Języcznik zwyczajny - "język jeleni" - działanie lecznicze i zastosowanie

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium L., Phyllitis scolopendrium)
Inne nazwy - język jeleni
Surowiec leczniczy: ziele
Co zawiera: leukodelfinidynę, śluzy, garbniki, kwas asparaginowy i glutaminowy, kwas gamma-metylo-glutaminowy, kwas gamma-metyleno-glutaminowy, kwas gamma-metylo-gamma-oksyglutaminowy, kaempferol, kwas kawowy.


Języcznik zwyczajny to odmiana paproci. Jego nazwa pochodzi od ulistnienia, które przypomina języki. Jest paprocią chronioną, zagrożoną wyginięciem. W Polsce pojawia się rzadko, głównie w Karpatach i Sudetach, a do celów leczniczych pozyskuje się go ze specjalnych upraw.

Cenne właściwości języcznika chwalono już w starożytności, zalecała go św. Hildegarda. Była pewna, iż pomaga ustrojowi zniwelować bolesność, jak również pozytywnie wpływa na nastrój.

Greccy lekarze zalecali go w momencie biegunki, zawiera on albowiem substancje ściągające. Dioskurides sporządzał ponadto wyciąg z liści na winie i podawał go jako antidotum na ukąszenia jadowitych węży. W czasach średniowiecznych paproć tę nazywano językiem jelenia, czyli lingua cervina i  stosowano w celu złagodzenia dny moczowej, a świeżym sokiem z liści rośliny przemywano rany. 

W XVII wieku znany, angielski botanik i zielarz Nicholas Culpeper opisał języcznik jako środek sprzyjający zdrowiu wątroby i śledziony, a także usuwając nadmiar gorąca z żołądka.

Obecnie języcznik użytkowany jest w różnych dolegliwościach. Poznajmy go bliżej:



Jakie działanie lecznicze ma języcznik?

- Poprawia trawienie. Pobudza prawidłową perystaltykę jelit. Polecany przy wzdęciach, zespole jelita drażliwego.

- Działa ochronnie na wątrobę i poprawia jej funkcjonowanie.

- Działa moczopędnie. Pomaga w oczyszczeniu organizmu z substancji toksycznych.

Sprzyja wypłukiwaniu złogów z nerek i dróg moczowych.

- Stosowany w leczeniu biegunek ze względu na zawartość gorzkich substancji ściągających.

Zwiększa też krzepliwość krwi, dlatego stosowano go przy krwotokach.

Wspomaga gojenie ran i poparzeń.


Jak stosować języcznik?

NAPAR Z  ZIELA JĘZYCZNIKA
(Na poprawę metabolizmu, działa osłonowo na wątrobę, reguluje perystaltykę jelit)

1-2 łyżeczki ziela zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i odstawić na 15 minut. Przecedzić. Spożywać 1-2 razy dziennie.

Nalewka z języcznika św. Hildegardy z Bingen 
(Astma, cukrzyca, dolegliwości hormonalne, obniżenie nastroju w przebiegu cykli menstruacyjnych u kobiet, dolegliwości wątroby, klimakterium, upławy, zapalenie oskrzeli

Składniki: ziele języcznika, pieprz długi, kora cynamonu, wino, miód pszczeli.

Przygotowanie eliksiru z języcznika jest bardzo proste. Wystarczy zaopatrzyć się w konkretne składniki, połączyć je ze sobą, po czym odstawić na jakiś czas, aż nabiorą mocy leczniczej. 

Nalewka oczyszcza gruntownie organizm, szczególnie wątrobę i płuca. Wspiera organizm w usuwaniu toksyn. Poleca się ją przy zaburzeniach regulacji hormonalnej, przewlekłym zapaleniu oskrzeli, chronicznym kaszlu wątrobowym, astmie z towarzyszącymi jej dolegliwościami wątroby, zaburzeniach metabolizmu wątroby i regulacji hormonalnej, przy schorzeniach jajników i okolic podbrzusza, endometriozie, upławach, zaburzeniach funkcji tarczycy i trzustki.

Ziele języcznika możesz kupić tutaj: KLIK

Źródła:

Komentarze