KORZEŃ ŻYWOKOSTU - naturalna pomoc na rany, stłuczenia i bóle kręgosłupa

Korzeń żywokostu

Inne nazwy - kosztywał

Żywokost  zawiera w swym korzeniu bardzo cenne związki: alantoinę, śluz,alkaloidy, kwasy - chlorogenowy, kawowy, żywice, skrobię, sacharozę i asparaginę. Alantoina przyspiesza gojenie się tkanek, a wspomagana kwasem rozmarynowym działa przeciwzapalnie.

Właściwości korzenia żywokostu w przyspieszaniu regeneracji naskórka, w leczeniu siniaków, stłuczeń, pęknięć i złamań kości były znane od tysiąca lat. Żywokost „zachęca” więzadła oraz kości do szybszego zrastania się. Okład sporządzony z liści żywokostu lekarskiego zastosowany natychmiast na skręconą kostkę potrafi znacznie zmniejszyć ból. Połączenie garbników oraz kleju roślinnego, które są zawarte w tym ziole, pomaga w łagodzeniu siniaków i wszelkiego rodzaju ran.

Zastosowanie lecznicze korzenia żywokostu



- artretyzm

- złamanie kości, skręcenia np. kostki (kiedy skręcimy kostkę i przyłożymy natychmiast liść żywokostu potrafi zredukować bolesność tego miejsca. Kiedy zastosujemy okłady z żywokostu przy złamaniach, może to pomóc przy gojeniu się ran i przy zamknięciu kości)

- siniaki

- ugryzienia owadów

- oparzenia

- obtarcia

- wypryski

- krwawiące hemoroidy

 - świąd odbytu i zaparcia (wlewki doodbytnicze)

- suchość pochwy i podrażnienia dróg rodnych (irygacje)

- podrażnienia prącia pod napletkiem, zapalenie napletka, zranienia skóry moszny i prącia, obrzęk prącia (nasiadówki)

- stany zapalne

- naciągnięcia mięśni

- łuszczyca

- wysypki

- uszkodzenia skóry

- owrzodzenia

- żylaki

- rany  (dzięki zawartościom klejów roślinnych żywokost szybko zasklepia uszkodzoną skórę, nie dopuszczając do powstania infekcji; kiedy rana jest całkowicie powierzchowna, żywokost lekarski potrafi zagoić skórę bez najmniejszej blizny)

- ból  oczu, zmęczenie, cienie, worki pod oczami, zespół suchego oka, zapalenie spojówek (okłady na oczy)

- trądzik, trądzik różowaty, przebarwienia po trądziku (do przemywania)

- egzema

-  czyraki

- suchość skóry (przemywać skórę wywarem)

- zmarszczki

Żywokost lekarski


A więc - jak stosować korzeń żywokostu?


Odwar z żywokostu

 4 łyżki korzeni lub 2 łyżki ziela zalać 2 szklankami wody; gotować 10 minut; odstawić na 10 minut; przecedzić. Uzupełnić brakującą ilość wody. Pić 4-6 razy dziennie po 50-100 ml; dzieci ważące 10-15 kg - 15 ml, 20-25 kg - 25 ml, 30-35 kg - 40 ml, 40-45 kg - 50 ml, 4-6 razy dziennie Odwar można osłodzić miodem. Korzeń jest wartościowszy od ziela - jeżeli chodzi o złamania kości, nieżyty układu oddechowego i chorobę wrzodową.


Maść żywokostowa

Aby przygotować taką maść, należy najpierw macerować 100 g pociętego i wysuszonego korzenia żywokostu lekarskiego w 50 ml dobrej jakości oliwy z oliwek przez 2 tygodnie.

Składniki:
1 szklanka oleju rycynowego
20 kropli olejku lawendowego
40 g wosku pszczelego

Odcedzić oliwę i żywokost lekarski, następnie roztopić wosk pszczeli w rondlu. Następnie wmieszać dwa rodzaje oleju warzywnego oraz krople olejku aromatycznego. Całość przelać do małych, ciemno-zielonych słoiczków. Ostudzić. Maść ta posiada wielorakie zastosowanie. Jest skuteczna na gojenie się ran, skaleczeń, stłuczeń, siniaków, zapaleń ścięgna, na złamania i nawet na zmarszczki.
 

Syropek żywokostowy

4 łyżki suchego korzenia zalać 2 szklankami wody; gotować 10 minut; przelać przez gazę i nie uzupełniać brakującej ilości wody. Do wywaru wlać 100 ml miodu, wsypać pół szklanki cukru i mieszać aż do rozpuszczenia oraz połączenia składników. Na końcu dodać sok z jednej cytryny i 30 g gliceryny, wymieszać. Zażywać 4-6 razy dziennie po 1 łyżce. Przed zażyciem wstrząsnąć. Przechowywać w chłodnym miejscu.
 

Okład z papki

Przygotować papkę ze sproszkowanego korzenia żywokostu lekarskiego dodając niewielką ilość wody i stosować na żylaki lub inne trudno gojące się rany. Papka ta świetnie nadaje się na krwawiące hemoroidy.


Gdzie  kupić korzeń żywokostu?
Korzeń żywokostu kupisz tu: KLIK


Źródła:
rozanski.li/?p=769
- rozanski.ch/fitoterapia3.htm
- pl.herbs2000.com/ziola/zywokost.htm
- mamzdrowie.pl/zywokost-wlasciwosci-i-zastosowanie/
dobreziola.com/2014/06/kolejne-informacje-o-dziaaniu-zywokostu.html

Komentarze

  1. nieco wiedziałam o żywokoście... ale nie aż tyle ;D świetny wpis!

    OdpowiedzUsuń
  2. czy można używać świeżego żywokostu, mam na polu pełno i trudno wyplenić.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz