RDEST PTASI - leczniczy chwast na oczyszczenie organizmu i choroby dróg moczowych

Rdest ptasi -  (Polygonum aviculare) 
Inne nazwy: rdest różnolistny, wróble języczki, gęsia trawa, świńska trawa, drutowiec, podorożnik, bzdziorst.

Rdest ptasi to pospolity chwast występujący na terenie całego naszego kraju. Rośnie na polach, podwórkach i łąkach. Ta niewielka roślinka o drobnych listeczkach i niepozornych, białoróżowych kwiatkach jest niezwykle cenioną rośliną w medycynie ludowej.  Rdest ptasi bardzo skutecznie odtruwa organizm, krew i wątrobę. Jest polecany w wiosennym oczyszczaniu organizmu oraz w leczeniu chorób dróg moczowych. Ziele ponadto ma wiele innych cennych właściwości leczniczych.

Surowiec leczniczy: ziele
Co zawiera: śluzy, flawonoidy (awikularyna, kwercetyna, hiperozyd, witeksyna), garbniki, olejek eteryczny, kwas salicylowy, sole mineralne (sporo przyswajalnej krzemionki), prowitaminę A, witaminę C (120 mg%), witaminę K.




✅ Rdest ptasi jest bardzo chętnie zjadany przez domowe ptaki: kury, gęsi i kaczki i stąd pochodzi jego nazwa gatunkowa.

Działanie lecznicze rdestu ptasiego

- Przeciwzapalne. Napar z suszonego ziela poleca się w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, oraz przy zapaleniach jelit.

- Moczopędne. Może być stosowany pomocniczo w stanach zapalnych dróg moczowych i kamicy nerkowej. 

Herbatka z rdestu polecana jest również w wiosennym odtruwaniu organizmu lub w leczeniu dny moczanowej - wypłukuje zbędne produkty przemiany materii w tym mocznik, zapobiega kamicy nerkowej. 

Ekstrakt z rdestu wchodzi w skład preparatu Fitolizyna.

- Jest uznawany za doskonały środek "czyszczący krew". Likwiduje też nadmiar wody w organizmie i występujące obrzęki, a dodatkowo wspomaga pracę wątroby i wydzielanie żółci.

- Wykrztuśne i powlekające. Duża zawartości śluzów w nasionach rdestu tworzy warstwę ochronną na błonach śluzowych. Herbatka z rdestu jest więc polecana w kaszlu i chorobach układu oddechowego. W zapaleniu jamy ustnej i gardła zaleca się popijanie jej małymi łykami.

- Przeciwbakteryjne (dzięki zawartości garbników).

- Rdest ptasi jest bogatym źródłem flawonoidów między innymi: awikularyny, hiperozydu i kwarcetyny. Związki te mają działanie antyoksydacyjne czyli korzystne dla naszego organizmu. Wyłapują wolne rodniki i zapobiegają starzeniu się naszego organizmu.  Roślinę tą powinny więc stosować te osoby, które chcą jak najdłużej zatrzymać młodość.

-  Działa przeciwkrwotocznie. Polecany dla kobiet, które borykają się z obfitymi miesiączkami.

- Rozpuszczalna krzemionka obecna w zielu rdestu łatwo się wchłania i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Krzemionka buduje też ściany innych narządów (np. żołądka, jelit, nerek) co pozytywnie wpływa na ich funkcjonowanie.

ZEWNĘTRZNIE:

- Miejscowo ściągające.

- Stosowany do przemywania i okładów na trudno gojące się rany i owrzodzenia, ponadto napar i odwar do płukania gardła i jamy ustnej przy stanach zapalnych, do nasiadówek i irygacji przy zapaleniu pochwy i warg sromowych.

- Z uwagi na wysoką zawartość krzemionki rdest ptasi jest wykorzystywany przy łagodzeniu trądziku, drobnych ran skórnych i łojotoku. Krzemionka sprawdza się też w przypadku słabych i wypadających włosów.

Przeciwskazania:

- Ciąża, karmienie piersią.
- Dusznica bolesna, zapalenie żył, opryszczka, cukrzyca.
- Przebycie zawału serca.
- Po zatorach.
- Jednym z efektów ubocznych długotrwałego przyjmowania ziela rdestu ptasiego jest zwiększona utrata witaminy B1 – warto rozważyć jej suplementację.

Jak stosować rdest ptasi?

HERBATKA Z RDESTU PTASIEGO 
(Wskazania: skąpomocz, obrzęki, kamica moczowa, stany zapalne nerek i pęcherza moczowego, przewlekłe choroby skórne na tle zaburzeń przemiany materii, nadmierne krwawienia miesiączkowe, kaszel, zapalenie oskrzeli i jamy nosowo-gardłowej, kuracje odtruwające, choroby reumatyczne, choroba wrzodowa, niedostateczna krzepliwość krwi, cukrzyca. Zewnętrznie na trudnogojące się rany, do płukania gardła.)

1 łyżeczkę rozdrobnionego surowca zalać szklanką wrzącej wody, przykryć, parzyć 15 minut. Przecedzić. Pić 2-3 szklanki naparu dziennie.

OKŁADY
4 łyżki stołowe suszonego ziela rdestu zalać 2 filiżankami wrzącej wody. Odstawić na 10 minut i przecedzić. W naparze moczyć kawałek płótna lub gazy i przykładać na skórę. Powtarzać kilka razy dziennie.

Źródła:
- https://rozanski.li/734/herba-polygoni-avicularis-ziele-rdestu-ptasiego/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Rdest_ptasi
- Anne Iburg: Domowe leki ziołowe; Elipsa Publicat S.A.; Poznań 2004,
- Gumowska I.: Ziółka i my; Wydawnictwo PTTK „KRAJ”; Warszawa 1984,

Komentarze