LIŚĆ MALINY - "kobiece zioło" i nie tylko!

Liść maliny

Liście maliny czerwonej stosowane są w ziołolecznictwie od wielu lat. Są one bardzo cenne: zawierają w swoim składzie garbniki, flawanoidy, sole mineralne, witaminy, w tym dużo witaminy C. Przygotowuje się je w postaci herbatki ziołowej czyli naparu, który ma właściwości ściągające, przeciwzapalne i rozkurczające. Liście malin są także znanym i cennym “kobiecym” ziołem, stosowanym w ciąży oraz przy bolesnych  menstruacjach. Tak właśnie - to mit, że nie wolno ich stosować podczas ciąży! 



Właściwości lecznicze liści malin

- Mają właściwości ściągające,  przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i rozkurczające dlatego też poleca się picie naparu z liści malin przy biegunkach (dzięki dużej zawartości garbników, hamuje rozwój bakterii jelit, zmniejszając przedłużającą się biegunkę), przeziębieniach i grypie (działa napotnie) oraz na bóle gardła. Liście malin występuja także w mieszankach żółcio- i moczopędnych.

- To mit, że herbatki z liści malin nie wolno pić w ciąży, bo może ona spowodować przedwczesny poród! 
"Zarówno bowiem dr Preeti Agrawal, znana ginekolożka pochodząca z Indii, jak i słynna propagatorka naturalnego porodu Janet Balaskas w swoich publikacjach wymieniają liście malin jako jedno z najważniejszych ziół w ciąży, wzmacniających mięśnie macicy. Obie znawczynie przedmiotu zalecają regularne picie naparu z liści malin nawet przez całą ciążę, a przynajmniej przez dwa ostatnie trymestry. Podobne zalecenia usłyszeć można od wielu położnych, które prowadzą ciążę w sposób naturalny. Dr Agrawal w swojej książce „Odkrywam macierzyństwo” tłumaczy działanie tej rośliny na macicę w czasie ciąży: w początkowych tygodniach ciąży napar z liści malin tonizuje rozciągający się mięsień i działa rozkurczowo (podobnie jak lek No-spa). Nie jest więc prawdą, że może wywołać poronienie. Wręcz przeciwnie – w medycynie ludowej wielu społeczności liście malin zaleca się jako sposób na zapobieganie poronieniu. Warto pić w ciąży ten napój także dlatego, że jest bogaty w żelazo, wapń, magnez i witaminę C.

Natomiast przed porodem położne polecają picie naparu nie dlatego, że wywołuje poród, ale po to, by przebiegł on sprawnie i szybko. Stosowanie liści malin w ostatnich tygodniach ciąży wzmacnia i odżywia mięśnie macicy, co ma skutkować łatwiejszym porodem".

Wyciągi z liści maliny rozkurczają mięśnie gładkie jelit, naczynia krwionośne i macicę. Pomagają w leczeniu dolegliwości kobiecych, w zaburzeniu miesiączkowania i upławach. 

Napar z liści można również stosować do płukania w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, jak i do okładów na skórę w razie chorób skóry i oparzeń.

Malinowe herbatki wykazują właściwości oczyszczające organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.

Jak stosować liście malin?




Napar z liści malin
(na dolegliwości żołądkowe, jelitowe, przy biegunkach, do płukania w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, do okładów na skórę w razie chorób skóry i oparzeń )

Łyżkę liści malin zalewamy ok. 1/2 szklanki wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na 15 min. Przecedzamy. Pijemy po 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie.


Napar z liści malin wg dr Różańskiego:

2 łyżki liści lub pędów, albo 3 łyżki owoców zalać 2 szklankami wrzącej wody: odstawić na 20 minut; przecedzić; napar z owoców osłodzić miodem. Pić 4 razy dziennie po 200 ml; niemowlęta - 2 łyżeczki lub 1 łyżka; dzieci 100-150 ml kilka razy dziennie.

Nalewka malinowa na liściach

Pół szklanki liści zalać 400 ml wódki; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. 
Nalewkę na liściach stosować zewnętrznie do przemywań skóry łojotokowej, z pryszczami, wągrami (doskonale oczyszcza pory), oraz opryszczki, okolic ran, oparzeń, owrzodzeń, ropni i mokrych wyprysków. Można ją także zażywać po 10 ml w 50 ml wody przy bólach brzucha oraz złym trawieniu.


Stosowanie naparu z liści malin w ciąży:

W przypadku stosowania naparu od 4. miesiąca poleca się picie raz dziennie ok. 200 ml, natomiast ciężarne, które stosują napar dopiero od 8.–9. miesiąca, powinny pić trzy szklanki naparu dziennie. Liście maliny doskonale sprawdzają się również po porodzie: wzmacniają produkcję mleka, pomagają macicy powrócić do swego normalnego stanu, przywracają równowagę. 


Gdzie kupić liście malin?
Suszone liście malin kupisz tu: KLIK


Źródła:
- portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-malin
- mjakmama24.pl/ciaza-i-porod/ciaza/zdrowie-mamy/nieprawda-ze-w-ciazy-nie-mozna-pic-naparu-z-lisci-malin,230_5636.html
- czajnikowy.com.pl/najlepsza-herbata-na-przeziebienie-herbata-z-lisci-maliny-na-grype/
rozanski.ch/fitoterapia2.htm

Komentarze

Prześlij komentarz