"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

środa, 8 lipca 2015

SZANTA ZWYCZAJNA - niepozorna roślina o cennych właściwościach leczniczych

Szanta Zwyczajna - właściwości lecznicze i zastosowanie

Inne nazwy: gojnik, gorzkie ziele, krzecina, krzeszyna, 

Szanta zwyczajna posiada niewielkie, białe kwiatki. Pokryta jest w całości szarymi, drobnymi włoskami. Od tysięcy lat była uznawana za niezwykle cenną roślinę leczniczą - już w starożytnym Egipcie kapłani doceniali jej właściwości zdrowotne i zwali ją: nasieniem Horusa, krwią byka lub okiem gwiazdy. Grecki lekarz Hipokrates oraz inni znani medycy na przestrzeni wieków również cenili to zioło jako lek na wiele chorób takich jak: gruźlica, zapalenie oskrzeli, gardła i zatok, tyfus i żółtaczka, a także w leczeniu niepłodności u kobiet, braku menstruacji oraz jako środek zwiększający laktację.Właściwości lecznicze szanty zwyczajnej

- Stosowana w utracie apetytu, jako środek żółciopędny i żółciotwórczy. 
 Gorzki smak marubiny zwiększa wytwarzanie soku żołądkowego, a kwas marubenowy - żółci, usprawnia to procesy trawienne i zwiększa apetyt.

- Bardzo dobry środek łagodzący kaszel i wszelkie problemy związane z drogami oddechowymi. 

- Obniża poziom glukozy we krwi. 
W celu potwierdzenia tego działania przeprowadzono badania na 43 pacjentach chorych na cukrzycę typ 2. Wszyscy pacjenci zachowywali dotychczasową formę terapii, a dodatkowo otrzymywali napar z wysuszonych ziół ziela szanty przez 21 dni. Wartość poziomu glukozy zmniejszyła się o 0,64%, a cholesterolu i trójglicerydów odpowiednio o 4,16% i 5,78%, potwierdza to zastosowanie surowca w medycynie ludowej w leczeniu cukrzycy.

- Obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu.

Czyści krew oraz wpływa na pracę pęcherzyka żółciowego

- Przynosi ulgę w bólach i działa rozkurczająco. 

- Napary z ziela szanty używane są także jako środek napotny usuwający gorączkę, działają również lekko diuretycznie.

 Stosowana jako lek wykrztuśny w astmie oskrzelowej i schorzeniach dróg oddechowych tj. nieżycie gardła i oskrzeli. Właściwości wykrztuśne potwierdzone w badaniach na zwierzętach były zbliżone do działania korzenia wymiotnicy. Przetwory z ziela szanty wchodzą m.in. w skład syropów na kaszel dla dzieci i dorosłych, mieszanek ziołowych oraz cukierków do ssania.

- Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego głównie dróg żółciowych, pobudzając czynność wydzielniczą wątroby, ułatwiając przepływ żółci, stąd zastosowanie w schorzeniach wątroby, dróg żółciowych i kamicy.

- Stwierdzono także, że ziele szanty działa pozytywnie nasercowo zmniejszając częstotliwość dodatkowych skurczów serca u osób cierpiących na tzw. kołatanie serca.

- Działa przeciwzapalnie.

- Przeciwutleniająco, przeciwnowotworowo. Właściwości takie wykazują glikozydy fenylopropanoidowe, głównie ich pochodne estrowe, które hamują cyklooxygenazę COX-2, a także kwas ursolowy. Związki te mają także właściwości antyoksydacyjne poprzez usuwanie wolnych rodników, hamują utlenianie LDL, który bierze udział w powstawaniu miażdżycy. Mechanizmy związane z usuwaniem wolnych rodników sugerują, że związki te mogą chronić przed stresem oksydacyjnym i mogą mieć znaczące działanie profilaktyczne w chorobach nowotworowych, miażdżycy, a także w procesie starzenia się organizmu itp.

- Można również stosować szantę zwyczajną w przypadkach zaburzeń miesiączkowych.

Jak stosować szantę zwyczajną?


NAPAR Z SZANTY
(na apetyt, kaszel, nieżyt gardła i oskrzeli, gorączkę, oczyszcza krew)

1 łyżkę ziela szanty zalać szklanką wrzątku, pozostawić pod przykryciem 30 minut, odcedzić. Pic w kilku porcjach między posiłkami w niedomaganiach wątroby.
 
SYROP
(na suchy oraz przewlekły kaszel)

Stosowany jest w przewlekłym kaszlu, otrzymujemy go z naparu 100 g ziela szanty i ¾ litra wody ogrzewanego na słabym ogniu z 1 ½ kg cukru aż do uzyskania właściwej konsystencji.
Szanta wchodzi w skład wielu gotowych mieszanek ziołowych.

SPROSZKOWANE ZIELE

Stosujemy 3 razy dziennie 1-2 g. 


Uwaga:  Stosowanie szanty zwyczajnej jest bezpieczne dla dzieci i dorosłych, jednak trzeba pamiętać aby zachować umiar. Stwierdzono, że duże dawki preparatów z szanty zwyczajnej powodują zaburzenia rytmu serca oraz spadek ciśnienia krwi.


Gdzie można kupić ziele szanty zwyczajnej?
Ziele szanty kupisz tu: KLIK


Źródła:
- aptekarzpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=300&Itemid=86
pl.herbs2000.com/ziola/szanta.htm
zioladobrenawszystko.pl/ziola-od-o-do-s/szanta-zwyczajna.html

2 komentarze :

  1. Witam.Proszę przybliżyć działanie gojnika - czytałem że pomaga w zapobieganiu chorobie alzheimera .

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiedziałam, że zioła mają tyle różnych zastosowań. Właśnie staram się żyć bardziej naturalnie, nie zażywać zbyt wielu leków, tylko starać się zastąpić to naturalnymi roślinami i ziołami. Kupiłam nawet materac ekologiczny i wybieram same eko produkty :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze