Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.)
Kocimiętka to zioło przeznaczone nie tylko dla kotów, choć to one z całą pewnością są głównymi wielbicielami tej niepozornej rośliny, stąd też jej nazwa. Roślina ta wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, wspomagających leczenie rozmaitych dolegliwości – od przeziębienia i bólu gardła, przez niestrawność i wzdęcia, po nerwice i bezsenność. Składniki chemiczne zawarte w kocimiętce można wykorzystać, jako naturalny środek do zwalczania owadów. Zapach tej rośliny skutecznie odstrasza komary, muchy i mszyce. Poznajmy ją bliżej.
Surowiec leczniczy: ziele i sam liść. Z surowca pozyskiwany jest olejek.
Co zawiera: ok. 1% olejku eterycznego, irydoidy, garbniki i pochodne kwasu dezoksyloganowego. Do składników czynnych kocimiętki należą: beta-kariofilen, kwas nepetalowy, nepetalaktony, 5,9-dehydronepetalakton, dihydronepetalakton, neonepetalakton, izodihydronepetalakton), karwakrol, citronelal, nerol, geraniol, pulegon, tymol.
Kilka ciekawych faktów na temat kocimiętki...
1. Dlaczego koty tak uwielbiają kocimiętkę? 🐈 Otóż zawiera ona związek organiczny, który zapachem przypomina im koci feromon - nepetalakton . Co ciekawe, nie każdy kot jest w pełni wrażliwy na ten subtelny zapach. Na kocimiętkę reaguje około 70 procent kotów i to głównie w wieku rozrodczym. Po bliskim kontakcie z tą rośliną kot wpada niemal w ekstazę. Tarza się, ociera i wydaje dziwne odgłosy.
Co ciekawe skosztowanie listków kocimiętki wycisza koty. Futrzaki odprężają się i kilka godzin pogrążają w kociej medytacji.
Wpływ, który kocimiętka wywiera na koty, możemy wykorzystać w różnych celach, na przykład w celu zachęcenia kota do zabawy. W tym celu wystarczy spryskać sprejem z kocimiętką zabawki lub nasypać na podłogę trochę suszonej rośliny.
2. Zapach kocimiętki przyciąga nie tylko koty, ale również pszczoły. 🐝 Pszczelarze czasami nacierają kocimiętką ule, aby przywabić rójkę pszczół.
3. Zapach kocimiętki skutecznie odstrasza niektóre owady np. muchy domowe, muszki, komary i karaczany, a w mniejszym stopniu kleszcze.
✅ Olejek z kocimiętki (neptalakton) odstrasza komary dziesięciokrotnie skuteczniej niż środki chemiczne do odstraszania komarów. Stwierdzili to dwaj badacze Chris Peterson i Joel Coats z Wydziału Entomologii Uniwersytetu w Iowa, którzy przeprowadzili doświadczenie. Olejkiem z kocimiętki działali na 20 zamkniętych w szklanej tubie komarów z gatunku Aedes aegypti, roznoszącego żółtą febrę. Po 10 minutach na ścianie tuby posmarowanej roztworem o 1- procentowym stężeniu olejku pozostały cztery komary. Na ścianie posmarowanej roztworem 0,1 procentowym wytrzymało ich pięć. Peterson twierdzi, że olejek kocimiętki jest dziesięć razy skuteczniejszy niż DEET - do osiągnięcia tego samego efektu wystarcza go dziesięciokrotnie mniej. W podobnym teście przeprowadzonym z DEET na ściance zostawało od ośmiu do dziewięciu komarów.
To dobra wiadomość dla osób, które chcą uniknąć narażenia na toksyczne chemikalia (takie jak DEET), zwłaszcza dla małych dzieci i kobiet w ciąży.
4. Kocimiętka bywa też stosowana jako przyprawa. Dodaje się ją do sosów, zup, pizzy, past, makaronów, sałatek, wymieszaną z solą pekluje mięsa.
5. Niegdyś stosowana była jako herbaciany napar - w czasach, kiedy nie znano jeszcze w Europie herbaty chińskiej.
Kocimiętka nie tylko dla kotów! - Właściwości lecznicze kocimiętki
- Wyciągi z kocimiętki mają właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i odkażające, dlatego też naparu z kocimiętki używać można do płukania jamy ustnej i gardła, do przemywania oczu i miejsc ukąszeń owadów.
- Kocimiętka wykazuje właściwości napotne i przeciwgorączkowe. Stosuje się ją podczas leczenia przeziębień i grypy.
- Główną zaletą kocimiętki jest jej działanie uspokajające. Herbatka z tej rośliny polecana jest osobom nadpobudliwym i mającym trudności z zasypianiem. Działa relaksująco, wycisza, poprawia jakość snu i regenerację. Można ją podawać także dzieciom.
- Silny napar ze świeżego ziela kocimiętki zażyty na czczo zwalcza pasożytnicze pierwotniaki przewodu pokarmowego.
- W Europie zioło to jest popularnym środkiem stosowanym na biegunkę.
- Kocimiętkę używa się także na skurcze i niestrawności żołądkowe. Działa wiatropędnie, przeciwwzdęciowo i rozkurczowo.
- Można ją też stosować do pielęgnacji włosów i stosować jako płukanka. Włosy odzyskują naturalny połysk i stają się bardziej elastyczne.
Kocimiętka - jak ją stosować?
HERBATKA Z KOCIMIĘTKI
1-2 łyżki ziela kocimiętki zalać wrzącą wodą. Zaparzać ok. 15 minut. Herbatkę można pić 3 razy dziennie. Dosłodzić wg uznania np. miodem. Można ją także podawać dzieciom,
Gdzie można kupić suszoną kocimiętkę?
Można ją kupić np. tutaj: KLIK
Zródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Kocimi%C4%99tka_w%C5%82a%C5%9Bciwa
- https://en.wikipedia.org/wiki/Catnip
- https://rozanski.li/374/kocimietka-nepeta/
- Earl Mindell: Biblia ziół; Prószyński i S-ka SA; Warszawa 1999
Komentarze
Prześlij komentarz