Pochrzyn włochaty - zioło dla kobiet - właściwości i zastosowanie

Pochrzyn włochaty -  łac. Dioscorea villosa L.,
Inne nazwy: pochrzyn dziki, pochrzyn kosmaty, dziki ignam, kości diabła, dziki jam, jams, korzeń antyreumatyczny.

Surowiec leczniczy: kłącze
Co zawiera: saponiny sterydowe ok. 3-4%: dioscyna (glikozyd diosgeniny), jamogenina; alkaloidy (dioskoryna), tanina, katechiny fitosterole, flawonoidy (mirycetyna, kemferol, kwercetyna). 

Dziki pochrzyn (dziki ignam) to roślina od wieków wykorzystywana w medycynie naturalnej. Powinna go poznać każda kobieta. Stanowi bowiem remedium na wiele kobiecych przypadłości. Bolesne, nieregularne lub zbyt obfite miesiączki, endometrioza, a także problemy z płodnością i zajściem w ciążę to tylko niektóre z zastosowań tej niezwykłej rośliny. 


Pochrzyn to wieloletnie pnącze, które posiada bulwiaste kłącza. Kuliste bulwy mogą osiągnąć nawet 50 kg. Liście pochrzynu mają zazwyczaj sercowaty kształt, natomiast owoce odznaczają się kształtem okrągłym. Roślinę tę uprawia się głównie ze względu na jadalne bulwy i owoce. Natomiast w medycynie naturalnej zastosowanie znajdują kłącza pochrzynu.


Korzeń pochrzynu dzikiego - właściwości lecznicze

- Korzeń pochrzynu pomaga przy skurczach i bólach menstruacyjnych, łagodzi też objawy PMS. Zioło to działa rozluźniająco na mięśnie gładkie, przez co nazywane jest korzeniem kolkowym. Może też pomóc przy zbyt obfitych krwawieniach miesiączkowych.

- Może zmniejszać bóle spowodowane endometriozą.

- Pomaga przywrócić równowagę hormonalną organizmu.

Stosowany u kobiet w okresie menopauzy działa podobnie jak progesteron, dzięki czemu łagodzi nieprzyjemne skutki menopauzy, takie jak drażliwość, duszności, uderzenia gorąca, czy nadmierne pocenie się. Niestety jak dotąd brak jest badań naukowych, które potwierdzałyby jego terapeutyczne zastosowania w tym zakresie.

- Pochrzyn stosuje się też w osteoporozie (zapobiega spadkowi gęstości kości).

- Poprawia płodność. Dziki pochrzyn to zioło, którym powinny zainteresować się wszystkie pary starające się o dziecko. Gdy starania się przedłużają, a powód niepłodności jest jeszcze bliżej nieokreślony to warto przede wszystkim przywrócić właściwe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Diosgenina, zawarta w roślinie, działa na wzór ludzkich progesteronu i estrogenu – ma zbawienny wpływ na wyrównanie poziomu hormonów w organizmie, co wpływa m.in. na unormowanie cyklu miesiączkowego oraz zwiększenie libido (u kobiet zwiększa wilgotność pochwy, podnosi temperaturę ciała). 

UWAGA – kobiety starające się o dziecko, powinny przyjmować dziki pochrzyn tylko w II fazie cyklu (po owulacji) – stosowanie go wcześniej może mieć skutek “antykoncepcyjny”.

- Działa jak afrodyzjak, wzmaga libido.

- Pobudza wzrost gruczołu sutkowego (aktywuje rozrost pęcherzyków i komórek tłuszczowych piersi.

- Pobudza podstawową przemianę materii. Poprawia funkcjonowanie wątroby i nerek. 

- Rozszerza naczynia krwionośne, poprawia krążenie krwi.

- Działa antynowotworowo. Diosgenina zawarta w zielu ma działanie cytostatyczne w przypadku niektórych rodzajów nowotworów (nowotwór kości, krtani, czerniak, białaczka).

- Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. 

- Pomaga złagodzić bóle reumatyczne. Zawarta w nim diosgenina wykazuje bowiem również silne działanie przeciwzapalne. Medycyna chińska z tego właśnie powodu nazywa korzeń pochrzynu korzeniem antyreumatycznym.


Pochrzyn włochaty - jak go stosować?

NAPAR
1 g surowca zalać 1 szklanką wrzątku, po czym odstawić pod przykryciem na 30 minut. 

ODWAR
Odwar sporządzamy z 2 łyżek surowca na 2 szklanki wody, który poddajemy gotowaniu przez 15 minut. Odwar odcedzamy. Spożywamy w ciągu dnia w 3 porcjach.

NALEWKA Z POCHRZYNU
Nalewkę z dzikiego pochrzynu przygotowujemy w proporcji 1 miarka pochrzynu i 5 miarek alkoholu, najlepiej 45%. Po przyrządzeniu nalewka powinna odstać co najmniej 2 tygodnie. Zażywamy ją 2-4 ml trzy razy dziennie.


Gdzie można kupić dziki pochrzyn?
Dziki pochrzyn (korzeń) kupisz tu: KLIK


Źródła:

Komentarze