"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

środa, 22 lipca 2015

PIOŁUN - na trawienie i...odporność

Piołun

Inne nazwy: bylica piołun, psia ruta, wermut, bielica piołun, absynent.

Piołun ma wiele cennych właściwości leczniczych. Pobudza pracę układu pokarmowego., poprawia apetyt i produkcję soków żołądkowych. Inną jego zaletą jest regulowanie przemiany materii w organizmie oraz to, że działa żółciopędnie, moczopędnie i oczyszczająco na organizm.
Piołun zastosowanie lecznicze

- Przeciwrobacze, 

- Antypierwotniakowe.

- Pobudzające wydzielanie soku żołądkowego, w tym kwasu solnego, soku trzustkowego, żółci i jelitowego. W zmniejszonym wytwarzaniu soków trawiennych, również u osób starszych ze zmianami zanikowymi błon śluzowych przewodu pokarmowego można - w porozumieniu z lekarzem - stosować odwar z 1 łyżeczki ziela na 1 szklanką wody; pić 3 razy dziennie po 1 łyżce pół godziny przed posiłkiem. Uwaga - płyn jest bardzo gorzki.

- Poprawiające trawienie i wchłanianie składników pokarmowych.

- Antybakteryjne.

- Cytotoksyczne i antynowotworowe.

- Czyszczące krew.

- Leczy dyspepsję i anorexię.

- Pobudza i reguluje miesiączkowanie. 

- Polecany przy nerwicy, wyczerpaniu.

- Wspomaga leczenie chorób zakaźnych i skórnych. 

- Ma właściwości przeciwzapalnie i odkażające.

- Hamuje rozwój gronkowców, paciorkowców, laseczek beztlenowych oraz drożdżaków. 

- Piołun jest skuteczny w walce z owsikami i wszawicą u małych dzieci i dorosłych. Ponadto pomaga w leczeniu chorób skórnych jak świerzb.

- Usuwa nieprzyjemny zapach z przewodu pokarmowego. 

- Obniża gorączkę.

Piołun - jak stosować?

NAPAR Z ZIELA PIOŁUNU

Aby przygotować leczniczy napar z piołunu, łyżeczkę ziela należy zalać szklanką wrzątku wody i trzymać pod przykryciem przez pół godziny. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 0,5-1 łyżkę na godzinę przed posiłkami przez kilka dni jako środek pobudzający trawienie, wzmagający apetyt i działający wzmacniająco na organizm. 

PIOŁUNÓWKA

Nalewka piołunówka powstrzymuje biegunkę, wzmacnia żołądek, oczyszcza krew. Jest skuteczna w leczeniu robaków. 
Przepis: na wiosnę zebrać garść najmłodszych liści piołunu. Napełnić nimi butelkę po winie, nie gniotąc zanadto liści. Zalać do pełna spirytusem, szczelnie zakorkować i odstawić w ciepłe miejsce na tydzień. Następnie spirytus zlać do innej butelki i w miarę potrzeby zaprawić nim czystą wódkę, dolewając do niej tyle wody, ile wlewamy spirytusu, aby wódka nie była zbyt mocna.

Wskazania: przy bólach żołądkowych wynikających z niestrawności pić 2 łyżki kilka razy dziennie. Przy biegunce podawać nalewkę co parę godzin. W pozostałych przypadkach pić 1 łyżkę stołową raz na dzień.

Drugi przepis na piołunówkę: trzy wysuszone gałązki piołunu włożyć do słoika. Dodać pięć kwiatów dziurawca razem z listkami, jeden liść geranium, osiem ziaren pieprzu czarnego, dziesięć rodzynek, jedną torebkę herbaty ekspresowej, jedną łyżkę miodu lub dwie łyżeczki cukru i litr wódki. Słój szczelnie zamknąć, owinąć ściereczką zamoczoną we wrzątku i wstawić do garnka z gorącą wodą na około dwie godziny. Po wyjęciu słoja z wody otworzyć go i usunąć torebkę herbaty. Nalewkę odstawić na tydzień w szczelnie zamkniętym słoju, a potem przefiltrować przez gazę i pozostawić do sklarowania. Płyn znad osadu zlać do czystej butelki. Osad przefiltrować przez lejek wyłożony watą. Połączyć oba płyny. Nalewka jest gotowa i nie musi dojrzewać.

Wskazania: pić łyżkę 2 lub 3 razy dziennie na wzmocnienie żołądka, oczyszczenie krwi i niestrawność.


Uwaga: Piołunu nie wolno stosować w ciąży, przy krwawieniach z przewodu pokarmowego i żylakach odbytu. 


Gdzie można kupić ziele piołunu?
Ziele piołunu kupisz tu:  KLIK


Źródła:
- rozanski.li/?p=337
- menopauza.pl/natura_5/alternatywna_medycyna_1/piolun_-_niedocenione_ziolo_1.html
- ziola-leki.pl/ziola/bylica.html
- kuchnia.wp.pl/kat,1037879,title,Piolun-niedoceniane-ziolo,wid,16642351,wiadomosc.html?ticaid=115446&_ticrsn=3

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze