Werbena lekarska - "święte zioło", "zioło krzyża" - zioło na kaszel i infekcje

Werbena pospolita (lekarsja) - Verbena officinalis L.
Inne nazwy: “smocza trawa”, “żelazna werbena”, "zaczarowane zioło", "zioło krzyża".

Werbena to roślina wykazująca liczne pozytywne działanie na ludzki organizm.

Już w starożytności pełniła wiele ważnych funkcji. Chrześcijanie nazywali ją „świętym ziołem” i podobno to właśnie ona posłużyła do tamowania krwi z ran Chrystusa. Druidzi oczyszczali wodą z werbeną swoje ołtarze, Celtowie sporządzali z niej mikstury niezbędne do odprawiania obrzędów. W Chinach ze względu na silne właściwości lecznicze była nazywana „zębem smoka”.

Wierzono dawniej, że roślina ta przynosi szczęście i odpędza złe moce. Suszone ziele werbeny noszono przy sobie w woreczkach lub rozkładano w różnych miejscach w domu. Ponadto dodawano ją do magicznych napojów miłosnych i pełniła rolę skutecznego afrodyzjaku.

Werbena pospolita jest cudownym ziołem – wiedzieli już o tym nasi przodkowie w odległych czasach. Roślina ta w naturalny sposób pomaga uporać się z wieloma chorobami: przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli, zapaleniem zatok, leczy również różne problemy trawienne.

Zapobiega też powstaniu kolejnych chorób, wzmacnia zdrowie fizyczne i psychiczne. Z pewnością warto ją poznać i zacząć korzystać z jej leczniczych właściwości.

Surowiec leczniczy: ziele, liście.
Co zawiera: glikozydy irydoidowe (ok. 0,5%): verbalina, hastatozyd, dwuhydrokornina (dihydrocornin); fenyloetanoido-glikozydy – do 0,8% (verbaskozyd, izoverbaskozyd, martynozyd); flawonoidy (luteolina, apigenina, akacetyna, akacetyno-7-O-dwuglukuronid); fitosterole, trójterpeny, olejek eteryczny, fenolokwasy.


Działanie lecznicze ziela werbeny

- Wykrztuśne. Przynosi ulgę w dolegliwościach dróg oddechowych: grypie, przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli, anginie. Herbatka z werbeny eliminuje śluz z gardła a tym samym ułatwia wykrztuszanie i uwalnia nas od ciągłych napadów kaszlu. Skutecznie łagodzi migrenowe bóle głowy oraz objawy zapalenia zatok. 

- Antybakteryjne, przeciwwirusowe.

- Działa silnie przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

- Rozgrzewające.

- Żółciopędne.

- Leczy problemy trawienne. Doskonale sprawdza się w leczeniu wielu problemów z żołądkiem, jak np. skurcze czy wzdęcia. Jest to również naturalne antidotum łagodzące nudności, wymioty i biegunkę. Zwiększa i przyspiesza wchłanianie składników pokarmowych oraz pomaga pozbyć się pasożytów i toksyn z żołądka. 

- Wzmacniające organizm. Warto ją stosować także po chorobie w celu regeneracji organizmu.

- Łagodzi skurcze i nerwobóle. Polecana przy bólach i skurczach brzucha, mięśni.

- Polecana przy bolesnych menstruacjach.  Roślina ta jest doskonałym sposobem na złagodzenie huśtawki nastrojów w okresie napięcia przedmiesiączkowego. Warto wiedzieć, że werbena jest naturalnym środek, który wywołuje miesiączkę w wypadku przedłużającego się cyklu. Wykorzystuje się ją również do wywołania opóźniającego się porodu, a picie herbaty z werbeny pospolitej naturalnie wzmaga laktację po porodzie. Jednak picie naparów z tej rośliny nie jest zalecane kobietom w ciąży ze względu na działanie obkurczające.

- Uspokaja i poprawia nastrój. Werbena stanowi także antidotum na bezsenność. By móc dobrze spać, na pół godziny przed pójściem się do łóżka należy wypić filiżankę ciepłej herbaty z dodatkiem tego zioła. W związku z tym, że jest to naturalny środek uspokajający, bez obaw można zażywać go można, gdy pojawi się uczucie niepokoju lub rozdrażnienia.


Jak korzystać z ziela werbeny?

NAPAR (Przy nieżytach układu oddechowego)

1 łyżkę rozdrobnionego surowca werbeny zalewamy 220 ml wrzącej wody. Pijemy 2 razy dziennie 100 ml co 4-6 godzin. Do herbatki można dodać miodu lub soku malinowego.

NALEWKA Z WERBENY

Przyrządzamy ją w stosunku 1:5. Zalewamy 40% alkoholem. Macerujemy min. tydzień. Zażywamy około 10 ml, 2- 3 razy dziennie.

KĄPIEL Z WERBENY LEKARSKIEJ (Działa odprężająco, rozluźniająco i relaksacyjnie)

Aby zrobić taką kąpiel należy najpierw przygotować napar. W tym celu 2-3 łyżki suszonych liści zaparzyć w ok. litrze wody przez 15 minut. Następnie wystarczy dodać napar do wody w wannie. W takiej kąpieli można spędzić od kilku do kilkunastu minut. 

Ziele werbeny możesz kupićKLIK

Komentarze

Prześlij komentarz