"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

SZAFRAN - na nerwice, depresje i pobudzenie popędu seksualnego

Szafran - najdroższa przyprawa świata

Szafran otrzymuje się z słupków hodowanych krokusów, które po wysuszeniu stają się najdroższą przyprawą świata. Co takiego w sobie kryje ta przyprawa i czy rzeczywiście warta jest swej wysokiej ceny?

Cena szafranu jest wysoka lecz sposób otrzymywania tej przyprawy wymaga czasu i cierpliwości. Szafran otrzymuje się z ręcznie zbieranych  słupków hodowanych krokusów. By wszystko poszło dobrze, słupki trzeba zbierać wczesnym rankiem, wtedy kiedy otwierają się kwiaty. Następnie są one suszone i w tym procesie tracą  aż ok. 80% pierwotnej wagi! Co za tym idzie do uzyskania 1g szafranu trzeba aż 200 kwiatów krokusa.

Właściwości szafranu


- Działa uspokajająco, ale specyficznie. Znosi nerwice wegetatywne, obniża napięcie mięśni szkieletowych i gładkich, uspokaja drżenie i niekontrolowane nadmierne pobudzenie ruchowe. Nie upośledza przy tym procesów psychicznych i koncentracji, wręcz przeciwnie, na wiele osób działa psychostymulująco, poprawia proces zapamiętywania i odtwarzania informacji. 

Szafran zwiększa stężenie serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym, przez co poprawia nastrój i rozwesela. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Teheranie stwierdzili, iż przyprawa ta jest tak samo skuteczna w leczeniu depresji jak znane leki: fluoksetyna (czyli prozac) i imipramina. 
Przy okazji tych badań odkryto także, iż szafran działa łagodząco na objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Aż 75 % kobiet w wieku 20-45, które cierpią na ten syndrom zauważyło znaczne złagodzenie objawów napięcia przedmiesiączkowego. Badania te co prawda wymagają jeszcze potwierdzenia, jednak dają dużą nadzieję kobietom. 

- Pomaga w koncentracji psychicznej i ruchowej. 

- Znosi objawy depresji i stresu. 

- Pobudza płciowo, dlatego uważany jest za afrodyzjak. Pobudza erekcję. Ułatwia i wzmaga skoncentrowanie się na akcie płciowym i fantazjach seksualnych. Wzmaga ukrwienie narządów płciowych

- Pobudza miesiączkowanie

- Działa żółciopędnie, antyseptycznie i pobudza czynności przewodu pokarmowego. 

- Obniża poziom cholesterolu we krwi, hamuje rozwój miażdżycy.

- Nasila skurcze macicy, dlatego nie należy podawać szafranu kobietom ciężarnym.

Zastosowanie szafranu

Właściwości aromatyczne szafranu najpełniej uwalniają się w podwyższonej temperaturze. Najlepsze efekty daje przypieczenie szafranowych nitek w piekarniku nagrzanym do temp. 40-50°C. Po kilku minutach szafran należy rozetrzeć w moździerzu i dodać do potrawy. Prostsze jest rozpuszczenie przyprawy w niewielkiej ilości gorącego płynu z potrawy. Wprawdzie nie daje to takiego efektu, jak podgrzanie szafranu na sucho, ale ułatwia równomierne rozprowadzenie go w całym daniu. Zapach szybko się ulatnia, dlatego szafran dodaje się w ostatniej fazie gotowania.

Szafran harmonizuje z wodą różaną, mlekiem, miodem i alkoholem, zwłaszcza likierem. Wspaniale komponuje się z kardamonem, źle - ze składnikami nadającymi potrawie kwaskowaty smak, przede wszystkim z octem i czerwonym winem o dużej zawartości taniny.

Nie powinno się kupować tej kosztownej przyprawy na zapas, ponieważ tyko przez rok zachowuje pełnię swych zalet.

Szafran do potraw

W Polsce szlacheckiej wygląd potrawy był równie ważny jak jej smak, zastawiony bowiem do uczty stół miał świadczyć o bogactwie i władzy gospodarza. Toteż sypano szafran do potraw i "pozłacano" nim mięsiwa nieraz bez umiaru. Z tych czasów pochodzi popularne w staropolskiej kuchni zalecenie: "Pieprzno i szafranno, moja mościa panno". Nasi przodkowie barwili też szafranem cukry używane do zdobienia ciast, a zwłaszcza mazurków. Jeszcze przed drugą wojną światową w zamożniejszych polskich domach na wielkanocnym stole nie mogło zabraknąć szafranowej baby.

W dzisiejszej kuchni  szafran jest dodawany do rosołu, drobiu, ryżu, ryb, baraniny, zupy rybnej. Prawdziwa kawa po arabsku również zawiera w swoim składzie szafran.

Szafran do celów leczniczych

Zalecane dawki szafranu wynoszą 1-1,5 g/dzień. Można ją spożyć na raz w ciągu dnia, lub rozłożyć na kilka porcji, np. po 500-600 mg 2-3 razy dziennie. 

Nalewka szafranowa
(na nerwicę, nadmierne zdenerwowanie, pogorszenie nastroju)

Nalewkę należy zażywać 1-3 razy dziennie po 5 ml, w razie mocnego  zdenerwowania i nerwicy – 10 ml. Nalewkę sporządzamy zalewając 1 łyżkę szafranu 300 ml alkoholu 40-60%. Po 7 lub kilkunastu dniach nalewkę przecedzamy. 

Napar wodny lub mleczny z szafranu 
(na kaszel, grypę, jako afrodyzjak)

1-1,5 g szafranu zalewamy wrzącym mlekiem lub wodą, odstawiamy na 20 minut. Przecedzamy. Pijemy w ciągu dnia w trzech porcjach. Przy kaszlu i osłabieniu grypowym mleko szafranowe dosładzamy miodem. Jako afrodyzjak – 10 ml nalewki przed stosunkiem lub 1 g świeżo sproszkowanego szafranu popijamy gorącą herbatą.


Gdzie można kupić szafran?
Szafran kupisz tu: KLIK


Źródła:
- /rozanski.li/?p=205
- kobieta.pl/zdrowie/diety-zdrowo-jesc/zobacz/artykul/szafran-przyprawa-cenniejsza-niz-zloto/
- zycienaszczycie.pl/szafran-przyprawa-na-wage-zlota/
- ugotuj.to/przepisy_kulinarne/1,87978,1402802,Szafran.html?as=1

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze