Miodunka (płucnik) - cudowna roślinka na regenerację płuc po chorobie

Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis L.)

Miodunka to niewielka roślinka o różowo-fioletowych kwiatach, pojawiająca się wiosną w wilgotnych lasach, zaroślach i sadach. Ta piękna roślinka jest znanym od dziesiątek lat zielem o licznych właściwościach leczniczych. Zwana była niegdyś  płucnikiem lekarskim. Jej łacińska nazwa oznacza bowiem płuca i właśnie w chorobach płuc oraz całego układu oddechowego była najczęściej polecana. Działanie lecznicze tej rośliny jest jednak dużo szersze. Przy jakich dolegliwościach okazuje się jeszcze przydatna? Kto powinien po nią sięgać? Sprawdźmy.

Inne nazwy: płucnik lekarski, suchotnik
Surowiec leczniczy: ziele, kwiaty
Co zawiera: związki krzemu (łatwo przyswajalna krzemionka), allantoina, saponiny, śluzy, garbniki, flawonoidy (kwercetyna), alkaloidy pirolizydynowe (śladowe ilości), kwas chlorogenowy, kwas elagowy, kwas rozmarynowy i antocyjany.



 Wczasach średniowiecznych uznano, że plamiste liście miodunki przypominają chore płuca. Zielarze wówczas wierzyli, że gdy roślina przypomina określoną część ciała, to pomaga w jej leczeniu.




Działanie lecznicze miodunki

- Działa wykrztuśnie (dzięki śluzom, saponinom). Pomaga upłynnić zalegającą wydzielinę oraz oczyścić płuca i drogi oddechowe.

- Substancje śluzowe, w które miodunka jest bogata, działają powlekająco i łagodząco na błony śluzowe, nawilżają je i łagodzą podrażnienia. Wyciągi z surowca miodunki wywierają korzystny wpływ na błony śluzowe dróg oddechowych. Dzięki obecności krzemionki i alantoiny przyspieszają regenerację uszkodzonej tkanki płucnej, zmniejszają stan zapalny w płucach, przyczyniają się do szybszego zwapnienia ognisk gruźliczych, a ponadto uodparniają płuca na szkodliwe działanie pyłów, dymów i innych substancji lotnych. 

Garbniki wpływają na zmniejszenie stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła, wstrzymując rozwój drobnoustrojów. Właściwości lecznicze miodunki można wykorzystać stosując ją w przypadku uciążliwego kaszlu, chrypki oraz dolegliwości bólowych gardła i krtani.


- Miodunka jest polecana także ekspalaczom. W końcu przecież - co może być lepszego na płuca jeśli nie płucnik? 

- Działa także powlekająco i regenerująco na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Może być  stosowana np. wspomagająco w leczeniu choroby wrzodowej. Dzięki alantoinie i flawonoidom sprzyja gojeniu się podrażnień żołądka. Może być też stosowana w naturalnej terapii biegunek.

- Wzmacnia organizm. Z uwagi na bogactwo substancji czynnych: witamin i mikroelementów wspomaga ona procesy immunologiczne, zwiększając odporność organizmu na infekcje. 

- Korzystnie wpływa na gojenie ognisk gruźliczych.

- Działa przeciwkrwotocznie.

- Wykazuję także właściwości moczopędnie. Może przynieść ulgę osobom borykającym się z nawracającymi infekcjami układu moczowego. 

- Oczyszcza organizm.

Zewnętrznie

- Działa ściągająco na skórę. 

- Przyspiesza gojenie się ran. Działa antybakteryjnie. Miodunkę stosuje się w chorobach jamy ustnej, objawiających się występowaniem aft, ran i wszelkiego rodzaju zmian zapalnych.

- Działa ściągająco i przeciwzapalnie. Miodunkę stosuje się także w przypadku dolegliwości związanych z trądzikiem różowatym i rumieniem. Wykorzystywana w produktach do pielęgnacji włosów, wzmacnia ich cebulki, odżywia je i przywraca im blask.

Miodunka - przepisy lecznicze i zastosowanie

Informacje ze strony dr. Różańskiego:

MACERAT Z MIODUNKI
Pół szklanki świeżego, rozdrobnionego (zmielonego) ziela zalewamy 2 szklankami wody przegotowanej. Odstawiamy na 5-6 godzin, a następnie przecedzamy. Pijemy 2 razy dziennie po 100 ml. Macerat możemy przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. 
W kuracjach odtruwających: pijemy 200 ml w ciągu dnia małymi porcjami.

ODWAR Z MIODUNKI
 1-2 łyżki rozdrobnionego ziela zalewamy 1 szklanką wody. Gotujemy 10 minut. Odstawiamy na 30 minut, a następnie przecedzamy. Pijemy w ciągu dnia 200-400 ml w porcjach 50 ml. Odwarem możemy przemywać skórę (wykazuje działanie przeciwzapalne, ściągające, krzemionkowe, odżywcze, przeciwwysiękowe, przeciwtrądzikowe). 

TONIK
Do 100 ml naparu lub maceratu wlewamy 100 ml wody przegotowanej z octem 5%, 100 ml alkoholu 40-70% (może być spirytus salicylowy lub kamforowy), lub 100 ml wina białego wytrawnego, mieszamy.
W leczeniu trądziku różowatego i wegetatywnego czerwienia twarzy (rumienia) można wykorzystać połączenie 2% roztworu efedryny z maceratem albo odwarem miodunkowym w proporcji 1:1. Źródłem 2% roztworu efedryny mogą być krople do nosa Efrinol (Prolab). Zmiany trądzikowe należy przemywać 2-3 razy dziennie.

✅ W przypadku leczenia chorób układu oddechowego miodunka wykazuje synergizm z podbiałem, przytulią, żywokostem, ślazem, prawoślazem, babką płesznik, babką szerokolistną lub wąskolistną, omanem, hyzopem, kopytnikiem, malwą, arcydzięglem, anyżem, tymiankiem, mydlnicą i fiołkiem wonnym lub trójbarwnym.

✅ Aby uzyskać działanie remineralizujące i regenerujące w przypadku chorób płuc, przy nieżytach żołądka i jelit, możemy połączyć miodunkę z zielem rdestu ptasiego, zielem poziewnika, zielem skrzypu, liśćmi pokrzywy, korzeniem żywokostu, zielem krwawnika, zielem tasznika.

HERBATKA WYKRZTUŚNA MARII TREBEN
Wziąć równe części: kwiatów i liści podbiału, kwiatów miodunki, dziewanny, liści babki lancetowatej; dokładnie wymieszać. 2 łyżeczki mieszanki zalać szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem do zaparzenia. Pić 3 razy dziennie ciepłą herbatę osłodzoną miodem.


Suszone ziele miodunki możecie kupić tutaj 👉 KLIK


Źródła:
- Earl Mindell: Biblia ziół; Prószyński i S-ka SA; Warszawa 1999

Komentarze