Pestki arbuza i olej z pestek. Wszystkie zalety oleju z pestek arbuza.

Kiedy myślimy o arbuzie, 🍉 myślimy o jego czerwonym, soczystym miąższu, rzadziej o pestkach, które wydłubujemy i wyrzucamy. A szkoda! Bo pozbawiamy się w ten sposób szansy na dostarczenie organizmowi wielu wartościowych składników odżywczych. 

Pestki arbuza zawierają przede wszystkim białko, zdrowe tłuszcze, żelazo, magnez, potas, witaminy z grupy B oraz przeciwutleniacze, które chronią komórki i nasze DNA przed atakiem wolnych rodników. Małe czarne pestki mają wielką moc, pomagają na mnóstwo problemów zdrowotnych, a do tego pozytywnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie.

“Zjadłeś pestkę? To teraz wyrośnie ci w brzuchu arbuz!” – chyba każdy w dzieciństwie choć raz to usłyszał. Nic dziwnego, że wiele osób żywi później przekonanie o szkodliwości nasion ukrytych w miąższu. Tymczasem okazuje się, że pestki arbuza są nie tylko bezpieczne, ale wręcz bardzo korzystne dla zdrowia!


W jaki sposób jeść pestki arbuza?

Pestki arbuza możemy jeść w całości, jednak musimy wiedzieć o tym, że nie uwolnią one wtedy swych cennych właściwości, a tylko przejdą przez nasz układ pokarmowy w nienaruszonym stanie, ułatwiając wypróżnianie. Jeśli chcemy aby nasz organizm w pełni wykorzystał zawarte w nich składniki odżywcze musimy je dokładnie przegryźć i przeżuć. Pestki arbuza najlepiej jest uprażyć z odrobiną oliwy z oliwek na patelni lub w piekarniku przez 15 minut w 160 stopniach.

Pestki arbuza po wyjęciu z piekarnika są nie tylko niskokaloryczne i pełne właściwości prozdrowotnych, ale i smaczniejsze. Chrupiące pestki skutecznie zastąpią inne niezdrowe przekąski. Ich garść to tylko 22 kcal. Dobrze smakują z oliwą z oliwek, solą, pieprzem cayenne czy też sokiem z limonki.

Można je także dodać do sałatki, owsianki czy zupy. 

Herbatka z nasion arbuza - to naturalny środek moczopędny, który usuwa toksyny z organizmu, oczyszcza nerki i eliminuje kamienie nerkowe:
4 łyżki świeżo zmielonych pestek zalej 1,5 - 2 litrami wody i gotuj ok. 15 minut na średnim ogniu. Po ugotowaniu odcedź i zostaw do wystygnięcia. Herbatę pij 3 dni w tygodniu, maksymalnie przez 3 tygodnie. 

Według medycyny ajurwedyjskiej jedzenie codziennie przez 3-4 tygodnie rano i wieczorem po 1 łyżeczce pestek arbuza obniża ciśnienie krwi.

Ponieważ nasiona arbuza w połowie składają się z tłuszczu, poddawane są suszeniu, kruszeniu i wyciskaniu, co w efekcie daje drogocenny olej. Wywodzi się on z Afryki południowo-zachodniej, gdzie znany jest pod nazwą ✨ oleju Ootanga lub oleju Kalahari! ✨ Olej z pestek arbuza to ostatnio hit w internecie! Ten nadający się do wszystkich typów cery olej, ma swoje zastosowanie m.in. w walce z trądzikiem. Do tego jest praktycznie bezzapachowy!

Olej z pestek arbuza - jakie ma działanie?



STOSOWANY WEWNĘTRZNIE:

- Przeciwzapalne i przeciwbólowe.  Potwierdzono to w badaniu na szczurach. Ekstrakt maksymalnie w ciągu 3 godzin powoduje znaczącą redukcję obrzęku łapy wywołanego u zwierząt. Jego skuteczność jest porównywalna z efektem uzyskanym przy zastosowaniu diclofenacu – znanego środka przeciwzapalnego. Pestki arbuza hamują syntezę serotoniny, histaminy i prostaglandyn - głównych mediatorów stanu zapalnego.

Działa ochronnie na komórki wątroby. Po podaniu szczurom toksycznego dla wątroby związku czterochlorku węgla, a następnie dawek oleju przez 10 dni, zaobserwowano wyraźny spadek we krwi poziomu enzymów wątrobowych, które są wskaźnikiem niewydolności narządu.

Aktywność oleju z pestek arbuza jest porównywalna do działania sylimaryny – związku znanego z ochronnego działania na wątrobę.

- Działa przeciwpasożytniczo.

STOSOWANY ZEWNĘTRZNIE:

SKÓRA:

- Działa silnie przeciwstarzeniowo. Ze względu na wysoką zawartość  antyoksydantów olej z pestek arbuza wykazuje właściwości silnie przeciwstarzeniowe. Skutecznie wygładza drobne zmarszczki, napina skórę i odżywia ją.  

-  Nie jest komedogenny, więc nie zapycha porów i nie przyczynia się do powstawania zaskórników. Może być więc stosowany przy zmianach trądzikowych. Stosowany przy oczyszczaniu skóry może oczyścić pory z zalegającego w nich sebum.

Polecany jest do wszystkich typów skóry. Mogą go stosować także małe dzieci.

- Pomaga utrzymać i przywrócić skórze elastyczność dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak palmitynowy, stearynowy, oleinowy, linolenowy.

- Łagodzi podrażnienia  i działa regenerująco na skórę.

- Można użyć go samodzielnie zamiast kremu na noc, działanie nawilżające wzmocni dodanie odrobiny kwasu hialuronowego (można wymieszać na dłoni i bezpośrednio nałożyć na twarz).

- Dodany do kąpieli nawilży i zregeneruje skórę.

-  Świetnie się sprawdzi również do oczyszczania skóry z makijażu i do masażu. 

WŁOSY:

- Nawilża i zmiękcza suche włosy. Olej z arbuza można użyć samodzielnie, bezpośrednio nakładając na włosy i skórę głowy (olejowanie) lub dodać niewielką ilość do odżywki, maski, balsamu lub kremu dla spotęgowania efektu.

- Łagodzi podrażnienia, świąd, pieczenie i łupież skóry głowy. Pomaga uporać się z rozdwojonymi końcówkami włosów.

- Można go używać do olejowania włosów. W tym celu należy nałożyć około 2 ml oleju na dłonie i rozłożyć na długości włosów pół godziny przed myciem. Później należy umyć włosy tak jak zawsze, koniecznie z użyciem odżywki.

PAZNOKCIE

- Można go użyć jako odżywka do paznokci – kilka kropli olejku należy wmasować w paznokcie oraz skórki.

Olej z pestek arbuza posiada charakterystyczny bardzo delikatny smak i zapach oraz słomkowy kolor i lekką konsystencję. Możemy go dodawać do sałatek i dressingów – dzięki swej delikatności nadaje się do wielu kompozycji dań zimnych.


A gdzie można kupić olej z pestek arbuza?
Możecie go kupić tutaj 👉 KLIK

Komentarze