne.


Olejek z bergamotki kupisz tu: KLIK


Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomara%C5%84cza_bergamota
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Olejek_bergamotowy
- https://rozanski.li/373/bergamot-oil-olejek-bergamotowy/

Komentarze