Kardamon - królowa wszystkich przypraw

Kardamon - Elettaria cardamomum 
Inne nazwy: kardamon malabarski, kardamon cejloński, długi, indyjski, jawajski,
 
Kardamon to jedna z najdroższych przypraw świata, cenowo wyprzedza ją tylko szafran. Pochodzi z Indii i Sri Lanki. Nazywany jest królową przypraw, 👑 obok króla przypraw czarnego pieprzu. Ma niezwykle bogaty aromat  i intensywny korzenny smak z wyraźną nutą kamfory. Ale warto wiedzieć, że oprócz walorów smakowych kardamon posiada również cechy prozdrowotne.


Jakie działanie lecznicze ma kardamon?

- Przeciwzapalne i antyoksydacyjne -  przeciwdziała szkodliwemu oddziaływaniu wolnych rodników. W dużej mierze odpowiadają za to olejki eteryczne: cyneol, octan terpinylu i limonen.

- Przeciwnowotworowe. Hinduskie badania wykazały, że dieta obfita w kardamon czterokrotnie zwiększa apoptozę – proces obumierania komórek rakowych.

- Przeciwbakteryjne. Ekstrakt z kardamonu wykazuje aktywność przeciwdrobnoustrojową przeciwko mikroorganizmom, bytującym w jamie ustnej, a także przeciwko Salmonella typhi oraz E. coli, B.proteus, Klebsiella i Pseudomonas.

- Obniża ciśnienie krwi i zapobiega tworzeniu się skrzepów. 

Ma korzystny wpływ na układ trawienny. Od tysięcy lat, stosowano go jako lekarstwo na bóle brzucha, wzdęcia, nudności i wymioty. Kardamon poprawia przemianę materii,  wspomaga wchłanianie pokarmów i ułatwia trawienie białek. 

- Poprawia apetyt.

- Działa przeciwskurczowo, łagodzi ból.

- Wzmacnia organizm.

Kardamon w kuchni

Ponieważ kardamon jest indyjską przyprawą, świetnie będzie nadawał się właśnie do dań kuchni dalekowschodniej, np. garam masala, pilaw oraz curry. Stanowi doskonałą mieszankę z imbirem i cynamonem. Wydobywa smak potraw nadając im także niezwykły aromat.  

Świetnie pasuje do dań mięsnych i rybnych

Podobnie jak imbir czy cynamon, może być używany do deserów: ciast, ciasteczek, naleśników z jabłkowym nadzieniem, pierników czy lodów. 

Dodatek przyprawy do kawy lub herbaty nada jej niepowtarzalnego smaku i aromatu, wszak tradycyjną kawę turecką  przygotowuje się z jego dodatkiem.




Kardamon wykorzystuje się także jako dodatek do wyrobu nalewek, wódek, likierów i grzanego wina.


Kupując kardamon najlepiej wybierać ten w całości i samodzielnie rozłupywać łupinki, a następnie miażdżyć ziarenka w moździerzu. Przechowywany w formie sypkiej dość szybko traci swój niepowtarzalny aromat. Dlatego strączki kardamonu powinny być przechowywane w całości.


✅ Zważywszy na to, że kardamon jest bardzo intensywny w smaku, nie należy przesadzać z jego ilością gdyż nadmiar kardamonu może zepsuć smak potrawy.


Kardamon - przepisy

HERBATKA Z KARDAMONEM (na trawienie)

1 łyżeczkę rozgniecionego kardamonu wsypać do kubka, zalać wrzątkiem. Parzyć 10-15 minut.

NAPAR Z KARDAMONU (na przeziębienie i grypę, wzmacnia fizycznie i psychicznie, warto stosować przy wyczerpaniu i osłabieniu w przebiegu chorób zakaźnych oraz po większym wysiłku)

1 łyżeczkę  rozdrobnionego kardamonu zalać 1 szklanką wrzącego mleka, odstawić na 30 minut, osłodzić miodem. Pić 2-3 razy dziennie po 1 szklance. Można podawać dzieciom.


Najlepszej jakości kardamon cały, ale także mielony z nasion kupisz tutaj: KLIK


Źródła:

Komentarze