Kwiat śliwy tarniny (dzikiej śliwy) - na stany zapalne dróg moczowych i oczyszczenie organizmu

🌼 Kwiat śliwy tarniny (Prunus spinosa L.) 🌼 

Tarnina - inaczej dzika śliwa lub tarnośliwa, to roślina, której przecudnie pachnące, białe kwiaty mają niezwykłe właściwości i od dawna są wykorzystywane do leczenia wielu dolegliwości. Tarnina jest stosowana między innymi jako środek wspomagający oczyszczanie organizmu, przyspieszający leczenie stanów zapalnych pęcherza moczowego, kamicy nerkowej, a także stanów zapalnych nerek. Jak stosować kwiaty tarniny? Jakie składniki są zawarte w tej roślinie?

Nazwy potoczne: ciarka, ciarki, cierniaki, ciernie, ciernie czarne, dzika śliwa, kopcipka (korcipka), ostręże, ostrzęże, śliwa tarka, śliwa tarń, tarka, tarki, tarń, tarnina, ternkowe drzewo, tarnośliw, tarnośliwa.

Co zawiera kwiat tarniny:  flawonoidy (kemferol, afzelina /afzelin/, kwercetyna, awikularyna), nitrylozydy (prunazyna, amigdalina), antocyjany, kumaryny, fitosterole, triterpeny i kwasy fenolowe (kwas kawowy), olejek eteryczny.




✅ Tarnina to bardzo wszechstronna roślina i praktycznie prawie każdą jej część można wykorzystać w celach leczniczych (kwiaty, owoce, kora, liście)Co ciekawe, każda część rośliny charakteryzuje się zupełnie innym działaniem leczniczym. 




Jakie działanie mają kwiaty tarniny


- Przeciwzapalne. Kwiaty tarniny łagodzą stany zapalne w drogach moczowych, w związku z tym współczesna fitoterapia poleca ich stosowanie pomocniczo w leczeniu kamicy moczowej, stanów zapalnych nerek, pęcherza moczowego.

- Moczopędne. Stąd też poleca się stosowanie preparatów z kwiatów tarniny np. w skąpomoczu.

- Żółciopędne.

- Odtruwające i przeciwobrzękowe.  W medycynie ludowej kwiaty tarniny uważa się za lek "czyszczący krew" - dzięki zawartości flawonoidów przyśpieszają one usuwanie zbędnych produktów przemiany materii wraz z moczem. W związku z tym spożywanie naparów z kwiatów tarniny polecane jest przy różnego rodzaju dietach oczyszczających. Ponadto kwiaty mają łagodne działanie przeczyszczające.

- Wykrztuśne.  Preparaty ziołowe zawierające kwiaty tarniny sprawdzają się w problemach z górnymi drogami oddechowymi. Dzięki właściwościom wykrztuśnym tarnina może być wykorzystywana w łagodzeniu przeziębienia i kaszlu, a nawet w zbiciu gorączki.

- Napotne.

- Uspokajające. Picie naparu z kwiatów tarniny pomaga w leczeniu bezsenności, a także przewlekłego zmęczenia.

Rozkurczowe. Tarnina zalazła zastosowanie jako środek stosowany m.in. w dolegliwościach żołądka (działa rozkurczowo na jego ściany i na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego).

- Przeciwwysiękowe.

- Wzmacnia i uszczelnia śródbłonki naczyń krwionośnych.

- Wywiera wpływ przeciwhistaminowy, hamując reakcje alergiczne. 

- W większych ilościach u niektórych osób działa lekko przeczyszczająco.


Wskazania do stosowania kwiatów tarniny


- Przewlekłe stany zapalne skóry.

- Choroby alergiczne.

- Kamica moczowa.

- Stany zapalne nerek, pęcherza moczowego i cewki moczowej.

- Skąpomocz.

- Dna.

- Reumatyzm.

- Trądzik różowaty, trądzik sterydowy.

- Kuracje odtruwające. Kwiaty tarniny z racji na obecność flawonoidów oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych pozostałościach przemiany materii.

- Zatrucia.

- Bezsenność.

- Stres.

- Wyczerpanie nerwowe. 

- Lęki.

- Okres po- i przekwitania.

- Stany przedmiesiączkowe.

- Zaparcia. Kwiaty tarniny działają jako delikatny środek przeczyszczający.

- Przeziębienie.

- Zaburzenia trawienia.

- Niestrawność.

- Stany zapalne naczyniówki i siatkówki. 

- Hemoroidy.

- Żylaki.


Jak zbierać i stosować kwiaty tarniny?

Kwiaty tarniny powinno się zbierać w początkach kwitnienia, przy słonecznej pogodzie, zrywając je delikatnie (są wrażliwe na zgniatanie). Suszyć należy je w miejscach ocienionych, rozkładając cienką warstwą, w temperaturze nie większej niż 35 stopni C.

Uwaga Kwiaty i owoce tarniny zbierajmy ostrożnie! Krzewy tej rośliny pokryte są bardzo ostrymi kolcami, które są przyczyną nierzadkich urazów. Długie (do 6 cm) i cienkie ciernie wbijają się w skórę i łamią, pozostawiając fragmenty wewnątrz ciała. W badaniach klinicznych stwierdzono, że nawet, gdy pacjenci twierdzili, że ciernie zostały usunięte, w tkankach znajdowano ich fragmenty powodujące powstawanie chronicznych stanów zapalnych, także zapaleń kaletki maziowej i pochewek ścięgna. Konieczne jest leczenie chirurgiczne i to wymagające otwarcia rany ze względu na nierzadką migrację fragmentów ciernia wewnątrz tkanek. Szczególnie trudne do zdiagnozowania są przypadki, gdy pacjenci z objawami bólowymi i zapalnymi nie pamiętają kontaktu z ciernistymi krzewami.



NAPAR Z KWIATÓW TARNINY
1-2 łyżki suszonych rozdrobnionych kwiatów należy zalać 1 szklanką wrzącej wody. Parzyć pod przykryciem 30-45minut, przecedzić. Pić w ciągu dnia po 1-2 szklanki naparu.

A gdzie można kupić suszone kwiaty tarniny?
Można je kupić tutaj: KLIK


Źródła:
- Anne Iburg: Domowe leki ziołowe; Elipsa Publicat S.A.; Poznań 2004,

Komentarze