"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

czwartek, 21 maja 2015

MORWA BIAŁA - na odchudzanie i dla chorych na cukrzycę

Morwa biała

Morwa biała jest bardzo znaną i powszechnie stosowaną rośliną w leczeniu i profilaktyce otyłości. Posiada ona także udowodnione działanie przeciwcukrzycowe. Zawarte w jej liściach substancje aktywne hamują  rozkład węglowodanów złożonych (np. skrobi) do cukrów prostych (glukozy), które wchłaniają się do krwi. Dzięki temu, skrobia znajdująca się w ziemniakach, makaronach i produktach zbożowych nie powoduje wzrostu stężenia cukru we krwi. Jakie jeszcze właściwości zdrowotne posiada morwa biała?Właściwości lecznicze morwy białej

- Obniża stężenie cholesterolu i trójglicerydów (tłuszczów) we krwi, dzięki czemu zmniejsza ryzyko miażdżycy. 

- Obniża ciśnienie krwi.

- Ma działanie przeciwzapalne.

-  Ma właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu hamuje utlenianie lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), a tym samym zapobiega wzrostowi "złego" cholesterolu LDL we krwi. Tym samym redukuje uszkodzenia miażdżycowe.

Potwierdzają to inne badania, przeprowadzone na myszach będących na diecie, która zawierała 1 proc. proszku z liści morwy. Odnotowano u nich znaczący wzrost czasu utleniania cholesterolu (frakcji LDL) oraz redukcję uszkodzeń miażdżycowych w aortach myszy. Z kolei azjatyccy naukowcy udowodnili, że butanolowy ekstrakt z liści tej rośliny hamuje utlenianie frakcji LDL we krwi zarówno u ludzi, jak i zwierząt.

- Łagodzi towarzyszący cukrzycy przewlekły stan zapalny o niewielkim nasileniu.

-  Wspomaga leczenie cukrzycy. Hamuje rozkład węglowodanów złożonych (np. skrobi) do cukrów prostych (glukozy), które wchłaniają się do krwi. Dzięki temu, skrobia, która znajduje się w takich produktach jak np. ziemniaki i makarony nie powoduje wzrostu stężenia cukru we krwi. Ten mechanizm ma jeszcze jedno działanie – w ten sposób zmniejsza się trawienie cukrów złożonych oraz wchłanianie cukrów prostych. Po prostu część węglowodanów przechodzi przez jelita w formie niestrawionej i zostaje wydalona z kałem. Ten proces stabilizuje poziom cukru we krwi – jego wchłanianie po posiłkach nie jest takie gwałtowne. A to z kolei powoduje mniejszą ilość spożytych kalorii.

- Hamuje apetyt i łaknienie na słodycze.

- Jak wynika z badań, ekstrakt metanolowy z liści morwy białej i jego frakcje hamują produkcję tlenku azotu (NO), który wywołuje uszkodzenia tkankowe, mogące przyczynić się do rozwoju chorób nowotworowych.

- Ma działanie antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Liście morwy zawierają związki, w tym te z grupy flawonoidów, które potrafią poradzić sobie z bakteriami, takimi jak: gronkowiec złocisty, salmonella Shigella dysenteriae - bakterię odpowiedzialną za rozwolnienie i bóle brzucha. Potwierdziły to badania naukowe.
Dodatkowo wykazano, że alkaloidy występujące w liściach i korze morwy, w tym wspomniany wyżej związek o nazwie DNJ, mogą wykazywać działanie przeciwwirusowe, a pochodne flawonoidów mogą hamować odwrotną transkryptazę wirusa HIV.


Herbatka z liści morwy

(Na odchudzanie, obniża poziom cukru, ogranicza metabolizm cukrów złożonych, obniża cholesterol, zmniejsza nadmierny apetyt)


Aby przygotować herbatę z liści morwy wystarczy zalać około 1 g liści morwy białej 100 ml gorącej wody (98°C) i zaparzać przez 3 do 5 minut. Z badań naukowców wynika, że tak przygotowana herbata pozwala zahamować aktywność enzymów, które są odpowiedzialne za rozkładanie cukrów.
Natomiast inni badacze odkryli, że po spożyciu wodnych ekstraktów z liści morwy białej z sacharozą, poziom glukozy poposiłkowej obniża się u osób zdrowych oraz diabetyków po upływie 120 minut od podania herbaty.


Gdzie kupić morwę białą?
Owoce morwy białej kupisz tu: KLIK
A liście: KLIKPrzeciwwskazaniami do spożycia morwy są ciąża i laktacja.


Źródła:
- poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/morwa-biala-i-czarna-na-cukrzyce-i-nie-tylko-wlasciwosci-morwy_37159.html
- zdrowszeznatury.pl/morwa-biala-obniza-cukier-cholesterol/
- food-forum.pl/morwa-biala-obniza-poziomu-cukru-i-cholesterolu/

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze