Poziewnik - na choroby dróg oddechowych i regenerację płuc po chorobie

Poziewnik - (łac. Galeopsis L.) 
Surowiec leczniczy: ziele.
Co zawiera: sporo krzemionki, irydoidy, flawonoidy i terpenoidy, kwasy fenolowe (waniliowy, salicylowy, p-kumarowy, kawowy, cynamonowy), saponiny.

W wilgotnych i widnych lasach i zaroślach spotkać możemy teraz kwitnącego poziewnika. Jego lecznicze działanie znano już w starożytności. Zalecano go na rany, opuchnięcia i stłuczenia oraz w chorobach płucnych. W XIX i do połowy XX wieku ziele poziewnika polecano przy gruźlicy i innych chorobach płuc. Obecnie w lecznictwie ziele poziewnika stosuje się przede wszystkim ze względu na  na zawartość rozpuszczalnej krzemionki, jako środek pomocniczy w leczeniu chorób płuc (zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i krtani, angina, grypa, przeziębienie, grużlica), ułatwiający bliznowacenie ognisk chorobowych w płucach, ponadto jako lek uzupełniający niedobory minerałów.

Ziele poziewnika dzięki wysokiej zawartości soli mineralnych, uzupełnia niedobory pierwiastków i minerałów w organizmie, wspomaga regenerację chorych narządów i rekonwalescencję po długich chorobach, poprawia wygląd skóry i paznokci, jak również wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych.


fot. poziewnik szorstki
 

fot. poziewnik miękkowłosy


fot. Poziewnik spotkany w lesie :)

Jakie działanie lecznicze ma ziele poziewnika?

- Rozkurczowe. 

- Przeciwbólowe.

- Antyseptyczne.

- Antybakteryjne.

- Przeciwzapalne. Ziele poziewnika przyspiesza gojenie, przeciwdziała wysiękom i bliznowaceniu płuc, oskrzeli i oskrzelików. Powstrzymuje rozwój zakażeń i aktywuje naturalne siły obronne organizmu.

Ziele poziewnika jest bardzo przydatne w leczeniu stanów zapalnych gardła, oskrzeli, krtani i płuc, ponadto przeziębienia, grypy, anginy. Poziewnik zalecany bywa również przy gruźlicy, także u osób prątkujących. Długie przyjmowanie ziela ogranicza rozwój prątków, poprawia krążenie krwi wokół ognisk martwiczych w płucach i przyspiesza bliznowacenie obszarów zapalnych.

- Wykrztuśne. Saponiny rozluźniają zalegający i gęsty śluz w drogach oddechowych oraz wydzielinę ropną, ułatwiają oczyszczenie błon śluzowych układu oddechowego. 

- Pozytywnie wpływa na trawienie. Zwiększa wydzielanie żółci, pobudza pracę jelit.

 Roślina wzmacnia ogólną odporność organizmu, przez co zmniejsza ryzyko rozwoju zakażeń. Wspomaga rekonwalescencję po długich chorobach i regenerację chorych narządów. Przetwory z ziela poziewnika pomagają w uzupełnieniu niedoboru składników mineralnych, zwłaszcza u osób starszych i rekonwalescentów.


ZEWNĘTRZNIE

- Ma pozytywny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Zawiera dużo krzemionki, która pełni bardzo ważną rolę budulcową w organizmie człowieka. Krzemionka wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, stawy i tkankę nabłonkową.  Uelastycznia skórę i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu łoju. Należy podkreślić, że krzemionka poziewnika jest rozpuszczalna w wodzie, przez co dobrze się wchłania w przewodzie pokarmowym. Irydoidy i saponiny działają przeciwzapalnie. Napar z poziewnika ma właściwości antyseptyczne po zastosowaniu na skórę.

Jak stosować ziele poziewnika?

NAPAR (Przy przeziębieniu, grypie, stanach zapalnych gardła, oskrzeli, krtani i płuc, chorobie wrzodowej, chorobie reumatycznej, złogach w układzie moczowym; jako środek wzmacniający; naparem można także przemywać skórę trądzikową i łojotokową)

1 łyżkę suchego ziela poziewnika zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i parzyć 15 minut. Spożywać 2 szklanki dziennie.

Możliwe jest spożywanie zmielonego na proszek ziela poziewnika, które popija się szklanką wody. Zalecane dzienne spożycie wynosi 2 razy po 0,5–1 g (¼–½ łyżeczki).


PRZECIWSKAZANIA

❕ Poziewnik szorstki to jednak to nie tylko roślina lecznicza, stosowany w dużych dawkach jest trujący. Jego tkanki zawierają w swoim składzie liczne substancje chemiczne, działające zarówno leczniczo (w bardzo małych dawkach) jak i toksycznie (dla zwierząt i po przedawkowaniu). Nie zaleca się także jego stosowania przez kobiety w ciąży i podczas laktacji. Nie powinno się również podawać poziewnika dzieciom

Gdzie można kupić ziele poziewnika? Możesz go kupić tutaj: KLIK

Źródła:
- http://rozanski.li/818/herba-galeopsidis-ziele-poziewnika/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Poziewnik_szorstki
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Poziewnik
- fot.: https://static.roslin.pl/static/plant_photos/1200px/galeopsis/pubescens/b4a7198fb7305d5d3a7d1c50a26f77c4ef411419.jpg,
https://atlas.roslin.pl/plant/7027

Komentarze