"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

piątek, 23 stycznia 2015

KORZEŃ WILŻYNY na stany zapalne nerek i pęcherza moczowego.

WILŻYNA CIERNISTA

Inne nazwy: wilczy ogon, lisi ogon.

Korzeń wilżyny działa przede wszystkim moczopędnie usuwając wraz z moczem znaczne ilości mocznika oraz chlorków. Nie wykazuje właściwości drażniących, czym się różni np. od owocu jałowca. Surowiec pobudza również wydzielanie soku żołądkowego, działa przeciwzapalnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego i drogi moczowe.

Wilżyna ciernista to roślina dorastająca do 60 cm wysokości, która ma dołem ścielące się, a górą wzniesione łodygi, opatrzone licznymi cierniami. Kwiaty motylkowe, różowe, rzadziej białe, wyrastają pojedynczo lub parami w kątach liści. Wilżyna kwitnie w drugiej połowie maja.
Surowcem leczniczym są korzenie wilżyny wrastające głęboko w ziemię, silnie zdrewniałe i skręcone. Wykopuje się je późną jesienią lub wczesną wiosną w pierwszym lub drugim roku wegetacji. Po oczyszczeniu i wymyciu suszy się je. Korzenie są bardzo twarde, zdrewniałe, walcowate, często spłaszczone i podłużnie bruzdowane. Nie mają zapachu, a smak słodkawy i drapiący.


korzeń wilżynyZastosowanie lecznicze korzenia wilżyny

- Przede wszystkim w leczeniu stanów zapalnych nerek i pęcherza moczowego. Korzeń wilżyny można stosować bez obawy przed jej drażniącym działaniem.

- W skąpomoczu.

- W leczeniu obrzęków.

- Nadciśnieniu.

- W przewlekłych chorobach skóry i metabolicznych.

- Do profilaktyki kamicy moczowej.

- W kuracji odtruwającej.

Z uwagi na to, że zwiększa wydalanie chlorku sodu i metabolitów azotowych warto polecać wilżynę do fitoterapii reumatyzmu i artretyzmu.

Zewnętrznie odwar może być stosowany do nasiadówek w przypadku żylaków odbytu.

- Wyciągi z wilżyny działają również estrogennie i antyandrogennie, co może zostać wykorzystane w leczeniu przerostu gruczołu krokowego oraz trądziku różowatego pospolitego u kobiet i trądziku sterydowego. Bardzo korzystne jest stosowanie mieszanek ziołowych w celu robienia leczniczych naparów.

Jak stosować korzeń wilżyny?

 Nie ma ryzyka przedawkowania korzenia wilżyny, choć zalecane dawki oficjalne wynoszą 6-12 g surowca, w przetworach.

ODWAR Z KORZENIA WILŻYNY
(W chorobach nerek i dróg moczowych, w kamicy moczowej i nerkowej, reumatyzmie, w zapaleniu pęcherza, kile, rzeżączce, zapaleniu węzłów chłonnych, dolegliwościach ze strony pęcherzyka żółciowego.

Odwar sporządzamy z 2 łyżek surowca na 2 szklanki wody, który poddajemy gotowaniu przez 5 minut. Odwar stosujemy w dawce 100 ml 4 razy dziennie. 

* Wilżynę można stosować w stanach zapalnych nerek bez obawy przed jej drażniącym działaniem. 

NAPAR Z KORZENIA WILŻYNY
(W chorobach nerek i dróg moczowych, w przeroście gruczołu krokowego, przy kamicy nerkowej i pęcherzowej, skazie moczanowej i dnawym zapaleniem stawów).

15 g korzenia wilżyny zalać szklanką wrzątku, podgrzać do zagotowania i odstawić. Po 10 minutach odcedzić i pić po 1/4 szklanki 2-3 razy dziennie. Napar ma działanie moczopędne.


Gdzie kupić korzeń wilżyny?
Korzeń wilżyny kupisz tu:  KLIK


Źródła:
- zioladobrenawszystko.pl/ziola-od-s-do-z/wilzyna-ciernista.html
rozanski.li/?p=1631
ziola.pisz.pl/wilzyna-ciernista/
parda.w.interia.pl/215.html

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze