Dziewanna lekarska
Inne nazwy: dziewanna podobna, dziewizna, szabla, kędzierzawica leśna, kędzierzawka polna, gorzygrot.
Dziewanna jest rośliną bardzo wysoką, sięgającą nawet 2 metrów. Jej złocisto-żółte, duże kwiaty są doskonałym środkiem leczniczym stosowanym w leczeniu wielu chorób.
Roślina ta znana była w medycynie już od ponad dwóch tysięcy lat. Stosowano ją jako środek przeciwdziałający magii i złym urokom. Wykorzystywana była także jako materiał izolacyjny do butów, produkowano z niej również knoty do świeczek (jest dość łatwopalna). W dzisiejszych czasach wyciąg z tej rośliny stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
Dziewanna właściwości i zastosowanie
- Ma właściwości wykrztuśne. Polecana jest jako środek zwiększający wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych i ułatwiający jego odkrztuszanie.
- Stosuje się ją w uporczywym kaszlu, astmie, w przeziębieniach z chrypką i katarem.
- W kolce jelitowej i wątrobowej jako lek znoszący skurcze mięśni gładkich.
- Roślina wykorzystywana jest również przy leczeniu schorzeń układu pokarmowego, takich jak biegunka, czerwonka, nieżyt żołądka.
- Wspomaga także regenerację wątroby.
- Zewnętrznie jako lek stosowany w leczeniu ran, oparzeń, odleżyn, owrzodzeń, chorób skóry (np. wyprysku), w łysieniu, łupieżu i żylakach odbytu.
- Posiada też właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe.
- Coraz częściej pojawiają się także informacje o działaniu przeciwnowotworowym dziewanny.
- Pobudza miesiączkowanie.
- Mocnym naparem z dziewanny płukano niegdyś jamę ustną i gardło przy stanach zapalnych.
- Świeży kwiat dziewanny roztarty z oliwą lub lepiej olejem lnianym i tranem doskonale leczy wypryski na skórze oraz stłuczenia, sińce krwiaki (po kontuzjach, urazach) – jako okłady.
- Posiada nieznaczne działanie moczopędne i napotne.
Dziewanna - jak stosować?
NAPAR Z KWIATÓW DZIEWANNY
(Na katar, chrypę, kaszel lub ból brzucha)
Do naczynia wrzucamy 1 łyżkę suszonych kwiatów dziewanny i dodajemy szklankę wrzątku. Następnie odstawiamy napar na około 10 minut. Po przecedzeniu pijemy w 2-3 porcjach w ciągu dnia. Stosujemy w przypadkach kataru chrypy, kaszlu lub bólów brzucha. Aby zwiększyć wykrztuśne działanie naparu, dodajemy wyciągi z podbiału, malwy lub tymianku.
ODWAR Z KWIATÓW DZIEWANNY
(Do płukania gardła, jako środek uspokajający oraz na okłady)
Zalewamy 2 szklankami wody umieszczone w naczyniu 4 łyżki suszonych kwiatów, a następnie gotujemy przez około 15-20 minut. Po odstawieniu na około kwadrans, przecedzamy.
DZIEWANNA W KOSMETYCE
Odwar z rośliny jest środkiem rozjaśniającym włosy, nadaje im połysk
Wyciągi dodaje się do preparatów kosmetycznych, do kremów, maseczek ze względu na ich działanie zmiękczające i wygładzające skórę
Regularne mycie twarzy w naparze z dziewanny poprawia wygląd skóry.
Gdzie kupić kwiat dziewanny?
Kwiat dziewanny kupisz tu: KLIK
Źródła:
- rozanski.li/?p=394
- ochoroba.pl/981-dziewanna-wielkokwiatowa-verbascum-thapsiforme
- dobra-rada.pl/lecznicze-wlasciwosci-dziewanny-i-jej-zastosowanie_2033
- leczenieziolami.biz/dziewanna.html
Szczerze to pierwszy raz słyszę o "Dziewannie" tak z boku trochę shamańsko to wygląda, ale jeżeli działa to jak najbardziej spróbuję to zastosować u siebie w domu. Kaszel i chrypa to u nas w domu normalka, ja mąż i także małe dzieci mamy z tym problemy.
OdpowiedzUsuńMi zawsze babcia powtarzała, że dziewanna jest zdrowa na wiele rzeczy. Będę musiała zacząć ją testować i zobaczymy, czy faktycznie ma aż tak zbawienny wpływ.
OdpowiedzUsuń