MACIERZANKA - dla przemęczonych i osłabionych pracą lub chorobą

Macierzanka

Macierzanka - zwana przez zielarzy "zielem słońca" to bardzo przydatne i wszechstronnie działające zioło. Herbatkę z niej można pić jak poranną kawę - rozgrzewa ciało i pobudza umysł. Przyda się także szczególnie przy problemach z układem oddechowym (zapalenie oskrzeli, gardła, kaszel, chrypka) oraz pokarmowym (wzdęcia, niestrawność).
Co można jeszcze? A na przykład dodać ją do kąpieli - działa wzmacniająco i regenerująco - taka kąpiel polecana jest osobom przemęczonym i osłabionym chorobą lub pracą.







Macierzanka - właściwości lecznicze

- Działa wykrztuśnie (drażni błonę śluzową żołądka, co wywołuje efekt wydzielniczy w oskrzelach).

- Silne właściwości dezynfekujące powodują, że macierzankę stosuje się również do płukania ust i gardła.  Macierzanka zawiera substancję o nazwie tymol, która ma właściwości antyseptyczne, dlatego jest często istotnym składnikiem płynów do płukania jamy ustnej. 

- Roślina ta ma dodatkowo właściwości przeciwgrzybicze oraz jest elementem herbatek i wywarów przeciwkaszlowych. Ponieważ posiada lecznicze oddziaływanie na górne i dolne drogi oddechowe, jest stosowana do wytwarzania eliksirów, inhalacji, drażetek do ssania.

- Działa też ściągająco.

- Przeciwzapalnie.

- Pobudza serce i nerwy (zalecane przy neurastenii).

-  Zalecane przy anemii, puchlinie wodnej, chorobach pęcherza moczowego, nieżycie żołądka, nieżycie dróg oddechowych, kurczach jelitowych, niedomodze wątroby, biegunkach, wzdęciach i niedokwaśności. 

- Działa bakteriobójczo.

- Działa przeciwzapalnie.

- Ma także działanie moczopędne, wykorzystuje się ją w zapaleniach dróg moczowych.

-  Macierzanka jest cennym zielem dla palaczy tytoniu i chorych na przewlekłe nieżyty oskrzeli. Można ją stosować do leczenia rozedmy płuc i zapalenia oskrzeli, krztuśca (koklusz), niewydolności wieńcowej, dusznicy bolesnej, dychawicy sercowej, nerwicy serca, zwiotczenia żołądka, kamicy nerkowej fosforanowej i węglanowej, świądu, ostrego swędzenia warg sromowych i przedsionka pochwy (kompresy), zapalenia przydatków.

- Wyciągi z macierzanki na błony śluzowe narządów rodnych działają ściągająco i dezynfekująco. Mogą być używane do leczenia drobnych skaleczeń, oparzeń, a także w przypadkach użądleń przez owady, przynoszą poprawę w nerwobólach i stłuczeniach po urazach.

- Herbatka z macierzanki to znakomity napój dla pracujących umysłowo, dla uczniów i studentów, dla wszystkich, którzy muszą mieć dobrą koncentrację i jasność umysłu. Poleca się ją także wszystkim zmęczonym, przygnębionym i przepracowanym.

- Jest to zioło bezpieczne w stosowaniu. Listki macierzanki stanowią również dobrą przyprawę do pizzy, serów, sałatek, rosołu, sosów, mięsa, ryb, makaronów. 

Herbatka z macierzanki dla przemęczonych i przepracowanych

Łyżkę macierzanki zalać szklanką wrzącej wody, parzyć około 15 minut, przecedzić i popijać ciepły napar małymi łykami.

Popijać 2 - 3 szklanki herbatki w ciągu dnia. Można dosłodzić ją nieco miodem, dodać troszeczkę soku wiśniowego lub z czarnej porzeczki, a powstanie pyszny napój dla dzieci i dla dorosłych.

W przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych dodajemy łyżkę miodu do herbatki i pijemy dwa razy dziennie.

Kąpiel z ziela macierzanki dla osłabionych i przemęczonych pracą lub chorobą

Stosuje się również kąpiele z ziela macierzanki. Są to kąpiele wzmacniające, które polecane są szczególnie dzieciom osłabionym chorobą, dorosłym, rekonwalescentom i osobom w podeszłym wieku. Kąpiel działa dezynfekująco, przeciwzapalnie, ściągająco i regenerująco.

Kąpiel z ziela macierzanki - przepis:

200g ziela zalewamy ok. 3 litrami wrzącej wody. Parzymy pod przykryciem 20-30 minut. Przecedzamy do wanny z wodą (temp. ok. 37 stopni Celsjusza). Po relaksującej kąpieli owijamy się ręcznikiem, nie wycierając się, następnie kładziemy się do łóżka.


Olej z oliwek oraz ziele macierzanki

Duża wartość przyprawową ma także olej z oliwek, w którym macerowano świeże ziele macierzanki. Wyciąg olejowy, najlepiej na oleju z oliwek, ze świeżego ziela macierzanki działa żółciopędnie i reguluje wypróżnienia, lepiej niż czysta oliwa a oliwek.

Przepis:

1 część świeżego ziela skropić spirytusem i zalać 1 lub 2 częściami ciepłego oleju, macerować 7 dni, przefiltrować (lub pozostawić przez filtracji). Zażywać 1 raz dziennie po 1-2 łyżki dla oczyszczenia wątroby i dróg żółciowych oraz przy zaparciach. Olejek eteryczny macierzankowy w ilości 3 - 6 ml na 1 l oleju, wymieszać, zażywać po 1-2 łyżki na czczo przy kandydozie (Candida) przewodu pokarmowego, zaparciach i dla zapobiegania zastojowi żółci w układzie żółciowym. Ponadto do pielęgnowania skóry (jak balsam) słabo ukrwionej, suchej, ze świądem i i podatnej na infekcje grzybowe oraz roztoczowe.


Gdzie można kupić ziele macierzanki?
Ziele macierzanki kupisz tutaj: KLIK


Źródła:
- herbarium.republika.pl/
- naturaity.pl
- naturalneoczyszczanie.pl
- rozanski.li/
- zdrowko.123internet.pl/tag/macierzanka-wlasciwosci-lecznicze/

Komentarze

  1. Ciekawe odkrycie, nie miałam pojęcia o istnieniu MACIERZANKI, jak tylko odnajdę w którymś ze sklepów zielarskich w moim mieście to wprowadzam do swojego menu - szczególnie teraz gdy bardzo dużo pracuję.
    Rownież interesuję się zdrowym stylem życia i uwielbiam naturalne metody leczenia - zapraszam na mój blog: magdaozdrowiu.pl

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz