Pieprz syczuański - jak go stosować w kuchni i jakie ma zalety?

Pieprz syczuański to jedna z najważniejszych chińskich przypraw. Pieprz ten wbrew mylącej nazwie nie należy jednak do rodziny pieprzowatych. Jest to bowiem zewnętrzna łupina jagody żółtodrzewu pieprzowego (Zanthoxylum piperitum), z rodziny rutowatych, a więc tej samej, co cytrusy. Przyprawa ta zapewnia unikalne doznania smakowe. Ma ostry smak, z lekką cytrusową nutą. Pieprz ten nie jest tylko pikantny, powoduje uczucie drętwienia i mrowienia języka i ust. Jest to odrębny smak znany w chinach jako ma. Kuchnia syczuańska to kuchnia ma-la czyli paraliżująco-pikantna!

Żółtodrzew pieprzowy (Zanthoxylum piperitum) jest wysoko rosnącym, kolczastym krzewem pochodzącym z terenów Japonii, Korei i północy Chin. Owoce z niego zebrane są niesamowicie aromatyczne i niewyobrażalnie piekące. Tak bardzo, że powodują uczucie sparaliżowanych ust po spożyciu już kilku ziarenek! Badacze już wiedzą, że dzieje się to tak, ponieważ składniki pieprzu syczuańskiego aktywują receptory nerwowe odpowiedzialne za odczuwanie dotyku (1). Stąd charakterystyczne przy jego spożywaniu uczucie odrętwienia ust. Co ciekawe, pieprz syczuański jest jedną z nielicznych przypraw, która dodaje bodźce dotykowe (a nie tylko smakowe) do jedzenia. 


Pieprz syczuański w kuchni

W kuchni pieprz syczuański wykorzystywany jest jako przyprawa, która może mieć postać zmielonych lub całych pustych łusek. Wrzuca się go do gotujących i smażonych potraw. Jako że swój aromat łupinki pieprzu syczuańskiego zawdzięczają przede wszystkim zawartości olejków eterycznych należy dodawać je do potraw w końcowej fazie gotowania. Pełnię zapachu uwolni po wcześniejszym uprażeniu go na suchej patelni. Następnie zaleca się go zmielić na proszek lub rozetrzeć w moździerzu. Należy też pamiętać, aby wyciągnąć z paczki tylko tyle pieprzu ile będzie nam potrzebne do potrawy - zmielony pieprz szybko traci aromat!

W Syczuanie - skąd pochodzi jego nazwa - dodaje się go do potraw z kaczki i z kurczaka. Jednak stosowany bywa również do innych mięs, ryb, sałatek oraz zupMożna nim przyprawiać także owoce, przede wszystkim melony, papaje, ananasy, mango i kiwi. Wówczas wystarczy je jedynie delikatnie polać olejem i posypać świeżo zmieloną przyprawą. 
W rejonie Syczuanu popularne jest też łączenie pieprzu syczuańskiego z imbirem i anyżem. Dodawany jest też do słynnych chińskich „hot pots”. 

Prażone łupinki pieprzu można też wykorzystać do aromatyzacji oleju.

Pieprz syczuański jest także jednym z tradycyjnych składników chińskiej mieszanki przypraw – 5 smaków. Pomimo, że pochodzi z Chin zagościł również w Japonii jako górski pieprz (sansho), gdzie tworzy mieszankę 7 smaków (sichimi).

Mało kto wie, że podobny aromat mają też liście pieprzu syczuańskiego. Ich także dodaje się do potraw (są łagodniejsze od owocni syczuańskiego pieprzu, posiadają zbliżony lecz odmienny smak). Świeże liście żółtodrzewia pieprzowego stosowane są w Japonii jako dodatek do pikantnych dań na bazie makaronu i do różnego rodzaju zup. 

✅ Należy pamiętać, aby pieprzy syczuański trzymać w szczelnie zamykanych pojemnikach, bo bardzo szybko traci swój aromat.



Działanie lecznicze i zalety

  • Działa detoksykująco na krew i przewód pokarmowy.
  • Posiada także właściwości przeciwbakteryjne.
  • Przeciwgrzybicze.
  • Przeciwwirusowe.
  • Przeciwzapalne.
  • Wiatropędne.
  • Dawniej pieprz syczuański stosowany był w celach rozluźniających kurcze przewodu pokarmowego oraz jako środek przeciwgrzybiczny. Przyprawa ta poprawia funkcje przewodu pokarmowego, a jednocześnie jest doskonałym remedium na brak apetytu. Zwiększając wydzielanie soku żołądkowego i enzymów w jelitach, poprawia przemianę materii.
  • Ze względu na duże ilości potasu przyprawa ta jest także wyjątkowym środkiem wspomagającym układ krążenia, co ostatecznie może zmniejszyć ryzyko nadciśnienia, niewydolności serca, miażdżycy czy udaru.
  • Jest źródłem przeciwutleniaczy, olejków eterycznych, witamin i soli mineralnych!



Gdzie można kupić pieprz syczuański?
Pieprz syczuański kupisz tu: KLIK

Komentarze