Olej konopny z konopi siewnej - jakie właściwości posiada?

Olej konopny - to olej uzyskiwany z konopi siewnej (Cannabis sativa L). Nasiona konopi są niezwykłą bombą składników odżywczych i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. 

Właściwości zdrowotne oleju konopnego są niedoścignione przez jakikolwiek inny olej roślinny! Oprócz tego, że doskonale odżywia on ludzki organizm od wewnątrz, wykazuje też  wysoką skuteczność w profilaktyce, leczeniu lub zmniejszaniu natężenia rozmaitych chorób i dolegliwości: w szczególności chorób o podłożu zapalnym, chorób autoimmunologicznych oraz chorób sercowo - naczyniowych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat oleju z konopi siewnej?



Co zawiera olej konopny ? 

  • Olej konopny to aż w 75% nienasycone kwasy tłuszczowe: a w tym zarówno kwas Omega-3, jak i Omega-6. 
  • Pozostałe 25% stanowią inne, równie wartościowe kwasy.
  • Oprócz tego olej konopny zawiera: aminokwasy, fitosterole, fosfolipidy, proteiny, przeciwutleniacze, i inne minerały. 
  • Jest doskonałym źródłem witaminy K - rzadko spotykanej w naturze, a znakomicie wspierającej krzepnięcie krwi w ludzkim organizmie. 

Ciekawostka:
Olej konopny ma charakterystyczny, zielony kolor (obecność chlorofilu) . Jego ziemisty smak porównywany jest do przypraw korzennych, z wyraźnie wyczuwalną nutą orzechów lub słonecznika.


Konopie siewne (Cannabis sativa L. var. sativa), nazywane również włóknistymi, z których pozyskiwany jest olej nie wywołują działania psychoaktywnego! Są one legalnie uprawiane w  Polsce. Takie działanie mają inne rodzaje konopii - a dokładnie konopie indyjskie (Cannabis sativa L. var. indica).


Jakie właściwości lecznicze ma olej konopny

- Działa przeciwmiażdżycowo. 

- Hamuje agregację krwinek, zmniejszając ryzyko wystąpienia zawału i zatoru. 

- Łagodzi i redukuje stany zapalne wewnątrz organizmu.

- Chroni przed nowotworami i innymi niebezpiecznymi chorobami cywilizacyjnymi.

- Wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

- Wspomaga funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych np. mózgu, nerek i wątroby.

- Powoduje obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.

- Olej konopny charakteryzuje się bardzo korzystnym stosunkiem kwasów n-6 (omega-6) do n-3 (omega-3), jak około 3,3:1. Podobnie korzystny stosunek kwasów z tych rodzin występuje jedynie w oleju rzepakowym i oleju z orzechów włoskich..  Tu zobaczysz porównanie w innymi olejami: (2), (3).

Kwasy omega-3 wykazują działanie przeciwnowotworowe, spowalniają starzenie się komórek, obniżają poziom trójglicerydów we krwi i ryzyko zawałów serca, działają przeciwzapalnie, łagodzą bóle reumatyczne, zapobiegają wahaniom cukru we krwi. Kwasy omega-6 spożywane w dobrej proporcji wspierają proces gojenia się ran, działają pozytywnie na skórę, mają one  też korzystny wpływ na pracę wątroby i nerek. Zbyt duże ilości kwasów omega-6 (zwłaszcza kwas arachidonowy, przy niedostatku w diecie omega-3) działają prozapalnie, a czasami wręcz sprzyjają rozwojowi raka piersi i prostaty.


ZEWNĘTRZNIE:

- Przyspiesza gojenie ran, oparzeń, zmniejsza blizny. Olej konopny przyśpiesza ziarninowanie i regenerację błon śluzowych oraz skóry. 

Może być stosowany do okładów na suche liszaje i wypryski. Może być pomocny w pielęgnowaniu skóry z atopowym zapaleniem, łuszczycą i owrzodzeniami. Z witaminą A (domieszać w formie płynnej) stosować do pielęgnowania skóry suchej, z odleżynami i do leczenia odmrożeń. Zamiast płynnej witaminy A można dodać do oleju konopnego nieco tranu. 

- Regeneruje skórę, zapobiega przedwczesnemu tworzeniu się zmarszczek.

- Zalecany przy chorobach paznokci, włosów, przy chorobach reumatycznych.

- Stosowany na skórę głowy stymuluje wzrost włosów, stosowany na włosy dodaje im blasku i ułatwia rozczesywanie.


Stosowanie oleju konopnego

Ze względu na proces tłoczenia na zimno, oleju konopnego nie wolno podgrzewać. Nie  zaleca się używania go do smażenia czy pieczenia. Powinno się go spożywać wyłącznie na surowo, w takiej postaci jakiej docelowo jest. Wówczas zachowuje swoje drogocenne dla zdrowia właściwości lecznicze. Po otwarciu może dojść do jego jełczenia, dlatego też powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu (najlepiej w lodowce).


Olej konopny można dodawać do sałatek, spożywać z serami, zjadać razem ze świeżym chlebkiem, stosować jako dodatek do makaronu, ziemniaków czy kaszy.

Doustnie zaleca się przyjmować 1 łyżkę oleju 1-2 razy dziennie lub w potrawach na zimno. 

 Należy pamiętać, iż ze względu na specyficzny smak zbyt duże jednorazowe ilości spożytego oleju mogą powodować nudności lub biegunkę.


Olej konopny możesz kupić w tym sklepie: KLIK


Komentarze

Prześlij komentarz