KORZEŃ ŁOPIANU - na oczyszczenie organizmu oraz piękne włosy i skórę

Korzeń łopianu

Inne nazwy: łopian lekarski, dziady, łopuch, kostropacz, rzep, głowacz, kostropień, topień

Łopian to roślina, którą niemal każdy kojarzy - posiada on duże sercowate liście ,drobne kwiatki oraz haczyki które czepiają się wszystkiego. Jednak największe właściwości lecznicze posiada korzeń łopianu. Zawiera on wiele cennych substancji: proteiny, olejki eteryczne, karoten, fitosterole, garbniki, siarkę, fosfor, witaminę C. 
Łopian ma bardzo duże znaczenie dla poprawy nie tylko stanu zdrowia ale i urody...




Właściwości lecznicze korzenia łopianu

Uznawany jest za bardzo dobry środek oczyszczający krew oraz przyspieszający wydalanie toksyn Do tego celu zużywa się zarówno jego nasiona, jak i korzeń. Napar z korzenia łopianu pozwala na eliminację zbędnych produktów przemiany materii i tym samym oczyszcza organizm, w tym skórę, poprawiając jej stan. Jednocześnie łopian poprawia wydzielanie się żółci oraz działa moczopędnie, co powoduje oczyszczenie się nerek, a także polepszenie ich pracy.

- Pobudza trawienie i pracę wątroby, jak również przyspiesza pracę trzustki.

- Reguluje wypróżnienia.

- Działa moczopędnie. 

- Działa napotnie.

Owoce i korzeń łopianu mają działanie przeciwnowotworowe. Korzeń zawiera składniki antymutagenne, szczególnie świeży sok z korzenia.

- Działa przeciwzapalnie. 

- Poprawia odporność. Wykazuje silne działanie antybakteryjne i grzybobójcze.
Badania naukowe w Niemczech (1967) i Japonii (1986) dowiodły, że poliacetyleny, zawarte głównie w świeżym korzeniu łopianu, posiadają właściwości antybiotyczne.

- Zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego, zwiększa natomiast wydzielanie śluzów w przewodzie pokarmowym. Dlatego też korzeń łopianu stosowany jest wewnętrznie w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego, w stanach zapalnych dróg moczowych i pęcherzyka żółciowego, w niewydolności wątroby, zaburzeniach przemiany materii. 

- Skutecznie pielęgnuje włosy. Odwarem i szamponem z dodatkiem soku, ekstraktu lub odwaru z korzenia myto i płukano włosy bez połysku, kruche wypadające, z łupieżem i wypryskami na skórze owłosionej. 
Korzeń tego ziela  wzmacnia cebulki włosowe, koi podrażnianą skórę głowy, odnawia słabą i uszkodzoną strukturę włosa, usuwa łupież i swędzenie skóry głowy, pomaga zwalczać dolegliwości związane z egzemą oraz łuszczycą. 

- Doskonale odżywia cerę, nawilża i zapobiega zmarszczkom, a te istniejące niweluje w znacznym stopniu. Posiada silne działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Jest idealnym środkiem do pielęgnacji twarzy i całego ciała.

Przemywanie skóry wywarem z łopianu zmniejsza ilość wyprysków i łagodzi podrażnienia, dzięki jego bakteriobójczemu działaniu. 

Łopian również pomaga w obniżaniu poziomu cukru we krwi u ludzi cierpiących na cukrzycę (wpływ hipoglikemiczny). 

- Korzeń łopianu pobudza macicę, pomagając w regulowaniu miesiączki. Tradycyjnie wywar z korzenia łopianu był stosowany w celu dodania sił kobiecie rodzącej przed, jak i po porodzie.


Płukanka z łopianu na piękne włosy

Sprawdza się zarówno w poprawianiu wyglądu włosów, jak i zapobiega ich wypadaniu. 
Należy zalać 2 łyżeczki korzenia łopianu wrzątkiem i zostawić na 15 minut. Odcedzić, a następnie wcierać w miejsca, z których wypada najwięcej włosów lub myć je w całości w wywarze.

Odwar z korzenia łopianu
(przy zapaleniu skóry, rumieniu, wypryskach, gorączce, zastoju moczu i cukrzycy)

Gotowany 10-15 minut zażywać po 100 ml 3-4 razy dziennie. Odwar, napar i nalewka hamuje rozwój bakterii i wirusów (poliacetyleny łopianowe).


Okład z łopianu

1 białko, ubite na sztywną pianę
1 liść łopianu

Używając kawałka szmatki, przygotować okład przez połączenie ubitego białka ze zgniecionym liściem łopianu. Okładać miejsce chorobowo zmienione 2 do 3 razy dziennie.

Korzeń łopianu na nadmierne wypadanie włosów 

Ususzony korzeń łopianu 2 łyżeczki zalać szklanką wrzątku i pozostawić na 15 minut ,po przecedzeniu wcierać płyn w łysiejące miejsce dodatkowo można dodać liść brzozy.

Kąpiel z korzenia łopianu 

W przypadku problemów skórnych można robić sobie kąpiel z korzenia łopianu dodając w równych częściach ziele pokrzywy i ziele skrzypu polnego. 


Gdzie kupić korzeń łopianu?
Suszony korzeń łopianu kupisz tu: KLIK


Źródła:
- rozanski.li/?p=318
- milionkobiet.pl/uroda/wplyw-korzenia-lopianu-na-urode,14640,1,a.html
- zakumaj.pl/artykuly/jakie-wlasciwosci-i-zastosowanie-ma-lopian.html
- biedronkowo.info/index.php/zielnik/wykaz-zio-i-rolin-leczniczych/107-opian-wikszy-arctium-lappa-l.html
- naturalneleki.com.pl/lopian-a-wlosy/

Komentarze

  1. Nawet nie wiedziałam że łopian może być do wszystkiego, czas go wypróbować, pytanie tylko gdzie można go kupić?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz