"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

piątek, 3 lipca 2015

KWIAT ARNIKI - na rany, opuchnięcia, trądzik i poprawę krążenia

Kwiat Arniki -

Inne nazwy: arnika górska, arnika łąkowa, arnika lekarska, kupalnik, dawniej tranek angielski, pomornik.

Arnika górska rośnie na obrzeżach lasów, między drzewami iglastymi i na polanach, jest jednak pod ochroną, a jej zbiory są prawnie zabronione. Można ją hodować w ogrodach lecz jest to nie małe wyzwanie. Uprawa arniki, jest bardzo trudna – ale nie niemożliwa. Warto jednak się zainteresować tą rośliną gdyż ma ona bardzo szerokie zastosowanie na polu leczniczym, jest  pewnego rodzaju "panaceum ziołowym" o wielorakim zastosowaniu leczniczym zewnętrznym i wewnętrznym.

arnika górska właściwości


Właściwości lecznicze arniki górskiej:

-  Wyciągi z arniki mają właściwości fungistatyczne i grzybobójcze. 

 Wykazuje silne działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze.

- Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe

- Stosuje się ją do uśmierzenia bólu i leczenia trudno gojących się ran, jak owrzodzenia, czyraki żylakowate, a także krwawe wybroczyny, zarówno do ich przepłukiwania, jak i do okładów w postaci tamponów nasyconych wodnym roztworem tynktury arniki (2 łyżki tynktury na 1/1 litra wody), zmienianych w przybliżeniu co 3-4 godziny. Pomaga w bólu pooparzeniowym, bólu rozległych ran pooperacyjnych, oraz przy różnorodnych ranach czy zranieniach.
Arnika górska to świetne zioło dla dzieci, które doznały obrażeń w czasie upadków, stłuczeń głowy itp.

- Leczy wysięki zapalne, niektóre wypryski i korzystnie działa przy trądziku różowatym oraz sterydowym, z objawami teleangiektazji i plamic. Okłady z naparu, wyciągu octowego, rozcieńczonej nalewki arnikowej – leczą skutki urazów mechanicznych (krwiaki, siniaki, ból, obrzęk).

- Zawiera składniki hamujące rozwój komórek nowotworowych.

- Zażywana przed treningiem sportowym zapobiega przedwczesnemu zmęczeniu psychicznemu i fizycznemu, przeciwdziała powstawaniu wysięków okołomięśniowych, a w czasie odpoczynku przyśpiesza ustępowanie zakwasów i hamuje wyzwalanie reakcji prozapalnych. 

- Arnika łagodzi objawy miażdżycy, objawy szumu w uszach, zawrotów głowy, zadyszki, osłabienia serca, szczególnie u osób starszych. 

- Podnosi ciśnienie krwi i poprawia krążenie.

- Arnika jest też ziołem dla osób chorych przewlekle, cierpiących na problemy ze stawami (reumatyzm).

- Poprawia trawienie, ponieważ wpływa na zwiększenie wydzielania soków żołądkowych i żółci.

- Przymoczki z arniki wykorzystuje się po porodach i operacjach ginekologicznych, w celu zmniejszenia obrzęku i bolesności okolic krocza.

- Zażywanie naparu z kwiatu arniki przyspiesza obieg krwi, wydalając z organizmu wraz z moczem i potem zużyte i trujące pospalinowe substancje.


Jak stosować kwiat arniki górskiej?


Napar z kwiatów lub ziela arniki
(działa na układ krążenia, stany zapalne gardła i jamy ustnej, można stosować do okładów, przemywania )

1 łyżka surowca rozdrobnionego suchego zalać 1 szklanką wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić. W ciągu dnia wypić 50 ml naparu, najlepiej z miodem. 
Przechowywać w lodówce. Stosowany wewnętrznie wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, działa przeciwzakrzepowo oraz poprawia krążenie krwi.

Ponadto do okładów i przemywania. Kuracja doustna: 14-18 dni, potem przerwa minimum 1 miesiąc.
Do płukania gardła stosuje się chłodną herbatkę.

Wyciąg octowy z arniki 
(do płukania jamy ustnej i gardła, do przemywania skóry z wypryskami, do okładów na siniaki, opuchnięcia, rany i odleżyny)

1 część kwiatów lub ziela rozdrobnionych (świeżych lub suchych) zalewamy 5 częściami octu spożywczego o temp. 60-80 stopni C, (nie przecedzamy) . Po 7 dniach maceracji możemy stosować. 1 łyżka octu arnikowego na 1-2 szklanki wody: do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych, w tym zapaleniu dziąseł, pleśniawkach, bolesnych nadżerkach; do przemywania skóry łojotokowej, z wypryskami; do okładów na opuchnięte stopy, podudzia, w okolice obolałych stawów, z obrzękiem, siniakami, krwiakami do okładów na odleżyny, owrzodzenia i rany.

Nalewka arnikowa 
(na niskie ciśnienie, poprawę czynności serca, do okładów  na rany, siniaki, obrzęki, trądzik)

Zalewamy kwiaty arniki spirytusem w stosunku 1:10 lub na 100 koszyczków arniki górskiej 1 litr wódki. Do okładów i kompresów używa się 1 łyżeczki nalewki rozpuszczonej w przegotowanej zimnej wodzie (na pół szklanki). 
Według Czarnowskiego przy reumatyzmie można stosować nalewkę ze sproszkowanych kłączy arniki na spirytusie ( 1 część kłączy na 20 części spirytusu 70%). Nalewkę taką należy trzymać co najmniej przez tydzień przed użyciem w ciemnym i chłodnym miejscu.

Nalewkę przyjmować można bardzo rzadko, przy spadku ciśnienia , obniżeniu czynności serca i duszności. Stosujemy po 5 – 15 kropli nalewki w kieliszku wody, 1 – 2 razy dziennie po jedzeniu.
Bardzo dobre działanie ma połączenie nalewki z arniki z nalewka z głogu lub z intraktem z głogu.
Do stosowania zewnętrznego połączyć 20 g nalewki arnikowej, 50 g gliceryny, 60 g wody i ½ łyżeczki octu wszystkie składniki dokładnie wymieszać stosować do kompresów i okładów.

Maść z arniki  
(wspomaga gojenie się ran i zmniejsza obrzęki powstałe po uderzeniu) 

Przygotujesz maść mieszając dwie łyżki sproszkowanych suszonych kwiatów arniki z ośmioma łyżkami oleju lub wazeliny. By maść nie zjełczała warto dodać kilka kropel żywicy benzoesowej. 


Uwaga: Arnika może wywołać u niektórych osób uczulenie. Przedawkowani może wywołać podrażnienie gardła i przewodu pokarmowego, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, zawroty i bóle głowy, zaburzenia sercowe, a nawet utratę przytomności. Kobiety ciężarne i karmiące nie mogą zażywać arniki.


Gdzie kupić suszone kwiaty arniki?
Kwiaty arniki kupisz tu: KLIK


Źródła:
- rozanski.li/?p=914
- zioladobrenawszystko.pl/ziola-od-a-do-d/arnika-gorska.html
- polki.pl/we-dwoje/arnika;-;ziolowa;pomoc;w;urazach,artykul,21126.html
- poradnikzielarski.pl/ziola-lecznicze/arnika-gorski-cud-przyrody.html

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze