Siedmiopalecznik błotny - na bóle i stany zapalne kości, stawów i kręgosłupa

Siedmiopalecznik błotny - (Comarum palustre L.)
Inne nazwy: sabielnik, krwiściąg, pięciornik błotny.
Surowiec leczniczy: kłącze, ziele.
Co zawiera: garbniki, kwas galusowy, kwas elagowy, chinowy, katechinowy, flobafeny fitoncydy triterpenowe i fenolowe, glikozydy fenolowe, olejek eteryczny, kwas izomasłowy, kwas izowalerianowy, kwercetynę.

Na brzegach wód kwitnie teraz, na piękny, ciemnopurpurowy kolor siedmiopalecznik błotny (Comarum palustre L.) zwany inaczej sabielnikiem. Najcenniejszym surowcem jest jego długie, pełzające kłącze, jednakże w medycynie ludowej używane jest także ziele. 
Siedmiopalecznik ma mocne działanie regenerujące na tkankę stawową, przy czym pomaga w leczeniu dolegliwości i bóli ze strony układu szkieletowego i mięśniowego. Nazwa sabielnik wzięła się ze skojarzenia, że zioła odcina ból natychmiastowo - jak szablą. Roślina ta wykorzystywana jest także przy wielu innych dolegliwościach i chorobach. Działa ochronnie i odtruwająco na wątrobę, usuwa złogi soli w stawach rąk, nóg czy też innych.



Siedmiopalecznik powszechnie stosowany jest za wschodnią granicą naszego kraju w Rosji, Ukrainie i na Białorusi.


Działanie lecznicze:

- Przeciwzapalne (1).

- W zielarstwie ludowym roślina stosowana jest na wszelkie bóle i stany zapalne kości, stawów i kręgosłupa (2). Polecana jest jako okłady na bolące kości, stawy, do picia jako napar, nalewka. Siedmiopalecznik doskonale działa samodzielnie, ale dobrze jest łączyć go z żywokostem, hakoroślą, boswellią. Zwiększa elastyczność i ruchomość stawów i poprawia ich funkcjonowanie (szczególnie stawów małych- kolan, łokci, ramion, nadgarstków)

Pobudza organizm do budowania zdrowej chrząstki stawowej i do wytwarzania odpowiedniej ilości płynu stawowego.

Wpływa regenerująco na tkankę kostną i stawową, wspiera prawidłową odpowiedź organizmu na stan zapalny pojawiający się w okolicach stawów . 

Siedmiopalecznik jest stosowany przy wszystkich chorobach kostno-stawowych, leczy też zwichnięcia i naciągnięcia ścięgien. Na chore miejsca stosuje się okłady z ziela świeżego lub suszonego.

- Korzeń siedmiopalecznika to jeden z najlepszych środków na usunięcie złogów soli.

- Poprawia nastrój. Ułatwia zasypianie.

- Odtruwa wątrobę. Działa ochronnie na miąższ wątroby.

- Zmniejsza wydzielanie soków trawiennych, hamuje procesy gnicia i fermentacji w jelitach. Dzięki zawieraniu kwasów tłuszczowych krótko- i średniołańcuchowych przyspiesza regenerację nabłonka jelit i stanowi czynnik ochronny i troficzny dla kosmków jelitowych.

- Działa ściągająco na skórę i błony śluzowe.

- Działa obkurczająco na naczynia krwionośne i pory. Dobrze wpływa na skórę trądzikową. Pomaga w stanach zapalnych zębów i jamy ustnej. 

- Hamujące wydzielanie potu i łoju. Polecany przy nadmiernej potliwości i łojotoku (leczenie zewnętrzne skojarzyć z wewnętrznym).

- Przeciwkrwotoczne. Polecany przy nadmiernych krwawieniach miesiączkowych.

- Przyspiesza gojenie się ran, wzmaga ziarninowanie i naskórnikowanie.



Jak stosować

NALEWKA (POLECANA NA BÓLE MIĘŚNI, STAWÓW I KOŚCI)

100g ziela na 1 l alkoholu 40%. Macerować  3 tygodnie. Przefiltrować. Nalewkę można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Zazwyczaj wystarcza samo zewnętrzne stosowanie nalewki (smarujemy bolące miejsca 3-5 razy dziennie).


NAPAR Z KORZENIA SIEDMIOPALECZNIKA (NA WĄTROBĘ I POPRAWĘ TRAWIENIA)

1 łyżkę zmielonego korzenia siedmiopalecznika zalać szklanką wody. Zostawić na 4-5 godzin. Pić po ¼ szklanki 3-4 razy dziennie po jedzeniu

ODWAR 

1 łyżkę surowca zalać szklanką wody, gotować na małym ogniu 10-20 minut, odstawić na 20-30 minut pod przykryciem, następnie przecedzić. Uzupełnić brakującą ilość wody do objętości 1 szklanki. Dawkowanie zależne od rodzaju schorzenia: przy zaburzeniach funkcji układu pokarmowego 1/2 szklanki 4 razy dziennie. Jako wymiatacz wolnych rodników, antyoksydant, środek ochronny na wątrobę, trzustkę, nerki i naczynia krwionośne, środek łagodzący objawy alergii: 1 szklanka odwaru dziennie. Odwar nadaje się także do przemywania skóry i do płukanek.

A tu dodaję jeszcze przepisy pochodzące z literatury rosyjskiej, podane na forum rozanski.ch:

Napar wodny: 1 łyżkę stołowa zmielonego korzenia zalać szklanką wody, zostawić na 4-5 godzin. Pić po ¼ szklanki 3-4 razy dziennie po jedzeniu.
Nazwa rosyjska „Sabielnik”- jak szablą usuwa ból.
Według Achmedowa, cytującego opowieści innych, ludzie stosujący siedmiopalecznik zaczynaja się prostować, wstawać bez niczyjej pomocy, niektórzy wyrzucają  kije, czują lekkość w stawach skutych reumatyzmem.

Obecnie stwierdzono tez inne zastosowania siedmiopalecznika. Najlepsze działanie ma wyciąg spirytusowy.

CHOROBY:
GRUŹLICA PŁUC, ZAKRZEPOWE ZAPALENIE ŻYŁ, ŻÓŁTACZKA, BÓLE NEWRALGICZNE, DZIAŁA TONUJĄCO NA PRACĘ SERCA, DUSZNOŚĆ, KAMIENIE ŻÓŁCIOWE, HIPOTONIA, NIEPRAWIDŁOWA PRZEMIANA MATERII: 

100 g suchego ziela zalać 0, 5 litra wódki, nastawić na 2 tygodnie. Stosować 23-30 kropli do 1 łyżeczki do herbaty 3-4 razy dziennie przed jedzeniem.

OPUSZCZENIE ŻOŁĄDKA, BÓLE ŻOŁĄDKA. 1 łyżkę stołową suchego ziela z korzeniami zalać 1 szklanką wrzątku, po 2 godzinach przecedzić. Pić po ¼ szklanki 3-4 razy dziennie.

NOWOTWORY GRUCZOŁÓW: 2-3 stołowe łyżki ziela skropić wrzątkiem, zawinąć w gazę i przykładać na chore gruczoły.

ZIARNICA SKÓRY, RAK ODBYTNICY: Stosować po 25-30 kropli wyciągu alkoholowego 3 razy dziennie rozpuszczająć w wodzie. Do odbytnicy wlewać roztwór 50 kropli rozpuszczonych w 50-60 ml ciepłej przegotowanej wody.

PROFILAKTYKA UDARU: Przy zagrożeniu udarem stosować po 1 stolowej łyżce wyciągu 3 razy dziennie przed jedzeniem.

ZŁOGI SOLNE W STAWACH RĄK, NÓG I SZYI: 5 stolowych łyżek korzeni zalać 0, 5 litra wódki, odstawić na 1 tydzień, codziennie wstrząsać. Stosować po 50 ml 3 razy dziennie przed jedzeniem – do wyzdrowienia.

Według Achmedowa preparaty źle znoszą ludzie z niskim ciśnieniem.

Suszony korzeń siedmiopalecznika kupisz tu: KLIK

Źródła:

Komentarze