Guma ksantanowa – czym naprawdę jest i czy jest szkodliwa?

Guma ksantanowa (ksantan) to naturalna guma roślinna. Jest ona wielocukrem pozyskiwanym w wyniku fermentacji cukrów, pochodzących głównie z kukurydzy, pszenicy i soi. Fermentacja ta odbywa się przez bakterie Xanthomonas campestris.

Guma ksantanowa to koloid zbudowany z glukozy, mannozy i kwasu glukuronowego oraz częściowo zestryfikowanych kwasów: octowego i pirogronowego. A jak wygląda? To po prostu biały proszek, z lekko żółtawym odcieniem, bezwonny.

Guma ksantanowa jest popularnym dodatkiem do produktów żywnościowych. Znaleźć ją można w przemysłowo przetworzonej żywności (na etykiecie produktów spożywczych oznaczona jest symbolem E415) jednak jest zupełnie bezpieczna dla zdrowia człowiekaWykazuje działanie zagęszczające, a także emulgujące. Guma ksantanowa nie jest trawiona w organizmie człowieka i pełni funkcję dobroczynnego błonnika pokarmowego. Ma wiele innych zalet i ciekawych właściwości. Warto poznać ją bliżej i zacząć używać w domu!

Kilka ciekawych faktów na temat gumy ksantanowej

1. Jakie właściwości ma guma ksantanowa?

Guma ksantanowa charakteryzuje się działaniem emulgującym oraz zagęszczającym. Ponadto, przeciwdziała zbrylaniu się produktów sypkich. Jako emulgator umożliwia połączenie się wody i oleju oraz powstanie emulsji. Możemy ją znaleźć między innymi w syropach, lodach, sosach, dżemach, majonezach, musztardach, galaretkach, płatkach śniadaniowych, batonikach, cukierkach, pieczywie bezglutenowym. Stosowana jest często w piekarstwie, gdzie umożliwia zatrzymanie wody w produkcie, w celu poprawy walorów smakowych pieczywa. W przemyśle cukierniczym znalazła zastosowanie do produkcji nadzień i polew chroniąc ciasto przed wnikaniem wilgoci. Dodaje się ją także do przeróżnych kremów, balsamów do ciała, past do zębów.

Oprócz właściwości zagęszczających, guma ksantanowa ma właściwości stabilizujące i "napowietrzające"– zmiksowane z nią masy zyskują nawet trzykrotną objętość!




2. Jaki wpływ na organizm ma guma ksantanowa?

- Ogranicza gazy jelitowe, przeciwdziała wzdęciom.

Utrudnia wchłanianie cholesterolu.

Obniża poziom glukozy.

3. Czy pomaga w odchudzaniu?

W żołądku ksantan pęcznieje, dając uczucie pełności żołądka, co zmniejsza poczucie głodu.  Dodatkowo ułatwia pasaż treści pokarmowej i reguluje wypróżnienia.  Istnieje wiele suplementów i leków zawierających ksantan, zalecanych w terapii otyłości i zaburzeń defekacji.

Dodanie odrobiny ksantanu do ulubionego szejka czy smoothie pozwoli na nawet trzykrotne zwiększenie jego objętości! Masa zmienia się piękny, puchaty mus, który wygląda i smakuje obłędnie, a jak wspaniale syci. Można go zjeść od razu, można dodać żelatyny i zmienić w sernikową piankę, można wrzucić do maszyny do lodów. Każdy efekt będzie super, a to właśnie zasługa ksantanu. Przygotowując ulubiony mus musimy jeszcze pamiętać o jednym - dokładnym blendowaniu! Minuta na wysokich obrotach dla każdego dania z ksantanem to minimum. Pamiętać więc należy, że samo jego dodanie do dania nie wystarczy - musimy je dokładnie zmiksować!

✅ A tutaj znajdziecie bazę fit przepisów z wykorzystaniem gumy ksantanowej: KLIK

4Czy guma ksantanowa to,  to samo, co guma guar?
Guma guar również stosowana jest, jako zagęstnik i emulgator. Ma bardzo podobne właściwości i zastosowanie jak guma ksantanowa, jednak są to dwie różne substancje.

Zarówno guma ksantanowa, jak i guma guar są stosowane w kuchni bezglutenowej jako substytut glutenu – mają właściwości klejące, wiążące, zatrzymując powietrze wewnątrz wypieku zwiększają jego wyrastanie oraz zapobiegają przedwczesnemu obsychaniu gotowego chleba czy ciasta. Uwzględnienie w przepisie bezglutenowym gumy guar lub gumy ksantanowej z jednej strony zapobiega wytrącaniu się tłuszczy i zbieraniu w jednym miejscu, z drugiej zapobiega osiadaniu cięższych cząsteczek na dnie (zakalec). 

✅ Mówiąc bardzo ogólnie, guma guar jest lepszym wyborem dla potraw zimnych  (lody, jogurty, sosy sałatkowe), a guma ksantanowa lepiej sprawdza się w produktach ciepłych, pieczonych, szczególnie dobrze nadaje się do wypieku chlebów na bazie drożdży.

5. Czy guma ksantanowa może uczulać?
Ostrożne muszą być osoby cierpiące na alergię na kukurydzę, pszenicę lub soję. W tych przypadkach należy unikać jej obecności w składzie produktów.

6. Czy jest bezpieczna?
Guma ksantanowa to substancja w pełni naturalna, choć wiele osób widząc jej nazwę wzdryga się wrzucając ją do worka pt. „sama chemia” – nic bardziej błędnego, guma ksantanowa to substancja zagęszczająca pochodzenia naturalnego, odpowiednia dla wegan.
Uważać na ten produkt powinny jedynie, jak już wspomniałam, osoby uczulone na kukurydzę, soję czy produkty pszenne.

7. Jak ją stosować?
Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie przesadzić. Guma ksantanowa to nie żelatyna, jest to substancja zagęszczająca (wiążąca wodę), a nie żelująca, stosowanie wyższych stężeń niż zalecane mija się z celem, doprowadzi do powstania gipsu a nie żelu. W większości wypadków optymalne stężenie to max 1%, taka ilość daje efekt gęstego syropu, jeśli chcemy zagęścić bardziej, oprócz gumy ksantanowej użyjmy innego zagęstnika, np. gumy guar. 

Nadmiar gumy ksanntanowej może spowodować rozstrój żołądkowy (porównywalny z dolegliwościami po zjedzeniu nieumiarkowanych ilości owoców).


Guma ksantanowa to jeden z najlepszych naturalnych zagęszczaczy. Bogata w błonnik, niemalże pozbawiona tłuszczu podkreśla wspaniały smak potraw. Co więcej, nadaje im przyjemną dla podniebienia, kremową konsystencję. 


Gdzie dla swojego użytku kupić gumę ksantanową?
Można kupić ją w sklepach ze zdrową żywnością, np. tu: KLIK

Źródła:

Komentarze