Rdest wężownik właściwości lecznicze i praktyczne zastosowanie

Rdest wężownik - (Polygonum bistorta L.) 
Co zawiera: garbniki, kwas galusowy, glukoza, pararabina, czerwień wężownikowa, kwas elagowy, kwas pirokatechowy, antrachinony, skrobia.
Inne nazwy: żmijowy korzeń, miodunka gajowa.

Rdest wężownik był bardzo dobrze znaną rośliną przez naszych przodków, zwłaszcza jego grube, skręcone esowato kłącze (przypominające nieco węża lub żmiję stąd też nazwa tej rośliny) wykazujące cenne właściwości lecznicze. 

Wężownik jest jednym z najsilniejszych ziół o właściwościach ściągających. Stosowany do hamowania krwawień zewnętrznych i wewnętrznych, leczenia ciężkich krwawień miesiączkowych, krwawień z podrażnionych błon śluzowych w obrębie układu trawiennego, do okładów na trudno gojące się rany. Ponadto kłącze wężownika wspaniale nadaje się do pielęgnacji skóry trądzikowej, łojotokowej oraz naczynkowej. To jednak nie wszystkie właściwości tej cennej rośliny - poznajmy więc ją nieco bliżej.





Jakie działanie lecznicze ma rdest wężownik?


- Bardzo często ziele to używane było do leczenia biegunki (zwłaszcza u dzieci).

Leczenie biegunki może być realizowane w połączeniu z innymi ziołami ściągającymi, takimi jak rzepik pospolity, bodziszek plamisty lub dąb szypułkowy.

- Hamuje krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne. Stosowano go do leczenia ciężkich krwawień miesiączkowych, do płukania jamy ustnej przy krwawiących dziąsłach, do okładów na trudno gojące się rany.

Tradycyjnie stosowany był w celu zatrzymania krwawienia i leczenia ugryzień węża.

- Może być przydatny, jako ziołowy środek na wrzody, zapalenie żołądka, zapalenie jelita grubego i zespół jelita drażliwego.

Duża zawartość działającej powlekająco skrobi sprawia, że nie dochodzi do podrażnienia przewodu pokarmowego. Kłącze rdestu wężownika wchodzi w skład leków używanych przy stanach zapalnych żołądka i jelit połączonych z biegunką oraz przy krwawieniach z przewodu pokarmowego.

ZEWNĘTRZNIE:

- Zioło to ze względu na dużą zawartość garbników ma silne właściwości ściągające (zwężające się) i przeciwzapalne. Stosuje się je w postaci okładów, płukanek, lewatyw.

Kwasy fenolowe (w tym kwas salicylowy), seskwiterpeny, flawonoidy i kumaryny działają moczopędnie i tym samym przyśpieszają ustępowanie obrzęków. Flawonoidy i krzemionka wzmacniają naczynia krwionośne. W połączeniu z garbnikami zwiększają krzepliwość krwi i powstrzymują drobne krwawienia z błon śluzowych.

- Do przemywania skóry: obkurcza rozszerzone pory, działa antyseptycznie. Zawiera składniki zatrzymujące promienie UV i wymiatające wolne rodniki, co może być wykorzystane w kosmetyce. Nadaje się do pielęgnowania skóry trądzikowej i łojotokowej ponieważ przyśpiesza ustępowanie wyprysków. Powstrzymuje łojotok. Odpowiedni również do cery naczynkowej, gdyż powoduje uszczelnienie naczyń krwionośnych.

- Działa antybakteryjnie.

- Przydatny w leczeniu hemoroidów.

- Do płukania włosów przetłuszczających się i bez połysku. Dla zabarwiania włosów siwych (płukanki regularne przez dłuższy czas).

- Do płukania narządów płciowych, gardła i jamy ustnej przy stanach zapalnych np. dziąseł, przy krwawiących dziąsłach.

- Do okładów na nadmiernie łzawiące oczy, z wysiękiem i wydzieliną ropną (okłady z odwaru).

- Do okładów na skórę po ukąszeniach owadów, na ciężko gojące się rany, owrzodzenia, odleżyny, odparzenia, do przemywania skóry przy stanach zapalnych.

- Jako dodatek do kąpieli przy nadmiernym poceniu się stóp.



Rdest wężownik - w jaki sposób można go stosować?

ODWAR Z KORZENIA WĘŻOWNIKA

(Przy ostrych biegunkach, w stanach zapalnych żołądka i jelit, przy bolesnych wzdęciach, przy niewielkich krwawieniach z przewodu pokarmowego, przy problemach z trawieniem).

1 łyżeczkę suszonego kłącza zalać szklanką wody, gotować 15 minut, odstawić na 20 minut, przecedzić. Pić kilka razy dziennie po 100 ml, zależnie od potrzeby lub stosować do przemywania, płukanek, okładów, lewatyw.

SPROSZKOWANE KŁĄCZE WĘŻOWNIKA

1 g sproszkowanego kłącza wężownika rozpuścić w ciepłej, przegotowanej wodzie, stosować 3-4 razy dziennie.


Suszone kłącze wężownika kupić można tutaj: KLIK


Źródła:

Komentarze