"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

środa, 15 kwietnia 2015

LIŚĆ JEŻYNY - niezawodny środek leczniczy na wiele chorób!

Liść jeżyny

Jako środek leczniczy liść jeżyny była znany i ceniony już w starożytności, Dioskurides stosował okłady z liści do leczenia różnych chorób skórnych. Liście jeżyn od czasów starożytnych były wykorzystywane jako lek w walce z chorobami skóry, takimi jak np. liszaje czy wypryski. Ale napar z liści jeżyny przydaje się również w wielu innych chorobach, takich jak np. grypa, przeziębienie, stany zapalne żołądka lub gardła. Zawarte w liściach związki czynne działają moczopędnie i napotnie, ułatwiają usuwanie toksycznych metabolitów z moczem i regulują przemianę materii. 

Liść jeżyny swoje główne działanie zawdzięcza obecności garbników hydrolizujących (galotanina, elagotanina dimeryczna) i proantocyjanidynom. Związkami czynnymi są także kwasy organiczne (cytrynowy, izocytrynowy, jabłkowy, bursztynowy, askorbowy), flawonoidy, triterpeny i sole mineralne.

Ze względu na zawartość garbników, liść jeżyny ma zastosowanie jako środek ściągający, przeciwbiegunkowy i przeciwkrwotoczny. Podawany wewnętrznie, doustnie w biegunkach i w stanach zapalnych, w chorobie wrzodowej.
Do innych właściwości leczniczych zalicza się działanie grzybobójcze, bakteriobójcze i przeciwzapalne. 

jeżyna na słodkonapar z liści jeżyny


Zastosowanie lecznicze LIŚCIA jeżyny

- Grypa, przeziębienie,

- Gorączka, (udrażnia drogi oddechowe i działa napotnie). 

- Do płukania w stanach zapalnych gardła i błony śluzowej jamy ustnej, 

- Przy pleśniawkach i zapaleniu jamy ustnej (do płukania).

- Do kąpieli w chorobach skóry, w trądziku i egzemie. 

- Choroba reumatyczna, 

- Choroby żołądka i jelit, 

- Przy wzdęciach i innych chorobach przewodu pokarmowego.

- W przypadku przewlekłych zapaleń błony śluzowej, kiedy w przewodzie pokarmowym nadmiernie rozwija się flora bakteryjna i pojawiają się skłonności do wzdęć oraz biegunek,

- Przy bólach wyrostka robaczkowego, 

- W nadmiernych krwawieniach miesiączkowych i białych upławach. 


Liście jeżyny - jak stosować?

Napar z liści jeżyny

(Napar z liści stosujemy przeciwbiegunkowo, a wywar przy stanach gorączkowych, grypie, przeziębieniu, anginie, nieżycie górnych dróg oddechowych, także w krwawieniach z przewodu pokarmowego).

1-2 łyżki suszonych, rozdrobnionych liści zalewamy szklanką wrzącej wody. Pijemy często i małymi porcjami. Dziennie 2-3 szklanki naparu. Środek bezpieczny. W przypadku odwaru: gotujemy 10 minut.

Kąpiele w odwarze z liści i ziela jeżyny

3 - 4 garście liści lub ziela na 4 - 5 litrów wody, gotować pod przykryciem 2 - 4 minuty od zawrzenia. Działają nie tylko ogólnie wzmacniająco, ale przede wszystkim oczyszczają skórę z krost i różnych wyprysków.


A gdzie można kupić suszone liście jeżyny?
Liście jeżyny kupisz tu: KLIK


Źródła:
- rozanski.li/?p=1134
- panacea.pl/articles.php?id=3606
- ziola.pisz.pl/jezyna/

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze