Krwawnik pospolity - leczniczy chwast na wszelkie krwawienia i nie tylko

Krwawnik pospolity – Achillea millefolium L. 
Krwawnik to niepozorna roślinka o drobnych, najczęściej białych kwiatuszkach. Dla wielu osób uchodzi za uciążliwy chwast. Tymczasem jest to jedna z najcenniejszych roślin leczniczych. Jak sama nazwa mówi krwawnik pomaga zmniejszyć wszelkiego rodzaju krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta. Zioło to działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, poprawia trawienie i przemianę materii, działa też przeciwkaszlowo, leczy wszelkiego rodzaju choroby układu oddechowego, jest polecany szczególnie kobietom, które mają problem ze zbyt obfitymi i bolesnymi miesiączkami. Warto go mieć w swojej domowej apteczce.

Nazwy potoczne: tysiąclist, złocień krwawnik, żeniszek krwawnik.
Surowiec leczniczy: ziele, kwiaty.
Co zawiera: Ziele zawiera olejek eteryczny, laktony seskwiterpenowe : proazuleny, poliacetyleny, glikozydy flawonoidowe, aglikony flawonoidowe, kwasy fenolowe, trójterpeny, fitosterole, aminy, alkaloidy i amidy, garbniki, kumaryny, alkany, kwasy tłuszczowe, alkohole cukrowe, cukry, aminokwasy, kwas bursztynowy, kwas walerianowy, octowy i mrówkowy.




Łacińska nazwa krwawnika (Achillea) wywodzi się od imienia Achillesa, który miał używać tej byliny do leczenia ran. Zioło krwawnika rzeczywiście pomaga przy uszkodzeniach skóry: przyspiesza gojenie ran, działa odkażająco i regenerująco.

Krwawnik jak sama nazwa wskazuje pomaga zahamować wszelkiego rodzaju krwawienia: krwawienia z dziąseł (np. podczas mycia zębów), krwawienia wewnętrzne, np. z wrzodów i nadżerek żołądka, a także obfite miesiączki. Chociaż nie jest to typowe zioło „kobiece”, może być jak najbardziej w tym celu stosowane.

Działanie lecznicze krwawnika

- Poprawia trawienie i przemianę materii. Ma właściwości żółciopędne. Usuwa zaburzenia trawienne i dolegliwości bólowe brzucha. Wyciągi z krwawnika są pomocne w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego, nieżytu żołądka i jelit, zgagi, nadmiernej kwasowości żołądka, choroby wrzodowej i infekcji układu pokarmowego. Polecany przy przewlekłych zaburzeniach trawiennych z krwawieniem.

- Działa moczopędnie. Wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Napar z krwawnika polecany jest przy kamicy żółciowej lub moczowej.

- Działa przeciwzapalnie.

- Obniża gorączkę.

- Działa przeciwkaszlowo, odkażająco. Jest polecany przy infekcjach układu oddechowego, a także astmie.

- Przyspiesza krzepnięcie krwi w razie krwawień, działa dezynfekująco i regenerująco. Stosuje się go jako lek na różne rany, hemoroidy, przetoki, owrzodzenia, stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej, nadżerki przewodu pokarmowego

- Zmniejsza bóle menstruacyjne. Działa uspokajająco na macicę i jajniki. Picie krwawnika podczas okresu może zmniejszyć ból wywołany skurczami macicy. Warto więc korzystać z krwawnika podczas bolesnych, zbyt częstych i obfitych miesiączkowań. Krwawnik jest również pomocny w leczeniu stanów zapalnych pochwy, pomaga na upławy. Zwalcza stany zapalne macicy i jajników.

- Polecany do przemywania cery trądzikowej. Niweluje stany zapalne i hamuje rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów.

- Zmniejsza wypadanie i przetłuszczanie się włosów.




Jak stosować krwawnik?

NAPAR
1 łyżkę suszu zalać szklanką wrzącej wody, odstawić do naciągnięcia pod przykryciem. Pić kilka razy dziennie po 100 ml. Naparem można też płukać włosy przy wypadaniu, stanie zapalnym skóry, przetłuszczaniu się i braku połysku, można nim także przemywać skórę trądzikową oraz oczy, używać do nasiadówek dla pochwy i okolic odbytu.

MACERAT ZE ŚWIEŻEGO ZIELA
Pół szklanki zmielonego surowca na 1 szklankę wody letniej przegotowanej, odstawić na 8 godzin), pic przez 3-5 dni po 100 ml 2 razy dziennie jako środek czyszczący krew i wzmacniający.

NALEWKA
Proporcja 1:3 lub 1:5. Alkohol (najlepiej czysta wódka) 40-60%. Zażywać w dawce 5-10 ml rozcieńczone w 100 ml wody. Nalewkę po rozcieńczeniu można używać do przemywania skóry przy stanach zapalnych i łojotoku oraz jako środek antyseptyczny.

NAPAR NA HEMOROIDY (Wg dr Jadwigi Górnickiej)
Dwie części ziela krwawnika i po jednej części rdestu ostrogorzkiego i kory kasztanowca użyć do sporządzenia naparu. Stosować w dawce: trzy razy dziennie po pół szklanki.

KĄPIEL Z ZIELEM KRWAWNIKA
(Na wszelkie stany zapalne na skórze, przy stanach zapalnych jajników, mięśniakach)
Do sporządzenia takiej kąpieli należy zrobić napar z 2-3 garści ziela na 2 litry wody. Odstawić do naciągnięcia. Wlać do wanny z wodą. Kąpiel powinna trwać 20 minut i nie może być gorąca.

MASECZKA Z ŚWIEŻEGO ZIELA KRWAWNIKA
(Do cery trądzikowej i tłustej)
Garść świeżego ziela krwawnika drobno poszatkuj i przełóż do naczynia. Białko z jednego jaja ubij na sztywną pianę i dodaj do ziela. Powstałą miksturę nałóż na twarz i pozostaw na około 20 minut. Po tym czasie zmyj maseczkę ciepłą wodą. 

MASECZKA Z SUSZONEGO KRWAWNIKA
(Dla skóry dojrzałej, przy zmarszczkach)
2 łyżeczki suszonego ziela krwawnika zalej odrobiną gorącej wody – tak, aby napęczniało. Do ziela dodaj łyżkę miodu. Powstałą miksturę nałóż na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Po tym czasie maseczkę można spłukać letnią wodą

✅ Kwiaty krwawnika 🌼 można stosować podobnie jak ziele. Mają one jednak silniejsze działanie przeciwzapalne i rozkurczowe. Wyciągi z kwiatów można podawać doustnie w stanach nieżytowych przewodu pokarmowego nawet wówczas, gdy nastąpiło uszkodzenie błon śluzowych, jak choroba wrzodowa, hemoroidy.

Przeciwskazania:
- Ciąża i karmienie piersią.
- Krwawnik może wywołać reakcję alergiczną w kontakcie ze skórą. W tej sytuacji nalezy go odstawić.


Inne zioła o działaniu przeciwkrwotocznym,🌿 również polecane przy zbyt obfitych miesiączkach to np. tasznik, jasnota, rdest ostrogorzki.





Ziele i kwiat krwawnika możecie kupić tutaj 👉 KLIK

Źródła:
- Górnicka J.: Apteka Natury Poradnik zdrowia; Wydanie IV; Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski Janki,

Komentarze