9 najczęstszych objawów, które mogą świadczyć, że masz niedobór magnezu!

Magnez jest jednym z najważniejszych składników odżywczych  - nazywany jest nawet "pierwiastkiem życia". Bierze udział w aktywności ponad 300 enzymów niezbędnych w procesach życiowych naszych komórek i stoi na straży naszego układu odpornościowego, obniża ciśnienie krwi, chroni serce przed niedotlenieniem i zaburzeniami rytmu, opóźnia procesy starzenia, wpływa też na płodność oraz mineralizację kości.



9 głównych czynników mogących wpływać na niedobór magnezu w Polsce:

1. Zbyt mała zawartość magnezu w diecie.  

Jedną z najważniejszych przyczyn niedoboru tego pierwiastka jest zmniejszenie jego zawartości w diecie spowodowane zanieczyszczeniem środowiska (zwłaszcza związkami fluoru, ołowiu i kadmu) i niewłaściwym nawożeniem gleby. Konsekwencją tego zjawiska jest spadek zawartości magnezu w roślinach, które przyswajają go z gleby, czyli zbożach, owocach i warzywach.

Gleby Polski są ubogie w przyswajalne formy magnezu (zaw. 10 do 200 mg/kg  gleby), podczas gdy zapotrzebowanie roślin na ten składnik jest kilkakrotnie większe. 



2. Spożywanie żywności przetworzonej, (zawartość magnezu w niej zmniejsza się nawet o 85%!), długo magazynowanej. Stosowanie środków konserwujących żywność oraz jej technologiczna obróbka powoduje niemal całkowitą utratę magnezu i innych składników mineralnych zawartych w nieprzetworzonej żywności. Dodatkowo składniki dodawane do żywności, takie jak np. fosforany (napoje typu cola, napoje w proszku, wędliny) powodują zwiększone wydalanie magnezu.



Wg doktor J. Górnickiej nie ma obawy przedawkowania magnezu za pośrednictwem codziennego żywienia. Nasza dieta jest bowiem uboga w pierwiastek i trzeba dokładać największych starań, by tak dobierać produkty spożywcze, by dostarczyć organizmowi konieczną ilość Mg. Na naszym stole jest zbyt dużo produktów przetworzonych, oczyszczonych. Klasycznym przykładem jest sól używana w kuchni. Ponieważ związki magnezowe powodują zawilgocenie soli kuchennej, toteż przyjął się się zwyczaj jej rafinowania i rugowania z niej tego cennego pierwiastka. 

Bardzo wiele magnezu, bo aż 78%, traci oczyszczone ziarno zbóż (jedzmy więc ziarno z mąki z pełnego przemiału).

Fasolka szparagowa przerobiona na konserwę traci 56% Mg.

Biały cukier zawiera 200 razy mniej magnezu niż ciemna melasa.


3. Zbyt duże ilości wypijanej kawy i mocnej herbaty, które działają moczopędnie i lipolitycznie .

4. Nadużywanie alkoholu. 
Alkohol spożywany w nadmiarze zaburza wchłanianie i zwiększa zapotrzebowanie na magnez.



5. Nadmierne spożycie błonnika. 
Produkty bogate w błonnik zawierają fityniany, które mogą obniżać jelitowe wchłanianie Mg, prawdopodobnie poprzez wiązanie magnezu do grup fosforanowych, przez co zmniejszają jego rozpuszczalność i dostępność w jelicie. 

6. Wysoka zawartość tłuszczów w pokarmie ogranicza, a nawet uniemożliwia przyswajanie magnezu w ilości wystarczającej dla organizmu.



7. Stosowanie niektórych leków. 
Deficyt ustrojowy tego pierwiastka może być spowodowany stosowaniem środków antykoncepcyjnych, antybiotyków (makrolidowych, aminoglikozydowych, amfoterycyny), leków psychotropowych, nasennych,  przeciwwirusowych (foskarnet), przeciwnowotworowych i immunosupresyjnych (cisplastyna, cyklosporyna), rozszerzających oskrzela (np. salbutamolu), hormonalnych, ponadto pamidronatu, teofiliny, czy też dużej ilości wapnia przy leczeniu osteoporozy. 


8. Problemy z wchłanianiem magnezu.
Np. choroby jelita cienkiego - zespół krótkiego jelita, zapalenia; rzadziej do niedoboru magnezu prowadzić może nadmierne stosowanie inhibitorów pompy protonowej stosowanych np. w leczeniu wrzodów żołądka.

9. Zbyt dużo stresu, stresująca i męcząca praca, przemęczenie.
Stres obniża poziom magnezu w osoczu. Dotyczy to zwłaszcza stresu przewlekłego, kiedy to spada poziom oszczędzającej magnez insuliny, a podnosi się stężenie stymulującej lipolizę adrenaliny, w wyniku czego zwiększa się uwalnianie kwasów tłuszczowych, chelatowanych następnie przez magnez.



9 najczęstszych objawów, świadczących o tym, że możesz cierpieć na niedobór magnezu:

1. Czujesz się ciągłe zmęczony - mimo, że przespałeś całą noc, brak ci energii i wciąż chce ci się spać.


Przy niedoborze Mg bardzo często występuje tzw.  pseudobezsenność  (sen przerywany, powierzchowny, zazwyczaj bez fazy głębokiej i REM – snu paradoksalnego.

2. Nie możesz zasnąć, czujesz się ciągle pobudzony, drażliwy. Masz problemy z koncentracją.



3. Twoje serce bije nierówno i szybciej, niż zazwyczaj.

Magnez reguluje pobudliwość nerwowo-mięśniową przez zmniejszenie przewodzenia sygnałów, co zapobiega nierównej i przyspieszonej pracy serca. Pierwiastek ten działa przeciwskurczowo na naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega niedokrwieniu, rozwojowi nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca.



4.  Zaobserwowałeś u siebie dokuczliwe objawy: drętwieją ci nogi lub ręce, masz skurcze łydek, drżenie powiek, warg, mięśni. Ciągle boli cię głowa, lub masz częste zawroty głowy.

5.  Masz objawy alergiczne. 



Badania naukowe dowodzą, że u 39% osób z niedoborami magnezu występują choroby alergiczne. Jego niedobór przyczynia się do wzrostu ilości immunoglobulin IgE i podwyższonego stężenia histaminy. Taka sytuacja może skutkować zmianami skórnymi, podobnymi do tych, które pojawiają się przy atopowym zapaleniu skóry. Magnez wpływa korzystnie na ogólny stan skóry i wszelkie zmiany miejscowe. Łagodzi zaczerwienienie oraz stan zapalny.

6. Wypadają ci włosy, łamią paznokcie.


Brak wystarczającej ilości magnezu może powodować kruchość włosów i ich szybsze rozdwajanie na końcach, wypadanie oraz problemy z paznokciami. Magnez jest jednym z budulców tkanki włosów i paznokci.

7. Boli cię kręgosłup, łamią i kruszą się zęby.

Zdrowym kościom i stawom jest niezbędny nie tylko wapń, ale właśnie magnez. Dzięki magnezowi wapń może właściwie wbudować się w kości. Niedobór obu pierwiastków może objawiać się zwapnieniem chrząstek, chrupaniem w stawach, próchnicą zębów, podatnością zębów i kości na złamania.

U dzieci magnez podaje się pomocniczo w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, kostnienia i wzrostu oraz postulowanego łagodnego działania kojącego na układ nerwowy.

8. Ciągle łapiesz jakieś infekcje.


Magnez wspiera działanie układu immunologicznego,  przyspieszając dojrzewanie limfocytów. Brak magnezu powoduje zwiększenie podatności na zachorowania.

9. Chorujesz...

Badania dowodzą, że niedobory magnezu korelują z nadciśnieniem, miażdżycą, chorobami serca, cukrzycą, osteoporozą i wieloma problemami neurologicznymi. Niedobór magnezu sprzyja zaburzeniom naczyń krwionośnych (zakrzepy i in.), które mogą być przyczyną nowotworów. Skutki niedoboru Mg są groźne i niekiedy, zwłaszcza jeśli nie nastąpiło w porę rozpoznanie, mogą prowadzić do kalectwa, a nawet być przyczyną zgonów.


Jeśli zaobserwowałeś 2 lub więcej z wymienionych przeze mnie objawów jest bardzo prawdopodobne, że możesz mieć niedobory magnezu. Oczywiście w dalszej kolei najlepiej jeśli udasz się do lekarza i wykonasz odpowiednią diagnostykę w tym kierunku.


Zanim sięgniesz po popularne suplementy diety, spróbuj uzupełnić braki w naturalny sposób – spożywając produkty bogate w magnez oraz zdrową, nieprzetworzoną żywność.
  • orzechy, nasiona
  • wysokozmineralizowana woda mineralna
  • kasze: gryczana, orkiszowa
  • wszystko co pełnoziarniste
  • można też pić zioła, wrotycz balsamiczny, fiołek trójbarwny, przytulia biała przelot złocisty, dzika róża, bobrek trójlistny to zioła bogate w Mg



Do znanych związków magnezu należy np. siarczan magnezu (sól Epsom), tlenek magnezowy oraz chlorek magnezu. Chlorek magnezu jest bardzo dobrze przyswajalną formą magnezu i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Poleca się go zwłaszcza chorym na SM.

Zalecana dzienna porcja do spożycia chlorku magnezu to 3-4 g:
Do picia: 1/3 płaskiej  plastikowej łyżeczki (ok. 2 g) do herbaty rozpuścić w szklance wody. Pić dwa razy dziennie, rano i wieczorem po jedzeniu.

Magnez w skojarzeniu z witaminą C (kwasem askorbinowym) poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, zapobiegając miażdżycy. 


Na koniec dla zainteresowanych artykuł u kuracji chlorkiem magnezu: KLIK


Siarczan magnezu (sól Epsom) kupisz 👉TUTAJ 
Chlorek magnezu sześciowodny 👉 KLIK


Źródła:
- Oliwia Bachanek, Weronika Stasiuk, Róża Czabak-Garbacz: "Magnez – niezbędny dla organizmu"
- Maria Iskra, Beata Krasińska, Andrzej Tykarski: "Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka"
- Górnicka J.: Apteka Natury Poradnik zdrowia; Wydanie IV; Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski Janki,
- https://openheart.bmj.com/content/5/1/e000668
- https://academic.oup.com/advances/article/7/6/977/4568649
- https://academic.oup.com/ckj/article/5/Suppl_1/i25/448417

Komentarze

  1. Też miałam kiedyś niedobór magnezu, brałam leki, trochę potrwało zanim objawy ustąpiły. Teraz piję zamiast wody filtrowanej - wysokozmineralizowaną i nie mam niedoboru magnezu ani innych minerałów. Polecam serdecznie Staropolankę 2000, pyszna i bardzo wartościowa woda. A teraz jak kupuję więcej to biorę przy okazji udział w konkursie www.loteriastaropolanka.pl. Wystarczy kupić wody za 10 zł, zarejestrować paragon i już bierze się udział w losowaniu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz