"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

wtorek, 12 maja 2015

PRAWOŚLAZ - pomoc przy ostrym kaszlu i infekcjach

Prawoślaz lekarski

Inne nazwy: ślaz leśny i polny, malwa prawdziwa, topolówka lub zygmarek lekarski

Prawoślaz jest powszechnie uprawianą rośliną leczniczą ze względu na swe cenne liście i korzenie. Stosuje się go jako środek przeciwkaszlowy w infekcjach górnych dróg oddechowych. Czasem jako środek osłaniający w zapaleniach i podrażnieniach błony śluzowej przełyku, żołądka. Rzadko zewnętrznie w leczeniu stanów zapalnych i podrażnień skóry.
Właściwości lecznicze prawoślazu

- Działanie osłaniające i zmiękczające. Śluz zawarty w surowcu upłynnia zalegającą na powierzchni śluzówek wydzielinę, ułatwia ruch nabłonka rzęskowego i odkrztuszanie. Jednak przede wszystkim śluz powleka błony śluzowe i osłaniają je przed działaniem czynników drażniących, dlatego surowiec jest stosowany jako środek przeciwkaszlowy w infekcjach górnych dróg oddechowych. Korzeń prawoślazu jest wykorzystywany do sporządzania syropu przeciw kaszlowego, który może być bezpiecznie stosowany nawet u bardzo małych dzieci.

- Polecany również w uporczywych zaparciach. Sproszkowany korzeń prawoślazu, zmieszany przed zażyciem z wodą, po spęcznieniu w jelitach wzmaga łagodnie ruchy perystaltyczne jelit i ułatwia wypróżnienie. W zaparciach u dzieci dobre efekty dają lewatywy zawierające odwar prawoślazu.

- Odwary zalecane są także w stanach zapalnych skóry oraz powiek i spojówek do przemywania i jako okłady na oczy. Ciepłe okłady ze sproszkowanego korzenia, w postaci gęstej papki, działają zmiękczająco i przeciwzapalnie – przyłożone na czyraki, ropne zapalenia skóry i wrzody. 

Macerat i napar z prawoślazu nawilżają skórę i błony śluzowe, zmiękczają naskórek, zmniejszają wydzielanie łoju (skóra która jest dobrze nawilżona i odżywiona w sposób naturalny przestaje wydzielać nadmierne ilości łoju).

- Zmniejsza łaknienie - śluzy dają odczucie sytości. Zmniejszają również zdolność absorbowania lipidów z jelit.

- Cechuje go brak składników silnie działających i przyjemny smak, dlatego też często polecany dzieciom

Zastosowanie prawoślazu


- podrażnienia i stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, gardła i przełyku, 

- stany zapalne górnych dróg oddechowych, 

- ostry i suchy kaszel często towarzyszącym zapaleniu oskrzeli 

- angina

- zaburzenia czynności przewodu pokarmowego

- zaparcia

- zgaga i nadkwasota żołądka

- stany zapalne pochwy (do płukania)

- stany zapalne odbytu (do lewatyw)

-  trudno gojące się rany, suche wypryski (okłady)

 - podrażnione i zapalnie zmienione oczy, np. od ekranu komputera (okłady)

- oparzenia słoneczne i po solarium (okłady)

- paznokcie i włosy wysuszone zabiegami i lakierami oraz zmywaczami (moczenie w maceracie)

- wysuszone włosy (płukanie w naparze lub maceracie)


Jak stosować korzeń prawoślazu


Napar z prawoślazu
(przy podrażnieniu przewodu pokarmowego, chrypce, kaszlu, zapaleniu gardła, nieżycie żołądka i jelit, zaparciach, owrzodzeniu błony śluzowej przewodu pokarmowego, oparzeniach chemicznych jamy ustnej i przełyku,  jelit)


Warto wiedzieć, iż bardziej wartościowe od naparów są jednak maceraty. 
2-3 łyżki rozdrobnionego surowca należy zalać 1-2 szklankami wody przegotowanej chłodnej, pozostawić na 4-6 godzin, mieszając co pewien czas. Przecedzić. Pić łyżkami lub łykami, co 2 godziny, 

Korzeń prawoślazu w nawilżaniu powietrza

Powietrze w naszych domach jest często bardzo przesuszone. Nie ma to większego wpływu na osoby zdrowe, ale w przypadku chorób dróg oddechowych powoduje podrażnienie błony śluzowej układu oddechowego, wywołując ataki uciążliwego kaszlu, szczególnie podczas snu. W tej sytuacji powietrze w sypialni chorego należy nawilżać. Rozpylanie, względnie parowanie wody zazwyczaj przynosi niewielką ulgę, albo jej w ogóle nie przynosi, chyba że w skład pary wodnej wchodzą olejki eteryczne i substancje śluzowate prawoślazu.

Przepis
Trzylitrowy garnek napełniamy wodą, zagotowujemy i stawiamy na podłodze pod łóżkiem chorego, ewentualnie w pobliżu łóżka, następnie dodajemy czubatą łyżkę stołową zmielonego korzenia prawoślazu i nie mieszamy, lecz pozwalamy, by prawoślaz jakiś czas swobodnie pływał po powierzchni wrzątku, a potem opadł na dno.


Opary unoszące się z powierzchni wody to nie tylko nawilżająca powietrze para wodna.
Zawierają one także olejki eteryczne oraz substancje śluzowate prawoślazu. Substancje te wykazują właściwości rozrzedzające wydzielinę dróg oddechowych, a także działanie kojące podrażnienia błony śluzowej, dzięki czemu chory może spokojnie przespać noc. 
A sen jest jak wiadomo, najlepszym lekarstwem.


Gdzie kupić korzeń lub liść prawoślazu?
Ziele prawoślazu kupisz tu: KLIK


Źródła
- farmakognozja.farmacja.pl/baz_suro/baza.php?klasa=radix&id=63
- panacea.pl/articles.php?id=3101
- portal.bioslone.pl/Korzen_prawoslazu_w_nawilzaniu_powietrza
- rozanski.li/?p=600
- Wikipedia

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze