Oczar wirginijski - co to za roślina, jakie ma działanie i jak ją praktycznie stosować?

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana L.) - nazywany Złotem Indian ze względu na swoją żółtą barwę - to roślina lecznicza, która znana jest przede wszystkim ze swojego pozytywnego wpływu na skórę. Dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu wywiera łagodzący wpływ na niewielkie zadrapania, rany, siniaki, pomaga w leczeniu łuszczycy, egzemy, świądu i innych problemów skórnych. Jest też doskonałym lekarstwem na hemoroidy. Oczar nałożony na twarz jest odżywczą maseczką, która pozwala usunąć nadmiar tłuszczu z cery. Zmniejsza też przetłuszczanie się włosów i wypadanie. Warto go poznać bliżej i mieć w swojej domowej apteczce bo ma naprawdę wiele praktycznych zastosowań!

Surowiec leczniczy: kora, liście i gałązki

Liście zawierają: garbniki, proantocyjanidyny, wolny kwas galusowy, chinowy, kawowy, saponiny, cholinę, żywice, flawonoidy (kwercetyna, kemferol, astragalina, kwercytryna, afzelina, mirycytryna), olejek eteryczny.

Kora zawiera: wolny kwas galusowy, garbniki, saponiny, tłuszcz, woski, olejek eteryczny, żywice.





Jakie działanie ma oczar i na co pomaga?

ZEWNĘTRZNIE
  • Przeciwzapalne. (3)
Roślina pomaga zwalczać stany zapalne skóry, ułatwia leczenie oparzeń słonecznych, łuszczycy, świądu, egzemy i  innych problemów skórnych Ze względu na substancje przeciwzapalne, które zawarte są w oczarze, roślina jest doskonałym lekarstwem na hemoroidy. (4) W tym przypadku ma ona działanie kompleksowe – łagodzi podrażnienia, a dodatkowo uszczelnia ranki wywołane hemoroidami oraz reguluje krążenie podskórne. Oczar jest polecany także w przypadku ran po użądleniach oraz owrzodzeniach. 
  • Ściągające. 
Poprawia stan  cery tłustej, problematycznej, z zatkanymi porami. Wyciąg z oczaru dokładnie oczyści cerę z nadmiaru sebum i obkurczy pory. Zmniejszy stan zapalny.

  • Antyseptyczne.
Gdy nie mamy pod ręką wody utlenionej lub innego środka antyseptycznego możemy ranę przemyć naparem oczarowym. Odwarem można płukać jamę ustna i gardło przy pleśniawkach, krwawieniach z dziąseł, paradontozie, po usunięciu zęba, przy anginie i grzybicy jamy ustnej.
  • Regenerujące.
Roślina ta działa regenerująco i przeciwzapalnie. Dzięki temu, regularne masowanie przebarwień i blizn ekstraktem z oczaru zmniejsza ich widoczność. Podobne rezultaty osiągniemy również stosując ekstrakt na rozstępy.
  • Przeciwkrwotoczne.
  • Przyspieszające gojenie ran i wyprysków.

Namoczone w wodzie liście oczaru owijamy bawełnianą szmatką i przykładamy do krwawiącego miejsca. Herbatki oczarowe pomagają  łagodzić wrzody i wewnętrzne stany zapalne np. zębów.
  • Obkurczające naczynia krwionośne.
Pajączki i ciągle zaczerwieniona twarz to problem wielu z nas. Wyciąg z oczaru świetnie obkurczy naczynka zmniejszając ich widoczność.
  • Zmniejszające opuchliznę.
Najprostszym sposobem jest  przygotowanie okładu z naparu z oczaru wymieszanego  z siemieniem lnianym. Tak przygotowany kompres przykładamy na 10-15 min. na opuchnięte miejsce. 

  • Zmniejsza obrzęk powiek, worki i cienie pod oczami.
Okłady przygotowane z wacików nasączonych naparem z oczaru redukują opuchliznę i rozjaśniają cienie pod oczami. Najlepiej, aby okłady były schłodzone, a ich działanie będzie jeszcze mocniejsze. Okłady mogą być stosowane również na siniaki.
  • Liście utarte na papkę lub zmielone suszone liście roztarte z wodą służą do przyrządzania maseczek leczniczych przy np. trądziku, łojotoku.
  • Włosy płukane w odwarze mniej przetłuszczają się, nabierają ładnego odcienia, stają się lśniące, zwiększają swoją objętość, a łupież tłusty zanika. Oczar hamuje także wypadanie włosów. (2)


WEWNĘTRZNIE

  • Przeciwbiegunkowe.
  • Antybakteryjne.
  • Antywirusowe. (1)
  • Kwasy fenolowe, garbniki i proantocyjanidyny wymiatają wolne rodniki i nadtlenki (aktywność antyrodnikowa i antyoksydacyjna).
  • Odtruwające.
  • Żółciopędne (liście). Napary przyrządzane z oczaru wirginijskiego są pomocne w przypadku problemów gastrycznych.
  • Pobudza regenerację komórek wątroby. 

Zastosowanie


ODWAR OCZAROWY

1-2 łyżki rozdrobnionego surowca zalewamy 1 szklanką wody, gotujemy 10 minut na wolnym ogniu pod przykryciem. Odstawiamy na 20 minut, następnie przecedzamy. Można stosować
zewnętrznie lub wewnętrznie.

WYCIĄG ALKOHOLOWY

1 część rozdrobnionego surowca oczaru na 5 części alkoholu 60% - połączyć składniki i odstawić w ciemne miejsce na około 2 tygodnie. Przed użyciem przefiltrować. Dawka: 5 ml 2-4 razy dziennie, ponadto zewnętrznie.


Suszone liście oczaru wirginijskiego oraz korę możecie kupić tutaj: KLIK


Źródła:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3909258/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4158622/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834722/
4. https://academicjournals.org/journal/JMPR/article-abstract/970E46225560
5. https://rozanski.li/1833/oczar-hamamelis-lisc-i-kora-oczaru-folium-et-cortex-hamamelidis-w-kosmetyce-i-fitoterapii-2/
6. Earl Mindell: Biblia ziół; Prószyński i S-ka SA; Warszawa 1999
7. fot.: https://static.roslin.pl/static/plant_photos/1200px/hamamelis/virginiana/cc901a0353e1d628ba60768f7476cc9feb15075f.jpg
https://static.roslin.pl/static/plant_photos/1200px/hamamelis/virginiana/55cb095386cf38a879d7176df0a3fedec11465bf.jpg

Komentarze