Olejek arganowy - "marokańskie złoto" - jako naturalny eliksir młodości, wspaniały kosmetyk i nie tylko

 Olejek arganowy - zwany "płynnym złotem Maroka" to wspaniały, naturalny produkt o wszechstronnym działaniu. Olej ten należy do jednych z najdroższych na świecie, a rosnący na niego popyt stale podwyższa jego wartość. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji twarzy, włosów i całego ciała. Jest uznawany za "eliksir młodości", lecz jego antystarzeniowe działanie nie jest jedynym powodem, dla którego warto mieć olej arganowy w swoim domu.💛

Olej arganowy (Argania spinosa oil, Virgin Argan Oil, Arganöl) otrzymywany jest z owoców (orzechów) drzewa arganowego dorastającego do ok. 10 m wysokości. Produkcja surowca wymaga włożenia ogromnego wysiłku – aby otrzymać 1 litr oleju potrzeba bowiem aż 30-35 kg orzechów arganowych, co odpowiada zbiorowi z 6-7 drzew. Wysoka cena płacona za wyprodukowanie kosmetyku jest warta jego niezwykle uniwersalnych właściwości. Nie bez powodu więc jest on nazywany płynnym złotem Maroka.

Rozróżnia się dwa rodzaje oleju arganowego: ciemniejszy, który może być używany do celów kulinarnych oraz jaśniejszy – kosmetyczny.

Co zawiera:  kwas oleinowy = kwas olejowy, kwas linolowy, kwas palmowy = palmitynowy, kwas stearynowy, kwas gadoleinowy = eikozenowy, kwas arachidonowy, kwas linolenowy, kwas palmitooleinowy, tocopherol = Vit. E (620-637 mg/kg), skwalen, fitosterole, fenole (kwas wanilinowy, ferulowy, syryngowy, tyrosol).




Olejek arganowy właściwości i zalety

DZIAŁANIE PRZY DOUSTNYM STOSOWANIU:

Olej arganowy ma idealnie skomponowane niezbędne kwasy tłuszczowe (NNKT omega- 3, omega- 6 i omega- 9). Mało kto wie, że by kwasy te działały jak najlepiej na organizm człowieka, muszą występować w odpowiednich proporcjach. Unikalne ich zestawienie odnajdujemy właśnie w oleju arganowym.

- Działa żółciopędnie.
Regeneruje nabłonek przewodu pokarmowego. Działa przeciwwrzodowo i przeciwnadżerkowo.
Obniża poziom "złego" cholesterolu, jednocześnie podnosząc ilość "dobrego" cholesterolu HDL, a co za tym idzie - zmniejsza ryzyko rozwoju m.in. miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej i zakrzepicy. 
- Działa antyzakrzepowo i przeciwzatorowo.
- Obniża ciśnienie krwi.
- Ochrania miąższ wątroby przed stłuszczeniem i toksycznym uszkodzeniem. Wykazuje synergizm z sylimaryną i kurkumą. Przeciwdziała zastojom żółci. Może opóźniać procesy marskości wątroby. 
- Wspomaga naturalną odporność organizmu.
- Łagodzi objawy autoagresji immunologicznej.
- Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym i przeciwrodnikowym może być polecany osobom przewlekle chorym (np. na chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, reumatyczne schorzenia stawów, cukrzycę, stwardnienie rozsiane). Może być także stosowany w chorobach alergicznych i nowotworowych.

DZIAŁANIE NA SKÓRĘ, WŁOSY I PAZNOKCIE:

- Podnosi wilgotność i elastyczność skóry. Zapobiega jej wysychaniu.
- Odżywia i regeneruje.
- Redukuje zmarszczki, wygładza i rozświetla cerę.
- Wspomaga procesy wzrostu i odnowy włosów i paznokci.
- Łagodzi stany zapalne.
- Przyspiesza gojenie ran.
- Wspomaga walkę z cellulitem.
- Zmniejsza widoczność rozstępów.
- Zmniejsza przebarwienia słoneczne.
- Korzystnie wpływa na skórę cierpiącą na rumień, trądziki, łuszczycę, toczeń, łojotokowe zapalenie skóry i zapalenie mieszków włosowych.
- Zmniejsza rozdwajanie się końcówek włosów.
- Olejek arganowy chroni przed szkodliwym wpływem środowiska oraz wysokich temperatur, wykorzystywanych do stylizacji włosów.


JAK STOSOWAĆ OLEJEK ARGANOWY

STOSOWANIE DOUSTNE

Doustnie zaleca się zażywanie 2-3 łyżki oleju 1-2 razy dziennie przez 3-4 tygodnie (kuracje wznawiać co 2-3 miesiące). Ponadto stosować go można jako dodatek do potraw. Warto podkreślić, że ten wyjątkowy olej uzyskiwany jest w większości przypadków metodą tłoczenia na zimno, dlatego nie należy go podgrzewać, ponieważ straci on wtedy wiele cennych dla organizmu właściwości. Nie zaleca się na nim smażyć, piec, dusić. Warto natomiast korzystać z niego w surowej i nieprzetworzonej formie, dodając np. do sałatek. Sprawdzi się także do polania pizzy lub małych grzaneczek, które wcześniej nieco ostudzimy. Olej arganowy stanowi także ciekawy dodatek do past rybnych oraz dań mięsnych, które można polać zimnym sosem z arganowym dodatkiem.

TWARZ

✅ Nakładaj po 1 kropli olejku na skórę pod oczami (Spłyca zmarszczki, wygładza skórę).
✅ Można go mieszać z kremami na dzień i na noc, a także stosować jako bazę pod makijaż.
✅ Można go także wykorzystać do masażu twarzy.
✅ Jako maseczka – w tej roli sprawdzi się albo czysty olej arganowy, albo maseczka z jego dodatkiem. Odżywcze działanie spotęgujemy, mieszając kilka kropel olejku z miodem lub jogurtem. Warto taki zabieg robić wieczorem, przed aplikacją regenerującego lub przeciwzmarszczkowego kremu.

SKÓRA

✅ Kilka kropel olejku można dodać do relaksującej kąpieli (odżywia, regeneruje skórę).
✅ Można go także użyć do masażu i połączyć np. z wybranym olejkiem eterycznym.
✅ Olejek arganowy to doskonały pomysł nie tylko na nawilżenie, odżywienie czy oczyszczenie skóry wrażliwej, ale też jej złuszczenie. Mieszając olej arganowy np. z solą Epsom, otrzymamy wyjątkowy peeling o działaniu antytrądzikowym, antyłojotokowym i przeciwbakteryjnym.




PAZNOKCIE

✅ Olejek arganowy można też wcierać w paznokcie, aby je wzmocnić i zregenerować, a także zadbać o skórki.

RZĘSY

✅ Olejek arganowy możemy aplikować bezpośrednio na rzęsy, np. przy pomocy oczyszczonej szczoteczki po zużytym tuszu do rzęs; zabieg ten najlepiej powtarzać codziennie po wykonanym demakijażu oczu. (Wzmacnia, odżywia rzęsy, zmniejsza wypadanie).

WŁOSY

✅ Niewielką ilość olejku należy wetrzeć w umyte, lekko wilgotne włosy (lub tylko w końcówki włosów), nie spłukiwać, pozostawić do wyschnięcia.(wzmacnia włosy, zmniejsza elektryzowanie się, przyspiesza porost włosów, zmniejsza rozdwajanie się).
✅ Przy problemach ze skórą głowy – wtarcie olejku arganowego w skórę głowy ułatwia walkę z łupieżem, świądem, nadmiernym przetłuszczaniem, a nawet łuszczycą.
✅ Można go stosować również do zmiękczania i usuwania ciemieniuchy.
✅ Olejek arganowy jako maseczka na bardzo zniszczone, suche włosy:
Weź pasmo włosów i wetrzyj w nie dużą ilość olejku arganowego, od nasady włosów, aż po ich końce. Powtarzaj proces, aż pokryjesz olejem całą fryzurę. Delikatnie wmasuj olejek opuszkami palców również w skórę głowy. Pozostaw olejek na 1-3 godziny, po czym umyj włosy delikatnym szamponem bez sls i innych dodatków silnie pieniących. Aby zregenerować zniszczone, łamiące się włosy, zaleca się pozostawienie olejku na całą noc. Zabieg należy powtarzać raz w tygodniu do momentu uzyskania zadowalających rezultatów. Dla jeszcze lepszych efektów włosy można przykryć foliowym czepkiem i ręcznikiem. W ten sposób wytworzy się ciepło, które przyspieszy wchłanialność składników odżywczych.




Gdzie kupić olejek arganowy?
Bardzo dobrej jakości, oryginalny olejek arganowy można kupić tutaj KLIK (do celów kosmetycznych).
Natomiast olej arganowy tłoczony na zimno, do celów kulinarnych kupicie tu: KLIK


Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Olej_arganowy
- https://olejekarganowy.pl/
- https://rozanski.li/2108/olej-arganowyargan-oil-w-terapii-i-kosmetyce/

Komentarze