"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

poniedziałek, 22 grudnia 2014

ZIELE JEMIOŁY - na nadciśnienie, na serce i na raka

Ziele jemioły - na szczęście!

 Jemioła jest popularną ozdobą w okresie Świąt Bożego Narodzenia (ona sama, jak również całowanie się pod nią przynosi ponoć szczęście), ale także jest bardzo cenionym surowcem leczniczym. Już św. Hildegarda z Bingen w swoich opisach zwróciła uwagę, na różne zastosowanie jemioły. Dzieci mające u boku jemiołę (podczas snu) nie cierpiały na koszmary senne, złe myśli, nieprzyjazne wizje. Wiele chorób u niemowląt leczyło mleko matki (w okresie karmienia) zażywające jemiołę. Współcześnie jemiołę używa się jako środek obniżający ciśnienie tętnicze, wspomagający leczenie chorób serca, poprawiający krążenie krwi, przemianę materii, a także...wspomagający leczenie guzów nowotworowych.
Z uwagi na substancje zawarte w tym ziole, ma ono działanie: cytotoksyczne i nekrotyczne (zabijają komórki nowotworowe) w przypadku nowotworów.Właściwości lecznicze ziela jemioły

- Obniża ciśnienie krwi.

- Likwiduje zawroty głowy spowodowane postępującą miażdżycą. Jest polecana także w innych przypadłościach towarzyszących miażdżycy – w otępieniu starczym (demencji), uderzeniach krwi i gorąca do głowy, szumach w uszach, przytępieniu słuchu oraz drętwieniu nóg i rąk. 

- Obniża cholesterol.

- Działa moczopędnie.

- Działa przeciwkrwawnicowo i rozkurczająco. Stosuje się ją przy zbyt obfitych krwawieniach miesięcznych, krwotokach płucnych, krwotokach z nosa oraz profilaktycznie – jako środek wpływający hamująco na wylewy krwi do mózgu.

-  Zalecana w dolegliwościach okresu przekwitania i w zaburzeniach miesiączkowania.
Chińska medycyna zalecała jemiołę kobietom w ciąży, był to również środek przeczyszczający, uspokajający i rozluźniający mięśnie macicy.

- Pobudza krążenie i jest doskonałym lekiem na wszelkie choroby serca.

- Poprawia przemianę materii. Wzmaga prace trzustki. Leczy ponadto kolkę w brzuchu, choroby nerek, wątroby i pęcherza moczowego.

- Działa ogólnie wzmacniająco.

- Jemioła jest także polecana i stosowana w leczeniu raka:

" Lektyny należą do fitoglutynin i zbudowane są z części cukrowej oraz białkowej. Zlokalizowane są na powierzchni błon komórkowych zapewniając kontakt, przyleganie i różnicowanie komórek w tkanki. Różna budowa lektyn zapewnia specyficzność tkankową roślin i identyfikowanie określonej tkanki. Lektyny zawierają w budowie metal, np. mangan, cynk, magnez.

Podobne właściwości wykazują glikoproteiny powierzchniowe komórek zwierzęcych. Namnożone komórki nowotworowe odrywają się od macierzystego ogniska i są przenoszone z krwią i limfą. Gdy napotkają odpowiedni rodzaj tkanki, który rozpoznają dzięki glikoproteinom – przyłączają się do organu i ulegają intensywnej proliferacji. Lektyny jemiołowe utrudniają ten proces, zmniejszając ryzyko metastazy (przerzutu). Dodatkowo mają wpływ immunostymulujący, aktywujący makrofagi, limfocyty T, NK i cytotoksyczne. Zwiększają produkcję martwiczego czynnika nowotworów TNF. Aktywują syntezę limfokin.

Lektyny działają również przeciwdepresyjnie i przeciwbólowo, poprawiają samopoczucie pacjentów. Zwiększają uwalnianie endorfin.

W jemiole są obecne wiskotoksyny I, II, III, IVb (viscotoxins) o działaniu cytotoksycznym i przeciwnowotworowym.  Przy bezpośrednim oddziaływaniu na komórki rakowe niszczą je w krótkim czasie. Dlatego maść ze świeżych owoców miała dawniej zastosowanie w leczeniu guzów rakowych zewnętrznych"
Źródło: KLIK

A oto co pisała na temat stosowania jemioły w chorobach nowotworowych zielarka Agnieszka Barłóg w swej znakomitej książce "Zielarskie praktyki”:

"Ludzie chorujący na nadciśnienie, a także na raka, powinni codziennie pić herbatę z jemioły przez pół roku. Przygotowuje się ją wieczorem. Należy wziąć 3 łyżki ziół i zalać gotowaną wodą i zostawić na noc pod przykryciem. Rano herbatę się podgrzewa i wypija szklankę na pół godziny przed śniadaniem. Następnie przed obiadem i kolacją, pamiętając, aby zachować pół godzinną przerwę między wypiciem ziół a jedzeniem. Po pół roku przerywa się kurację na 6 miesięcy. Picie ziół należy po tej przerwie kontynuować, jeżeli chory zaatakowany jest przez nowotwór złośliwy. Oczywiście nie należy zrywać kontaktu z lekarzem i odstawiać leków".
Źródło: KLIK

Jak stosować ziele jemioły?

MAŚĆ JEMIOŁOWA WG DR H. RÓŻAŃSKIEGO NA GUZY RAKOWE

Maść jemiołowa  na guzy rakowe, a także na oporne kłykciny można sporządzić samodzielnie. W tym celu świeże owoce jemioły rozcieramy w moździerzu z olejem rycynowym Oleum Ricini, lanoliną (lanolinum, lub Linomag), niewielką ilością gliceryny (glicerolum; nie dawać więcej niż 1 łyżkę na 50 g owoców) oraz z roztworem soli fizjologicznej (dostępna w aptekach) – Natrium chloratum – solutio 0,9% (potrzeba około 2 łyżki roztworu na 50 g owoców). Maść powinna być 50%. Uciera się trudno i jest ona lepka oraz ciągnąca. 
Maść należy przechowywać w lodówce. Zmiany smarować 3 razy dziennie.

MACERAT Z ZIELA JEMIOŁY NA NADCIŚNIENIE

0.5 – 1 łyżkę rozdrobnionego ziela jemioły zalewamy 1 – 1.5 szklanki ciepłej wody i macerujemy 15 minut. Przecedzamy. Pijemy 2 – 3 razy dziennie – 1/3 szklanki pomiędzy posiłkami w nadciśnieniu.

ZIELE JEMIOŁY NA OBFITE KRWAWIENIA

Zioło jemioły reguluje krążenie krwi, przez co normalizuje zbyt obfite krwawienie. W tym celu bierzemy dużą łyżkę ziela i zalewamy szklanką zimnej wody. Odstawiamy na 12 godzin, po czym podgrzewamy i przecedzamy. Pijemy do 3 szklanek dziennie napoju z jemioły. 

ODWAR Z JEMIOŁY NA STANY ZAPALNE NARZĄDÓW PŁCIOWYCH I UPŁAWY

Garść ziela zalej 2 szklankami wody i powoli podgrzewaj, nie dopuszczając do zagotowania. Przykryj i podgrzewaj jeszcze przez 5 minut, utrzymując w stanie prawie wrzenia. Przecedź – stosuj do nasiadówek jako wspomaganie w leczeniu upławów i stanów zapalnych narządów płciowych.

Jemioła - przeciwwskazania

Jemioła jest rośliną o stosunkowo silnym działaniu. Przedawkowanie jej może wywołać wymioty, kolki, a nawet majaczenia i drgawki. Przetwory z jemioły trzeba stosować w porozumieniu z lekarzem.

Jemioły nie mogą stosować dzieci, kobiety ciężarne, karmiące piersią, starające się o dziecko lub podejrzewające już ciążę, osoby uczulone na substancje zawarte w jemiole oraz z niskim ciśnieniem tętniczym.

Gdzie kupić ziele jemioły?
Ziele jemioły kupisz tutaj => KLIK

Źródła:
- Poradnik Uzdrawiacza – Cezary Kruk
- Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie – Aleksander Ożarowski i Wacław Jaroniewski
- Ziołowe recepty dla Ciebie – Stanisław Leśny
- medico.seomex.pl/jemiola-pomocna-w-leczeniu-wielu-chorob/
- rozanski.li/?p=400
- hipokrates2012.wordpress.com/2012/06/09/jemiola/
- poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/jemiola-wlasciwosci-lecznicze-i-dzialanie-jemioly-pospolitej_42147.html
- polki.pl/we-dwoje/jemiola;-;swiateczne;ziolo,artykul,25745.html

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze