"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

poniedziałek, 9 lutego 2015

OSET LEKARSKI czyli drapacz lekarski - jako roślina lecznicza!

Ziele drapacza - oset lekarski na trawienie, apetyt i oczyszczenie organizmu

Inne nazwy: drapacz lekarski, knikus benedyktyński, oset błogosławiony, bernardynek, knikus benedyktyński.

Drapacz lekarski jest uderzająco podobny do ostu, dlatego też mało komu by nam na myśl przyszło, że jest to roślina lecznicza! Według badań, właśnie ta roślina jest skuteczna przeciwko agresywnym bakteriom, takim jak Staphylococcus aureus i Staphylococcus faecalis. "Błogosławiony oset" – tak go nazywano w średniowieczu, ponieważ był to najbardziej skuteczny lek w czasie zarazy. Dawni zielarze mówili o drapaczu jako o leku przeciw zarazie, gdyż wierzyli, że oczyszcza krew i wyrzuca z ciała gnicie. Jednocześnie 
polecano go też przy chorobach wątroby, żołądka, trzustki, hipochondrii, histerii oraz w leczeniu raka.

Drapacz lekarski pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego, gdzie rośnie dziko w miejscach kamienistych oraz obficie w ogrodach. Jego nazwa pochodzi od greckiej nazwy Benedictus, czyli błogosławiony i knikos, co można przetłumaczyć jako podrapać. 

W naszym kraju ziele drapacza jest uprawiane w ogrodach. Filiżanka leczniczej herbaty z tej rośliny zrobi wam dobrze przy problemach żołądkowych lub oczyszczaniu organizmu.
A więc pijmy na zdrowie!Jakie zalety ma ziele drapacza?

Wzmaga wydzielanie śliny, soku żołądkowego, trzustkowego, jelitowego i żółci. Pobudza trawienie.  Z tych względów szczególnie polecany jest u dzieci i osób starszych,w rekonwalescencji, jako środek uzupełniający w organizmie braki mikroelementów. Stosuje się go też w leczeniu anoreksji, pomocniczo dla wzmożenia laktacji i w depresji. 

-  Likwiduje bóle brzucha i niestrawność.

- Reguluje wypróżnienia, przeciwdziała zaparciom. 

-  Łagodzi stany zapalne i podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego (mocny napar, wywar – czyli krótko zagotowany napar) . 

- Ziele drapacza polecane jest także w chorobach skórnych – trądziku młodzieńczym i czyrakach.

- Ogranicza rozmnażanie się wielu gatunków bakterii, oraz niektórych wirusów

- Wykazuje własności moczopędne.

- Wpływa na powiększenie piersi! Drapacz lekarski to popularny składnik wykorzystywany w suplementach stosowanych przez kobiety w trakcie karmienia piersią. Dzięki oddziaływaniu na tkankę piersi wykazuje właściwości stymulujące produkcję mleka. Drapacz lekarski aktywizuje wzrost piersi podobny do naturalnego powiększenia biustu w okresie karmienia piersią.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ziele drapacza lub inne rośliny z rodziny złożonych, nadkwaśność, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. 

Możliwe skutki uboczne: Przyjmowany w nadmiarze może spowodować nudności, wymioty, kolkę, biegunkę i reakcje alergiczne. 

Jak stosować ziele drapacza?
NAPAR Z ZIELA DRAPACZA

2 łyżki dobrze rozdrobnionego ziela zalać szklanką wrzątku. Po 15 minutach odcedzić.
Pić między posiłkami, 2 -3 razy dziennie po pół szklanki naparu – ułatwia przemianę materii, działa wzmacniająco.

NAPAR Z DODATKIEM RUMIANKU

Zmieszać ziele drapacza z kwiatem rumianku (w stosunku 10:1) łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku. Po 15 minutach odcedzić, osłodzić łyżką miodu i wypić przed jedzeniem na apetyt.


Gdzie można kupić ziele drapacza?
Ziele drapacza kupisz tu: KLIK


Źródła:
pl.wikipedia.org/wiki/Drapacz_lekarski
- biedronkowo.info/index.php/zielnik/wykaz-zio-i-rolin-leczniczych/108-drapacz-lekarski-cnicus-benedictus-l.html
- rozanski.li/?p=582
- zioladobrenawszystko.pl/ziola-od-a-do-d/drapacz-lekarski.html

1 komentarz :

  1. Nie wydaje wam się, że ten napar to coś niesamowitego? Mam boreliozę i nie ukrywam, że mocno złagodziła moje objawy. Dzięki wielkie!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze