Liście winorośli - właściwości i zastosowanie w lecznictwie i nie tylko

Liście winorośli

Liście winogron są wyjątkowo cennym surowcem leczniczym. Mają działanie przeciwzapalne, poprawiają stan naczyń krwionośnych, zapobiegają zakrzepom i zatorom. Stanowią bogate źródło polifenoli i resweratrolu, który ma udowodnione naukowo działanie antynowotworowe. Bardzo mocno przyśpieszają gojenie się ran. Wykorzystywane są również w kuchni - marynowane, kiszone, faszerowane. Przygotować z nich też można pyszne "winogronowe gołąbki"!


Jakie działanie lecznicze mają liście winorośli?


fot. winobluszcz trójklapowy

Do rodziny winoroślowatych - Vitaceae zaliczamy winobluszcz – Parthenocissus (=Ampelopsis) uprawiany, jak i dziko występujący w naszym kraju.

- Liście winobluszczu są bogate w resweratrol, który zmniejsza stres oksydacyjny, hamuje otłuszczanie wątroby, chroni serce i naczynia krwionośne. Badania wykazały, że ma też działanie antynowotworowe.

- Zawierają kwasy organiczne, w tym cenne fenolokwasy (kw. kawowy, ferulowy, elagowy, chlorogenowy) oraz flawonoidy, np. kwercetynę.

- Wykazują działanie przede wszystkim przeciwzapalne. Odwar z winobluszczu polecany jest na jelita i żołądek z obrzękiem, wysiękiem, porażone bakteriami i drożdżakami.

- Wykazują działanie ochronne na miąższ wątroby. Pobudzają wydzielanie żółci.

- Wpływają na obniżenie ciśnienia krwi.

- Działają przeciwkrwotocznie.

- Przeciwzakrzepowo.

- Działają ochronnie na naczynia krwionośne. 1 kieliszek wyciągu z winobluszczu na winie (1 raz dziennie) lub 10-15 ml wyciągu na etanolu (1-2 razy dziennie) polecane są przy miażdżycy, chorobie wieńcowej.

- Moczopędnie.

- Działają immunostymulująco. Wzmacniają odpowiedź układu immunologicznego. Polecane osobom o obniżonej odporności oraz w przypadku nawracających infekcji.

ZEWNĘTRZNIE 

- Przyspieszają gojenie ran, wrzodów, ropni, nadżerek. 


W jaki sposób stosować liście winobluszczu?

Wg dr Henryka Różańskiego najsilniejsze działanie mają wyciągi na winie i etanolu, mniej aktywne natomiast są wyciągi wodne, jednak odwar z winobluszczu polecany jest bardzo na jelita i żołądek z obrzękiem, wysiękiem i stanem zapalnym.


ODWAR

1 łyżka suchego lub 2 łyżki świeżego surowca zalewamy 1 szklanką wody, a następnie doprowadzamy do wrzenia i gotujemy około 20 minut. Odstawiamy na 30 minut do naciągnięcia, a później odwar przecedzamy. 

Pijemy 2-4 razy dziennie po 100 ml jako środek ochronny na wątrobę, nerki, trzustkę, przeciwzapalny, przy nieżytach przewodu pokarmowego i nowotworach. Zewnętrznie odwar możemy stosować do okładów na skórę przy owrzodzeniach, pokrzywce i trudno gojących się ranach. Czas kuracji to 30-31 dni, można ją powtarzać co kwartał.


A jakie zastosowanie mają liście winorośli? Kiedy głównie są polecane?


fot. winorośl właściwa

- Liście winorośli są bogate w flawonoidy (kwercytryna, kemferol, izokwercytryna, kwercetyna), antocyjany (peonidyna, cyjanidyna, delfinidyna, petunidyna, malwidyna); garbniki (gallokatechinowe i katechinowe, epikatechinowe); kwasy fenolowe (katechowy, galusowy, kawowy, elagowy, taninowy, cynamonowy, hydroksycynamonowy, ferulowy, kumarowy), zawierają też kwas szczawiowy, jabłkowy, bursztynowy, winowy.

- Zapobiegają zakrzepom i zatorom, poprawiają stan naczyń, krwionośnych, polecane są więc przy wszelkich stanach zapalnych żył, zastojach krwi w żyłach, niewydolności żylnej, uszkodzeniach i stanach zapalnych naczyń krwionośnych, chorobach zwyrodnieniowych naczyń krwionośnych, miażdżycy, zaburzeniach krążenia ocznego, mózgowego i obwodowego.

- Są polecane w kuracjach odtruwających, zatruciach, w zaburzeniach w przepływie żółci, przy niewydolności wątroby, wirusowym zapaleniu wątroby, przy toksycznym uszkodzeniu komórek wątrobowych.

ZEWNĘTRZNIE

- Na trudno gojące się rany.

- Stany zapalne spojówek, rogówki, białkówki i siatkówki.

-  Stany zapalne jamy ustnej i gardła (jako płukanki).

- Stany zapalne narządów płciowych zewnętrznych (irygacje, płukanki, okłady, obmywanie).

- Do przemywania skóry trądzikowej (trądzik różowaty, łojotok, trądzik pospolity, polekowy) oraz cery przedwcześnie starzejącej się, zwiotczałej i “zmęczonej”. 

- Do płukania włosów przy łojotoku i świądzie skóry.

Liście winorośli - jak je stosować?

WYCIĄG NA WINIE

 1 część suszonych lub świeżych liści winorośli zalać 5 częściami wina wytrawnego czerwonego. Odstawić na 1 miesiąc. Przecedzić. Pić 1 kieliszek wina 1 raz dziennie, przez 20-24 dni. Kurację można wznawiać co kwartał:

ODWAR

1 łyżka suchego lub 2 łyżki świeżego surowca zalewamy 1 szklanką wody, a następnie doprowadzamy do wrzenia i gotujemy około 20 minut. Odstawiamy na 30 minut do naciągnięcia, a później odwar przecedzamy. 

Pijemy 2-4 razy dziennie po 100 ml jako środek ochronny na wątrobę, nerki, trzustkę, przeciwzapalny, przy nieżytach przewodu pokarmowego i nowotworach. Zewnętrznie odwar możemy stosować do przemywania (np. skóry łojotokowej i trądzikowej, z rozszerzonymi porami, okładów na skórę przy owrzodzeniach, pokrzywce i trudno gojących się ranach. 

NALEWKA

1 część świeżych lub suchych liści winorośli zalewamy 5 częściami alkoholu 40-50-60%, najlepiej o temp. 30-40 stopni C. Pozostawiamy na 1 tydzień lub najlepiej na 1 miesiąc; następnie przefiltrowujemy przez sączek do kawy. Zażywamy 2 razy dziennie po 10-15 ml lub 1 raz dziennie po 1 kieliszku (30 ml). 

Liście winorośli kulinarnie...

Liście winogron nie są zbyt popularne w Polsce, jednak w innych częściach świata można znaleźć wiele dań, które je zawierają. 

W liście winogron zawijać można mięso z ryżem, sam ryż lub kaszę i gotować podobnie jak gołąbki w kapuście. Przepisów na gołąbki z liśćmi winogron w internecie jest mnóstwo, przykład: (KLIK). Do zawijania ryżu, mięsa służą liście winorośli świeże (sparzone w rosole lub osolonej wodzie – blanszowane), marynowane i podkiszane (na zimę najlepiej pasteryzować do tego celu).


Tutaj możesz kupić suszone liście winogron KLIK


Źródła:
- https://rozanski.li/2638/lisc-winogronowy-folium-vitis-viniferae-winorosli-raz-jeszcze-troche-o-winobluszczuparthenocissus-ampelopsis/
- https://rozanski.li/2005/lisc-winorosli-folium-vitis/

Komentarze