Ziele angielskie - działanie, przepisy lecznicze i przeciwskazania

Ziele angielskie (pieprz angielski) to inaczej owoce korzennika lekarskiego - tropikalnej rośliny przyprawowej pochodzącej z Ameryki Środkowej i Meksyku.🌳🌿 Małe, drobne kuleczki ziela angielskiego to niezwykle aromatyczny dodatek, który wyzwoli wyjątkowy smak zarówno w klasycznych, tradycyjnych potrawach, jak i w bardziej wyszukanych daniach. Mówi się, że przyprawa ta wręcz "wyciąga" prawdziwy smak potraw, podkreśla go i czyni bardziej wyrazistym. Przy tym nadaje daniom aromatu kojarzonego z mieszankami wielu ziół, takich jak: imbir, gałka muszkatołowa, cynamon, pieprz, goździki i owoce jałowca.  Z tego właśnie względu Anglicy nazwali ziele angielskie „allspice”, co oznacza przyprawę-wszystko. Okazuje się jednak, iż wspomniana roślina rodem z Ameryki Środkowej posiada właściwości lecznicze, których większość z nas by się nie spodziewała.

Inne nazwy:  pieprz z Jamajki, pieprz angielski, pieprz pachnący, piment, pieprz goździkowy, owoce amomka, nowe korzenie.
Owoce korzennika, co zawierają: do 5% olejku, w którym dominuje eugenol, metyleugenol, eukaliptol, chawikol, linalool i kariofilen. W owocach są obecne galloiloglikozydy, proantocyjanidyny, flawonoidy (kwercetyna), katechina, olej oraz cukry.




Właściwości lecznicze

  •  Pobudza trawienie. Wzmacnia żołądek. Leczy niestrawność, bóle żołądka, skurcze jelit, zaparcia. Hamuje procesy gnilne i fermentacyjne w jelitach i przeciwdziała zaparciom.
  • Hamuje nudności (przyjmowany jako olejek lub nalewka). Dzieje się tak dlatego, że składniki olejku eugenolowego hamują uwalnianie prostaglandyn. Mają także właściwości uspokajające. 
  • Działa rozkurczowo. Jest skutecznym lekarstwem na skurcze menstruacyjne i bóle mięśni, ale w większych dawkach może też nasilać krwawienia miesiączkowe i wypływanie wydzieliny menstruacyjnej. Jest to przydatne przy długotrwałych skurczach i atonii macicy, przez co wydzielina i skrzepy menstruacyjne zalegają w drogach rodnych. Ziele angielskie zapobiega tym zaburzeniom.
  • Działa odkażająco, przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. (4, 6Jako napar można go używać do płukania jamy ustnej i gardła. Zmniejsza stan zapalny, ból dziąseł, a także nieprzyjemny zapach z ust. Pomaga zwalczyć objawy przeziębienia i grypy.
  • Rozszerza oskrzela. Wspomaga usuwanie nadmiernej wydzieliny przy infekcjach układu oddechowego.
  • Działa znieczulająco. Podobnie jak goździki przyniesie szybką pomoc w bólu zęba. Olejek z ziela angielskiego  zastosowany miejscowo skutecznie zwalcza bóle w mięśniach i stawach. 
  • Działa przeciwświądowo, skutecznie zapobiega wszelkiego rodzaju infekcjom skóry i wykwitom. Poprawia krążenie krwi, zwiększając tym samym zdrowie skóry i zapewniając jej promienny blask. Ziele angielskie pobudza proces oczyszczania organizmu z toksyn, dzięki czemu nasza cera pozostaje gładka i wolna od trądziku.
  • Wzmaga odporność. Chroni przed działaniem wolnych rodników.
  • Działa przeciwnowotworowo. (2, 5)

Ziele angielskie przepisy lecznicze

PŁUKANKA DO GARDŁA
(Przy infekcjach gardła, jamy ustnej, stanach zapalnych dziąseł, bólu)
1 łyżeczkę mielonego ziela angielskiego zalać 1 szklanką gorącej wody, zaparzać pod przykryciem przez 10-15 minut i odcedzić, przestudzić, po czym płukać nią gardło.

NAPAR Z ZIELA ANGIELSKIEGO
(Przy kaszlu, infekcjach oskrzeli, grypie, przeziębieniu)
1 łyżeczkę mielonego ziela angielskiego zalać 1 szklanką wrzącej wody. Pić w ilości 2 szklanki dziennie małymi porcjami. Napar można sporządzić na mleku z miodem. Ma on działanie rozgrzewające i wzmacniające przy grypie i przeziębieniu. Działa dobroczynnie przy kaszlu, szczególnie z dużą ilością zalegającej wydzieliny.

NALEWKA Z ZIELA ANGIELSKIEGO
Nalewkę z ziela można sporządzić zalewając 100g owoców 500 g spirytusu 70%, pozostawić w słoju na 7 dni, przefiltrować. Zażywać po 5 ml 1-4 razy dziennie, zależnie od potrzeby. Również do wcierania w skórę. Owoce przed parzeniem, ekstrahowaniem octem, oliwą lub alkoholem, zawsze najpierw rozdrobnić w moździerzu.

SYROP Z ZIELA ANGIELSKIEGO)
(Na kaszel, przeziębienie, grypę)
Aby sporządzić taki syrop należy rozdrobnić ziele w moździerzu. Następnie do gotującej się wody dodajemy przeprawy i szklankę cukru. Taką mieszankę odstawiamy w chłodne miejsce i kosztujemy za każdym razem, gdy czujemy zbliżającą się grypę.

Ziele angielskie w kuchni



✅ Ziele angielskie, to jedna z podstawowych przypraw kuchennych oprócz soli i pieprzu. Używa się go do sporządzania dań z ryb, wędlin, marynat, konserw, zup, sałatek, sosów, tłustych potraw, ketchupów, kompotów owocowych, grzanego wina. Ziele angielskie dodaje się na początku sporządzania potraw. Najczęściej używa się całych ziaren, lecz do niektórych dań lepiej dodawać sproszkowane. Sproszkowane świetnie smakuje w naleśnikach, ciastach, kremach do ciast (oczywiście dodajemy szczyptę).

✅ Ziele angielskie powinno się stosować w sposób umiarkowany. Nie należy go nadużywać, gdyż jego duże ilości są szkodliwe (dotyczy to zresztą większości przypraw) i powodują zaburzenia pokarmowe.

Przeciwskazania:
Kobiety w ciąży powinny uważać na jego ilość w diecie, a także osoby cierpiące na nadprodukcję soków żołądkowych i chorobę wrzodową.


Ziele angielskie (całe) bardzo dobrej jakości możecie kupić tutaj 👉 KLIK
A także ziele angielskie mielone 👉 KLIK


Źródła:

Komentarze