Przytulia czepna - "Pani Lasów", "czepiadło" - roślina, która oczyszcza krew i układ limfatyczny

Przytulia czepna (Galium aparine L.)
Inne nazwy: lepczyca, ostrzyca, przytulina, zataj-ziele, zaprzał, marzanka, kuzynka Marzanny, Pani Lasów, ostrzyca, czepiadło
Surowiec leczniczy: ziele
Co zawiera: glikozyd - asperulozyd, kw. cytrynowy, kw. galusowy i askorbinowy, saponiny, alkaloidy, dużo krzemio­nki, olejek eteryczny, sole (dużo jodu), kumaryny, gorycze, pochodne antracenu, flawonoidy, kerotenoidy, fermenty.

Przytulia czepna należy do rodziny marzanowatych. Jak sama nazwa mówi uwielbia się przyczepiać. Zapewne wielu z nas pamięta z dzieciństwa przyczepiające się do ubrań i psiej sierści pędy roślin. Długie pędy łatwo było oderwać, ale małe czepne kuleczki znacznie trudniej. 

Przytulia jest jednym z najbardziej skutecznych ziół do oczyszczania układu limfatycznego, krwi i rozpuszczania zatorów, zioło to zmniejsza obrzęki, a przede wszystkim poprawia krążenie krwi, przez co przeciwdziała zakrzepicy. Ponadto przytulia wspomaga pracę układu moczowego. Ma też wiele innych cennych właściwości.



Przytulia czepna działanie lecznicze

- Odtruwa organizm. Oczyszcza krew i układ limfatyczny. Rozpuszcza zatory.
Kumaryna zawarta w przytulii działa rozkurczowo, przeciwobrzękowo, a także pomaga w problemach z krążeniem krwi. Dlatego przytulię dodaje się do leków przeciwkrzepliwych i stosuje przy żylakach, obrzękach limfatycznych, zakrzepowym zapaleniu żył.

- Działa silnie moczopędnie. Pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu. Sprzyja oczyszczaniu nerek i dróg moczowych z osadu. Działa przeciwkamiczo.

- Wzmacnia wątrobę, trzustkę, śledzionę.

- Przytulia skuteczne regeneruje organizm. Wzmacnia siły życiowe organizmu i ogólnie pomaga w zachowaniu dobrego zdrowia i kondycji. Ma ona bowiem właściwości odnawiające komórki i odbudowujące witalność. Dodatkowo ogranicza nadpotliwość, przez co zmniejsza utratę soli mineralnych z organizmu. To z kolei również zapobiega zbytniemu osłabieniu ustroju

- Działa przeciwmiażdżycowo.

- Rozkurczowo.

- Antyseptycznie.

- Żółciopędnie.

- Pobudza przemianę materii.

- Maria Treben w książce „Apteka Pana Boga” w chorobach spowodowanych wolem poleca wielokrotnie powtarzane w ciągu dnia intensywne płukanie gardła herbatką z przytulii.  Opisuje przypadek kobiety, której poleciła owe zabiegi:
" Gdy spotkaliśmy się w 1979 roku stwierdziłam, że kobieta ma wyraźnie widoczne wole. Obawiała się operacji. Doradziłam jej przytulię. 
Zaparzała ją i ciepłym płynem głęboko płukała gardło tak często, jak było to możliwe.
W lutym 1980 znów spotkałyśmy się w sanatorium. Wola już nie było. Niezmiernie szczęśliwa opowiedziała mi, że mąż przynosił jej często świeżą przytulię. Już od początku stosowania zabiegów czuła, że wole się zmniejsza, aż zniknęło zupełnie. ”

DZIAŁANIE ZEWNĘTRZNE

- Pomaga bardzo szybko we wszelkich chorobach skóry, ranach, czyrakach, zaskórnikach i uporczywej egzemie. 

- Okłady z miazgi przytuli łagodzą ból i swędzenie po ukąszeniu owadów. Świeże liście i łodygi należy zmiażdżyć, powstałą miazgę przykładamy do ukąszenia.

- Może być również stosowana do mycia oraz w maseczkach ponieważ wzmacnia zwiotczałą skórę twarzy.

- Po przytulię powinny sięgać osoby zmagające się z łupieżem.

Ciekawostki

- Jednym ze składników obecnych w przytulii jest związek o nazwie kumaryna, który nadaje roślinie charakterystyczny zapach siana. Nic dziwnego więc, że kiedyś wypełniano nią sienniki i używano jako tańszego zamiennika siana. Dziś jej zapach może nam kojarzyć się ze słonecznym latem, nagrzanymi ciepłem kopcami siana i wakacjami.

Czernienie ziela przytulii podczas suszenia jest zjawiskiem normalnym. Spowodowane jest hydrolizą kwasową irydoidów zawartych w surowcach w wyniku czego powstają związki pochodne, prostsze w budowie i o ciemnym zabarwieniu.

- Przytulia czepna zawiera enzym, który powoduje, że mleko krów które najedzą się tej rośliny zsiada się!


Jak stosować przytulię czepną?

NAPAR

1 łyżkę suszonego ziela zalewamy 2 szklankami wrzącej wody, zaparzamy pod przykryciem 20 min. Przecedzamy.  Pijemy 4 razy dziennie po 100 ml lub 2 razy dziennie po 200 ml. 

ODWAR

Do przemywania ran i wyprysków, cery tłustej i ze zmianami ropnymi. Wewnętrznie bogaty w krzemionkę i związki fenolowe – doustnie przy zapaleniu gardła, biegunce.

2 łyżki ziela zalać 2 szklankami wody, gotować 8 minut, odstawić na 5 minut, przecedzić. Pić jak napar.

ZIMNY WYCIĄG

2-3 łyżki zmielonego ziela zalewamy 2 szklankami chłodnej wody mineralnej. Pozostawiamy na około 6 godzin. Pijemy w ciągu dnia w małych porcjach.

MIÓD PRZYTULIOWY

Na każdą łyżeczkę proszku przytuliowego dać 1 łyżkę miodu i pół łyżeczki gliceryny lub wódki, dobrze wymieszać. Zażywać 3 razy dz. po 1 łyżce.

OKŁADY Z MIAZGI PRZYTULI

Łagodzą ból i swędzenie po ukąszeniu owadów.
Świeże liście i łodygi należy zmiażdżyć, powstałą miazgę przykładamy do ukąszenia. Pozostawiamy na skórze na 15 minut.

HERBATKA OCZYSZCZAJĄCA krew i limfę

- 100 g ziela przytulii,
- 50 g jeżówki purpurowej.
Zioła dokładnie wymieszać, używać w proporcji 1 łyżka stołowa na 1 szklankę wody. Zagotować, pozostawić do naciągnięcia na 15 minut. Przecedzić, popijać małymi porcjami przez cały dzień

REGENERUJĄCA KĄPIEL LECZNICZA

Na 1 litr wrzątku stosujemy 50 g ziela przytulii. Zalewamy je wrzątkiem i zaparzamy pod przykryciem przez 15 minut lub podgotowujemy kilka minut na wolnym ogniu. Po przecedzeniu dodajemy do kąpieli.

Ziele przytuli czepnej kupisz tu: KLIK

Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Przytulia_czepna
- http://www.gramzdrowia.pl/dr-henryk-rozanski/fitoterapia-ziololecznictwo-ziola-drzewa-krzewy/przytulia-galium-rubiceae.html
- http://ambasadorzdrowia.pl/zdrowie/przytulia-czepna/

Komentarze