SZAŁWIA LEKARSKA - zioło zdrowia i długowieczności?

Szałwia lekarska - właściwości lecznicze i zastosowanie

Szałwia jest bardzo znanym ziołem i wyjątkowo użytecznym. Nazwa salvia pochodzi 
od łacińskiego słowa „salvare”- leczyć, zbawiać, ratować co odzwierciedla jej bogate własności lecznicze.
 Herbatka sporządzona z liści szałwii lekarskiej przynosi ulgę w przypadku bólu gardła, utraty głosu, jak również
 pomaga w usunięciu nadmiaru flegmy w zatkanych flegmą płucach. Szałwia działa też przeciwzapalnie, 
antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwpotnie, przeciwświądowo, a nawet poprawia pamięć 
oraz stan i wygląd naszych włosów!






Szałwia lekarska - działanie i właściwości lecznicze

Działanie przeciwpotne występuje szybko, maksimum osiąga po 2–3 godzinach i trwa aż 3 dni. Wyciągi z szałwi podaje się w nadmiernej potliwości różnego pochodzenia, np. potliwości w stanach gorączkowych, w nadczynności tarczycy, również potliwości na tle zaburzeń nerwicowych.

- Substancje czynne zawarte w szałwi zmniejszają też wydzielanie mleka.

- Działa ściągająco na błony śluzowe, przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. 

- Szałwia z jednej strony działa wiatropędnie, z drugiej jednak hamuje procesy gnilne i fermentacyjne, w trakcie których powstają. Dzięki temu szałwia zapobiega wzdęciom.

- Herbatka z szałwii łagodzi biegunkę.

- Obniża poziom glukozy we krwi, działa więc przeciwcukrzycowo. 

- Wyciągi z szałwi zastosowane zewnętrznie poprawiają koloryt skóry.

- Przyśpieszają gojenie ran.

- Leczą krostki i grudki.

- Zmniejszają łojotok

- Mają też właściwości przeciwświądowe.

- Odwarem i naparem z szałwi można też opłukiwac narządy płciowe przy stanach zapalnych, ponadto przepłukiwać oczy (słaby napar) przy zapaleniu i infekcjach. 

Herbatka z szałwii zalecana jest również do stosowania zewnętrznego przy wszystkich zapaleniach migdałków, rożnych chorobach gardła, ropiejących zębach, zapaleniach gardła i jamy ustnej. 

- Napar z szałwii pomaga także w wypadku chwiejących się zębów, krwawiących dziąseł, zaniku i owrzodzeniu dziąseł. Robi się płukania naparem lub przykłada zwilżone nim waciki.

-  Odwar z liści szałwii stosuje się także do pielęgnacji ciemnych włosów, ze względu na to, że nadaje on kolor i połysk. Włosy płukane w szałwi mniej się też przetłuszczają i utrzymują dłużej przyjemny zapach. 

- Napar, rozcieńczona nalewka szałwiowa zastosowane na skórę i błony śluzowe działają przeciwzapalnie, przeciwropnie, przeciwwysiękowo, przeciwświądowo i ściągająco. Hamują rozwój mikroorganizmów patogennych.

- Roślinie przypisuje się również działanie poprawiające pamięć. Szklanka naparu z szałwii ułatwia uczenie się oraz polepsza zdolność koncentracji.

- Szałwia ma działanie uspokajające. Zmniejsza napięcie i poprawia samopoczucie. Poza tym, herbatę z szałwii zaleca się przy zmęczeniu, niskim ciśnieniu oraz kłopotach z oddychaniem.

- Szałwia lekarska to cenne i pomocne zioło w leczeniu nieregularnych i skąpych miesiączek. Picie naparu z zioła powoduje zwiększenie wypływu krwi miesiączkowej. Pomimo tego, że właściwości hormonalne szałwii lekarskiej nie są do końca całkowicie zrozumiałe, nie ma wątpliwości, że zioło to łagodzi dolegliwości związane z okresem menopauzy. I tak szałwia lekarska obniża częstotliwość występowania potów, jak również ilość uderzeń gorąca, pomaga organizmowi lepiej przystosować się do zmian hormonalnych, związanych z procesem menopauzy.

- Czy szałwia działa poronnie?
Szum dotyczący zakazu spożywania zioła wywołał tujon, który występuje w każdej odmianie szałwii. W odmianie lekarskiej – ogólnodostępnej jest go jednak najmniej!
Tujon w nadmiernych ilościach ma działanie naskurczowe oraz pobudzające ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego do jednorazowego zaparzania nie należy przekraczać 15 g surowca. Ważną informacją jest też fakt, że tujon jest bardzo słabo rozpuszczalny w wodzie, dlatego wypicie naparu z 1-2 g liści szałwii co kilka dni nie stanowi zagrożenia dla ciąży. Bezpieczne są również wszelkiego rodzaju pastylki do ssania na gardło zawierające wyciąg z szałwii.


Szałwia - jak stosować?

Według komisji E dawki dobowe doustne szałwi wynoszą: liść w naparach 4-6 g; olejek 0,1-0,3 g; nalewka 2,5-7,5 g. Preparaty szałwi mogą być zalecane kobietom w każdej fazie przekwitania. Nie powinny jednak być polecane kobietom ciężarnym ze względu na obecność tujonu.

Uwaga: Przy dłuższym podawaniu przetworów z szałwii i w nadmiernych dawkach może dojść do zatrucia organizmu (otępienie, drgawki, nudności, bóle i zawroty głowy).


NAPAR SZAŁWIOWY

1-2 łyżki ziela lub liścia na szklankę wrzącej wody, przykryć, pozostawić na 20 minut i przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 1 szklance w przypadku nadmiernej potliwości; 4 razy dziennie po 100 ml przy nieżycie przewodu pokarmowego i górnych dróg oddechowych. 
Do płukania co 2 godziny, do okładów i przemywania. 
Wywar, czyli zagotowany napar do lewatyw przy zapaleniu końcowego odcinka jelita grubego. Wywar do płukania prącia i moszny, okładów na prącie i mosznę przy stanach zapalnych i zranieniach, ropniach; do płukania pochwy i opłukiwania odbytu; wywar do okładów 15-20 minutowych na oczu przy zapaleniu spojówek, powiek, nadmiernym łzawieniu, opuchnięciu przy alergii na pyłki roślin. 
Do płukania włosów napar lub wywar, minimum 2 razy w tygodniu, po umyciu.


SZAŁWIA NA SIWE WŁOSY

Szałwia lekarska to dobry sposób na siwiejące włosy. I dużo bezpieczniejszy ponieważ nie zawiera środków chemicznych, tylko same naturalne składniki. W dużej ceramicznej misie wymieszać 2 czubate łyżki suszonej szałwii z taką samą ilością czarnej herbaty. Następnie połowę misy wypełnić wrząca wodą. Zakryć talerzem lub folią aluminiową i wstawić do średnio nagrzanego piekarnika (190°C) na około kilka godzin. Następnie misę wyjąć z piekarnika, pozostawić do ostudzenia, zawartość dobrze wymieszać i przecedzić.

I co dalej? Otóż bierzemy niewielką ilość przygotowanego naparu i wcieramy go głęboko, aż w korzenie włosów 4 do 5 razy dziennie. Dosyć wcześnie zauważymy, że siwizna zacznie znikać, ponieważ włosy będą stawały się ciemniejszego koloru. Po intensywnym wcieraniu naparu z szałwii lekarskiej, powinien on być następnie używany umiarkowanie, tzn. raz lub dwa razy tygodniowo. Wiele osób, które spróbowało tej kuracji sądzi, że zauważyło nawet niewielki wzrost włosów w miejscach, które były łyse lub co najmniej są w stanie stwierdzić, że napar ten poprawił wygląd ogólny włosów. Napar ten można wzbogacić dodając do niego 3 łyżki ginu lub rumu, co tym samym przedłużymy jego ‘’używalność’.


Gdzie kupić szałwię lekarską?
Szałwię kupisz tu: KLIK


Źródła:
- blog.polozna-online.pl/
- rozanski.li/?p=622
- rozanski.li/?p=224
- leczniczeziola.com.pl/ziola-lecznicze/szalwia-lekarska-salvia-officinalis/
- pl.herbs2000.com/ziola/szalwia.htm
- zdrowie.wp.pl/zdrowie/metody-naturalne/go:2/art71,jak-dziala-szalwia.html


Komentarze

  1. Nie wiedziałam, że szałwie można stosować na siwe włosy. Człowiek to się całe życie uczy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiedziałam, że szałwie można stosować na siwe włosy. Człowiek to się całe życie uczy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Szałwia ma to do siebie, że jest dobra na wszystko, ale że na włosy stosować? Nie wiedziałam ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy post. Nie wiedziałam,że szałwia ma takie właściwości.

    OdpowiedzUsuń
  5. Szałwię to jeszcze moja babcia parzyła. Fajnie, że wracamy do takich naturalnych rozwiązań. Dzięki za post.

    OdpowiedzUsuń
  6. Szałwia jest faktycznie niesamowita. Szkoda, że w obecnych czasach tak niewiele osó interesuje się właściwością ziół, ponieważ to własnie one, a nie obciążające organizm tabletki, mają najwięcej właściwości zdrowotnych. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  7. Zawsze słyszałam, że szałwia dobrze wpływa na stan jamy ustnej. Czy to prawda? Nigdy nie testowałam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Już drugi raz słyszę, że szałwia wpływa leczniczo zęby, czyli coś w tym musi być. Podpytam mojego dentystę o to :D

    OdpowiedzUsuń
  9. Uwielbiam szałwię, za jej szeroki wachlarz właściwości prozdrowotnych. Staram się mieć ją zawsze w domu w zapasie. Zazwyczaj kupuję zioła w sklepach zielarskich, jednak ostatnio zrobiłam większe zamówienia na https://www.magicznyogrod.pl/zielarnia.html i muszę przyznać, że szałwia jest jakby mocniejsza. Być może jest to inny gatunek, lub zioła są po prostu lepszej jakości. Zdecydowanie odradzam zakup ziół w marketach czy innych sklepach spożywczych.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jeśli chodzi o przyprawy i zioła to ja od jakiegoś czasu kupuje je tylko w sklepie Swojska Piwniczka. maja na prawdę spory wybór, a przyprawy dostępne u nich są moim zdaniem po prostu świetne i jak najbardziej warto ich spróbować

    OdpowiedzUsuń
  11. super wpis, wiele cennych i przydatnych informacji <3

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja lubię używać zioła do różnych celów. Czasem warto szukać takich domowych metod na lepsze ukojenie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Super wpis, wiele cennych informacji, chętnie poczytam więcej

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo ciekawy wpis. Sporo się z niego dowiedziałam :) My właśnie z mężem planujemy nasz ogród. Sporo rzeczy chcemy zamówić w tym sklepie internetowym https://florexpol.eu/kwiaty-balkonowe/1980-heliotrop-ogrodowy.html Mają tam mnóstwo roślin - krzewów, kwiatów oraz nasion.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz