ZIOŁA NA TRĄDZIK - 7 najlepszych ziół w walce z trądzikiem!

7 najlepszych ziół na trądzik


Dobrze znanym, skutecznym, i jednocześnie najbardziej bezpiecznym sposobem leczenia trądziku, jest stosowanie ziół. Zioła stosowane w leczeniu trądziku są tanie, no i są pierwszą pomocą przed szkodliwą antybiotykoterapią! Jakie zioła na trądzik wybrać, które są do picia, a które można używać np. do przemywania twarzy lub kąpieli?




1. RUMIANEK


Rumianek zawiera w sobie olejek, który działa przeciwzapalnie. Co za tym idzie regularne przemywanie twarzy naparem z rumianku może korzystnie wpłynąć na naszą cerę i zmniejszyć objawy trądziku.

Napar z rumianku do przemywania twarzy
Do szklanki wrzucamy łyżkę suszonych kwiatów rumianku i zalewamy ją gorącą wodą. Po 10 minutach odcedzamy go i chłodzimy. Przestudzony napar rozprowadzamy po miejscach, w których występuje trądzik za pomocą wacików.

2. BRATEK TRÓJBARWNY


Zawiera on salicylany i rutynę, które działają przeciwzapalnie na skórę. Ziele fiołka trójbarwnego możemy też stosować do picia. Przyśpiesza  on wydalanie toksyn oraz zbędnych metabolitów z organizmu. Fiołka trójbarwnego od dawna używano do oczyszczania krwi lub jako środka skutecznego w pozbywaniu się wszelkich substancji toksycznych z organizmu.
Drugim sposobem są okłady z odwaru z fiołka.

Herbata z fiołka 
Łyżkę suszonego fiołka zalewamy wrzątkiem, zaparzamy przez 10 minut i przecedzamy przed wypiciem. Jeśli posiadamy także skrzyp, możemy dodać do herbaty także łyżkę tego zioła. Dzienna maksymalna dawka wynosi trzy filiżanki.

Okłady z fiołka
Do miski wlewamy dwie szklanki gorącej wody i zaparzamy cztery łyżki ziela fiołka. Moczymy w niej ręcznik i nakładamy na twarz. Okłady takie należy wykonywać dwa razy dziennie przez okres co najmniej miesiąca.

3. NAGIETEK LEKARSKI

Te niepozorne, powszechnie występujące w naturze kwiatki, są od wieków znane i cenione z uwagi na swoje właściwości lecznicze. Wyciąg z nagietka lekarskiego wspomaga proces regeneracji i leczenia tkanek skóry.

Napar z ziela nagietka do przemywania skóry

2 łyżki czubate ziela na 2 szklanki wrzątku mogą być użyte do przemywania skóry, wyprysków i zmian trądzikowych.

4. PRZETACZNIK LEKARSKI

Bardzo korzystnie działa przemywanie skóry naparem z suchego ziela przetacznika i maceratem ze świeżego ziela (zmielone ziele zalewamy wodą przegotowaną chłodną, zostawiamy na 6-8 godzin, przecedzamy). Stosujemy go przy wypryskach nieznanego pochodzenia, trądziku pospolitym, różowatym, suchym zapaleniu skóry. Wodny wyciąg z przetacznika działa na skórę przeciwzapalnie, odżywczo i odkażająco. Wspomaga procesy odnowy i odtruwania komórek skóry.

Napar z ziela przetacznika do przemywania skóry

1-ną łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalewamy 1-ną szklanką wrzącej wody i zaparzamy pod przykryciem przez około 20 minut. Następnie przecedzamy.

5. POKRZYWA


Pokrzywa działa moczopędnie, oczyszcza nerki, reguluje produkcję sebum, dostarcza skórze mnóstwa witamin i soli mineralnych. Poza tym picie pokrzywy znakomicie wzmacnia włosy, skórę i paznokcie!

Napar z pokrzywy do picia i przemywania skóry

Stosowanie naparu z pokrzywy łagodzi objawy trądziku i zwalcza stany zapalne skóry: 3 łyżki suszu zalewamy 0,5 l wrzątku, parzymy pod przykryciem przez 5 min. Pijemy ok. 3-4 szklanki dziennie. By złagodzić objawy trądziku napar z pokrzywy możemy używać do przemywania twarzy.

6. RÓŻA


Płatki róży to nie tylko źródło odmładzających przeciwutleniaczy. Róża odżywia skórę, poprawia jej koloryt i działa łagodząco na trądzik. Stosowana jako hydrolat, w tonikach i odżywczych kremach pomaga zregenerować skórę po wysuszających kuracjach przeciwtrądzikowych i antybiotykoterapii.

Tonik do twarzy z płatków róży: 

Przygotowanie takiego toniku jest bardzo łatwe. Wystarczy zalać wodą garść płatków róży (mogą być zasuszone), potem pogotować przez godzinę na wolnym ogniu, ostudzić, odcedzić i przelać napar do buteleczki. Tonik jest już gotowy! Pamiętajmy, aby przechowywać go w lodówce. Taki przygotowany własnoręcznie tonik różany nie zawiera chemicznych polepszaczy, konserwantów i barwników. Jest zdrowy i bezpieczny.
Pięknie odświeża, rozjaśnia cerę, łagodzi zmiany trądzikowe i potrądzikowe.

7. KORZEŃ ŁOPIANU

Korzeń łopianu wykazuje silne działanie antybakteryjne, grzybobójcze i przeciwzapalne. Działa także moczopędnie i napotnie. Wykazuje też pozytywne działanie na skórę. Zewnętrznie stosowany jest do leczenia czyraków, trądziku, świądu skóry, łupieżu. Zapobiega również wypadaniu włosów i łupieżowi. 

Odwar z korzenia łopianu do picia, kąpieli i przemywania skóry:

2 łyżki rozdrobionego korzenia zalewamy filiżanką ciepłej wody i ogrzewamy do wrzenia. Gotujemy powoli pod przykryciem 5 minut. Odstawiamy na 15 minut i przecedzamy. Pijemy po pół filiżanki 2-3 razy dziennie jako środek oczyszczający krew i poprawiający przemianę materii . Odwar możemy stosować w postaci okładów, kompresów, toników, wcierek i kąpieli.


* Pamiętajmy też, że zioła potrzebują czasu by zadziałać i jeśli zamierzamy stosować je jako napary to należy liczyć się z wielomiesięczną kuracją oraz często stałym piciem dla podtrzymania efektów.
* Przed stosowaniu ziół zawsze trzeba zachować ostrożność i jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do ich stosowania to dobrze jest skonsultować się z lekarzem:)

Gdzie kupić zioła na trądzik?
Rumianek kupisz tu KLIK, Bratek trójbarwny KLIK, Nagietek lekarski KLIK, Przetacznik KLIK, Pokrzywa KLIK, Róża KLIK, korzeń łopianu KLIK


Źródła:
- blog.krainaherbaty.pl/zdrowie-i-uroda/z-ziolami-tradzik-to-pryszcz.html
- ofeminin.pl/pielegnacja/ziola-na-tradzik-d53624c614030.html
- wieczniemloda.com/ziola-na-tradzik-do-picia-i-zewnetrznie-6757
- alinarose.pl/2014/02/zioa-na-tradzik.html

Komentarze