30 niesamowitych i praktycznych ZASTOSOWAŃ SOLI w lecznictwie, własnym domu i dla urody!

Sól - poznaj ją z innej strony

Sól można wykorzystać na kilkadziesiąt sposobów, lista zastosowań jej właściwie nie ma końca. Odświeżające i relaksujące właściwości soli mineralnych doceniają bywalcy kurortów i ośrodków spa na całym świecie. O leczniczych, odprężających, odkażających, bakteriobójczych i czyszczących właściwości soli możemy przekonać się we własnym domu. Poznajmy więc je bliżej!




1, SÓL KRYSTALICZNA PRZECIWKO KATAROWI

Robimy roztwór 26% , mieszamy z tego 0,5 ml z woda 8 ml a następnie pipetą
wprowadzamy do nosa. Zastępuje to inne krople do nosa a roztwór można wielokrotnie używać.


2. SÓL  DO PŁUKANIA GARDŁA

Płukanka z soli (ma właściwości bakteriobójcze), przepis:
W szklance  letniej wody rozpuść 2 łyżeczki soli kuchennej lub morskiej.
Wypłucz gardło takim roztworem.
Zabieg powtarzaj 3 razy dziennie aż do ustąpienia dolegliwości.


3. LECZNICZA KĄPIEL PRZY PRZEZIĘBIENIACH, WYCZERPANIU ORGANIZMU I ODTRUWANIU .

Do takiej kąpieli najlepiej jest wykorzystać sól himalajską. 
Substancje mineralne oraz aniony, które są zawarte w tej soli bez problemu przenikają przez skórę człowieka, oczyszczając ją i dając efekt detoksykacji. Po takiej kąpieli przez wiele godzin nasza skóra pozostaje nawilżona, a umysł ożywiony. Kąpiel ta jest szczególnie zalecana osobom z chorobami skórnymi, dolegliwościami reumatologicznymi, skarżącym się na nawracające infekcje i z problemami ginekologicznymi.
Odtruwające działanie kąpieli solnej można porównać do 3 dniowego postu. Ponieważ sól jest środkiem dezynfekującym, niektóre osoby mogą bezpiecznie korzystać z tej samej wody. Aby w pełni wykorzystać lecznicze działanie kąpieli solnej, należy pamiętać o odpowiednim stężeniu soli:

Do wanny należy wsypać 1,2 kg soli himalajskiej, przy czym temperatura wody powinna wynosić 37 stopni Celsjusza, porównywalnej do płynu owodniowego , w którym embrion pływa w stanie prenatalnym. Kąpiel powinna trwać około 20-30 minut. Na końcu nie należy opłukiwać się z solanki prysznicem, tylko od razu wytrzeć ciało ręcznikiem. Działanie takiego zabiegu porównywane jest z działaniem 3 dniowego postu.
Nie stosuj żadnych dodatków do kąpieli takich jak mydła lub olejki!

Uwaga: Kąpiele solankowe wpływają pozytywnie na wiele dolegliwości ale mają też wpływ na układ krążenia, zatem jeżeli masz słabe krążenie krwi, należy się skonsultować z lekarzem przed braniem kąpieli solnych.

4. KĄPIEL STÓP (na bolące nogi, relaksuje, uspokaja,  zmiękcza skórę i zwalcza bakterie)

Zanurz stopy na 10 min. w bardzo ciepłej wodzie z dodatkiem dwóch łyżek soli kuchennej i kilkoma (8-10) kroplami olejku eterycznego o działaniu antybakteryjnym i odświeżającym. Najodpowiedniejszy jest lawendowy, miętowy, rozmarynowy i pozyskiwany z drzewa herbacianego. Sól zmiękczy skórę na stopach i złagodzi zmęczenie.

5. KĄPIEL STÓP Z SOLĄ MORSKĄ I MIĘTĄ (Na zmęczone stopy, usuwa brzydki zapach)

Pół szklanki posiekanych świeżych liści mięty lub torebkę suszonych zlej wrzątkiem i zaparz przez 5 minut pod przykryciem. Napar wlej do miski z wodą i dosyp trzy łyżki soli morskiej. Stopy należy moczyć 15-20 minut. Taka kąpiel usuwa zmęczenie stóp oraz pomaga pozbyć się brzydkiego zapachu.

6. SÓL  NA TRĄDZIK

Spróbuj przemywać twarz solanką bądź zmieszaj sól himalajską z naturalnym bezzapachowym mydłem i używaj jako peelingu do twarzy lub ciała.

7. PEELING Z SOLI (DO TWARZY I CIAŁA)

Masujemy kryształami soli lub jej „bryłą” twarz (2-4 minuty) lub inne części ciała (5 minut); po masażu spłukujemy resztę soli letnią wodą. Sól  pomaga w złuszczaniu naskórka, dając efekt czystej, zdrowo wyglądającej, promiennej cery i łagodzi dolegliwości związane z suchością skóry.
Z kolei peelingi ciała poprawiają kondycję skóry. Pobudzają ukrwienie, ujędrniają, są skutecznym środkiem w walce z cellulitem.

8. SÓL NA UGRYZIENIA PO KOMARACH

Wystarczy posmarować opuchliznę po ugryzieniu komara słoną wodą. Pomocny może być również kompres nasiąknięty solą rozpuszczoną w oliwie z oliwek.

9. SÓL NA NIEŚWIEŻY ODDECH

Zmieszaj w szklance wody taką samą ilość soli i sody oczyszczonej i płucz tym roztworem usta aby mieć świeży oddech.

10. SÓL NA ROPNIE I OWRZODZENIA JAMY USTNEJ

W takim wypadku płucz usta słabym roztworem ciepłej wody z dodatkiem soli kilka razy dziennie. Dodatkowym trikiem przy pielęgnacji jamy ustnej jest czyszczenie szczoteczki solą. Zmieszaj ze sobą jedną część soli i dwie części sody oczyszczonej. W powstałej mieszance maczaj szczoteczkę i myj zęby tak jak robisz to codziennie.

11. SÓL NA ŁUPIEŻ

Aby walczyć z łupieżem potrzebujemy filiżankę soli i 5 łyżek stołowych wody. Taką „pastę” wcieramy w suche włosy, zostawiamy na kilka minut i przeczesujemy. Następnie normalnie myjemy włosy.


* ZASTOSOWANIE SOLI W DOMU *


12. CZYSZCZENIE SREBRNEJ BIŻUTERII 

Srebrna biżuteria zamoczona w roztworze wody z dodatkiem soli szybko nabierze dawnego blasku. Roztwór możemy przygotować w proporcjach: 250 ml wody i 2 łyżki stołowe soli kuchenne. Niektórzy polecają wręcz nacieranie bezpośrednio srebra solą, a potem  domowe porządki płukanie wodą.

13. SÓL DO PIEKARNIKA

Jeśli podczas pieczenia coś ci wycieknie na dno, wówczas posyp to garścią soli i piecz dalej. Nie będzie wytwarzać się dym ani zapach a po skończonym pieczeniu i ostygnięciu piekarnika, będzie to łatwiej wyczyścić

14. SÓL NA DZIURY W ŚCIANACH

Jeżeli chcesz wyrównać dziury po gwoździach, odpryski lub inne nierówności na białych ścianach gipsowych wówczas zmieszaj 2 łyżki soli z 2 łyżkami skrobi kukurydzianej i odrobiną wody (mniej więcej jakieś 5 łyżeczek). Tak otrzymaną pastą załataj wszystkie dziury.

15. SÓL DO CZYSZCZENIA

Sól jest skutecznym aczkolwiek nieinwazyjnym środkiem do czyszczenia. Służy ona również jako wsparcie dla innych składników takich jak np. ocet (wspomaga działanie). Wymieszaj ze sobą dużą ilość soli, sody oczyszczonej oraz płynu do mycia naczyń i czyść różne powierzchnie łącznie z emaliami i porcelanami. 

16. SÓL DO UDRAŻNIANIA RUR

Wystarczy wymieszać sól z gorącą wodą. Tak powstały roztwór wlej do odpływu w zlewie, aby usunąć zalegający tłuszcz. Jeśli potrzebujesz mocniejszego środka, wówczas zmieszaj sól z sodą oczyszczoną, wsyp do odpływu a następnie zalej kilkoma łyżkami octu (nie za dużo, aby ocet nie wypłukał całkiem soli i sody). Miksturę pozostaw w zlewie kilka godzin a następnie wlej do odpływu garnek gorącej wody.

17. SÓL NA OSADY I ZACIEKI, DO CZYSZCZENIA NACZYŃ

Mocna kawa i herbata zostawia często uparte zacieki i osady, które ręcznie czasem trudno usunąć zwykłym płynem do mycia naczyń, dlatego doskonałym pomocnikiem może okazać się sól. Wystarczy zasypać kubki solą, pozostawić na kilka minut, po czym wyszorować gąbką. Ta sama zasada tyczy się czyszczenia np. zlewozmywaka z osadem.

18. SÓL DO WYCZYSZCZENIA DESKI DO KROJENIA (USUWA ZARAZKI!)

Sól znana jest przede wszystkim jako idealny środek na usuwanie zarazków. Najczęściej wymienia się tutaj deskę do krojenia, na której pełno jest różnych bakterii. Co zrobić? Wystarczy drewnianą deskę umyć, posypać solą kamienną, porządnie trzeć zmywakiem i dobrze spłukać Tak samo można postąpić ze sztućcami, naczyniami czy garnkami.

19. SÓL DO CZYSZCZENIA LODÓWKI

Mieszanka soli i wody gazowanej może być użyta do wyczyszczenia lodówki w środku, dodatkowo to doskonały sposób na uniknięcie środków chemicznych w pobliżu jedzenia.

20. SÓL SPOSOBEM NA KAPIĄCY WOSK

Sól pomoże nam w walce z kapiącym woskiem. Nowe świeczniki należy zamoczyć w silnym roztworze soli na kilka godzin, po czym dokładnie wysuszyć. Po takim zabiegu wosk nie będzie mocno kapał, a więc nie będzie brudził obrusa bądź serwetki.

21. SÓL NA PLAMY PO KRWI

Namocz zaplamione krwią ubranie, ale koniecznie w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Następnie wypierz w ciepłej wodzie z mydłem i wygotuj (działa tylko na bawełnie, lnie i innych naturalnych włóknach, które są dostosowane do prania w bardzo wysokich temperaturach).

22. SÓL NA WYBIELENIE FIRANEK I SERWETEK

Dawno temu nie było wybielaczy do firanek i trzeba było sobie radzić w inny sposób. Używano właśnie soli. A wystarczyło najpierw firany uprać, wypłukać, a potem, do ostatniego płukania, dodać soli kuchennej. Poza tym, że firanki dłużej były czyste, zauważalnie były też bardziej białe. Podobnie zresztą działa to na serwetki. Tutaj jednak trzeba je zostawić w roztworze z solą na dłużej, żeby uzyskać pożądany efekt.

23. SÓL DO WYCZYSZCZENIA DYWANU

Kiedy nasz dywan jest już stary i zabrudzony najlepiej wyczyścić go właśnie solą. Wystarczy gąbkę namoczyć w gotowym, ciepłym roztworze i przecierać nią poszczególne fragmenty dywanu.

24. SÓL NA ODSTRASZENIE MRÓWEK

Walka z mrówkami może być długa i mozolna, dlatego też warto spróbować sprawdzonego domowego środka. Zamiast silnych środków chemicznych naturalny trik z solą. Oto on: rozsyp sól lub spryskaj roztworem soli progi, framugi drzwi i okien oraz wszystkie inne miejsca przez które mrówki dostają się do twojego domu. Mrówki nie lubią chodzić po słonych powierzchniach, a więc skutecznie je to odstraszy.

25. SÓL DLA CIĘTYCH KWIATÓW

Cięte kwiaty wcale nie muszą ładnie wyglądać jedynie przez kilka dni. I na to znajdzie się sprawdzony sposób. Wystarczy dodać odrobinę soli do wody, w której stoją kwiaty. I najlepiej pamiętać o tym przy każdej zmianie wody. Wtedy kwiaty będą pięknie się prezentowały o kilka dni dłużej niż zazwyczaj.

26. SÓL NA PRZYPALONE MLEKO

Gdy w mieszkaniu unosi się charakterystyczny zapach przypalonego mleka, który ciężko znieść wystarczy posypać płytę kuchenną solą, która pochłonie zapach i ułatwi czyszczenie. Podobnie będzie w garnkiem. 

27. SÓL NA PCHŁY U PSA

Jeżeli Twoje zwierzęta cierpią na tę dokuczającą przypadłość, możesz im w łatwy sposób pomóc. Wystarczy, że posypiesz solą kąciki budy lub posłanka, w którym śpi pies czy kot. Dodatkowo pomoże także wypranie kocyka pupila w słonej wodzie.

28. SÓL NA OSAD W CZAJNIKU

Jeżeli Twój dzbanek do kawy pełen jest czarnego, trudno zmywalnego osadu pomoże również sól! Wypełnij naczynie do 1/4 solą i dodaj kilkanaście kostek lodu. Mieszaninę pozostaw na pół godziny, po czym wypełnij wodą i opłukaj. Już nie potrzebujesz nowego dzbanka.:)

29. SÓL DO ODŚWIEŻENIA PLECIONYCH MEBLI

Stare plecione z jasnej słomki meble możemy odświeżyć, przemywając je chłodną osoloną wodą.

30. SÓL JAKO OCHRONA PRZED PLEŚNIĄ

Koncentrat pomidorowy nie pokryje się pleśnią, jeśli z góry posypiemy go warstwą soli.
Także niewielka ilość soli umieszczona w chlebaku będzie chronić chleb od pleśni.


Gdzie kupić sól himalajską: KLIK
Gdzie kupić sól morską: KLIK
Gdzie kupić sól ziołową: KLIK
Gdzie kupić sól hawajską: KLIK


Źródła:
- polki.pl/we-dwoje/wszechstronne;zastosowanie;soli;w;domu,artykul,29408.html
- kochamczytac.pl/zastosowanie-soli-w-zyciu-codziennym/
- portalaktywni.com/aktualnosci/10-zaskakujacych-zastosowan-soli/
- stylistka.pl/kapiel-sola-przyprawiona/
- eprzyprawy.blogspot.com/

Komentarze