"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

niedziela, 23 listopada 2014

SEZAM - moc wartości odżywczych w malutkich ziarenkach

Sezam - dobre kalorie

Sezam w sezamkach, chałwa, sezam na chrupiącej skórce od chleba, paluszki z sezamem, masło sezamowe...
Ziarenka sezamu są źródłem: protein, witamin A, E, witamin z grupy B, magnezu, potasu, wapnia, żelaza, cynku i fosforu. Wartość odżywcza sezamu porównywalna jest do wartości białka kurzego.Wysoka zawartość aminokwasów sprawia, że są łatwo przyswajalne. Aminokwasy te to bardzo skuteczne antyoksydanty. Z ich pomocą wątroba uwalnia nasz organizm ze szkodliwych substancji, między innymi z pozostałości leków. 

Warto się zainteresować sezamem – jego ziarna nie tylko mogą poprawić smak naszych potraw, ale także dostarczyć wielu korzystnych dla naszego organizmu składników.Właściwości sezamu

- Zawiera sezaminę i sesamolinę - przeciwutleniacze, które skutecznie obniżają ciśnienie tętnicze krwi, zapobiegają wchłanianiu się złego cholesterolu i opóźniają proces starzenia się organizmu.

Białko w ziarnach sezamu ma prawie taką samą zawartość jak w kurzych jajkach.

- Sezam bogaty jest też w lecytynę, pozytywnie wpływającą na sprawność umysłową.

Kwasy tłuszczowe omega-6 oraz kwasy tłuszczowe jednonienasycone zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w tętnicach.

- Ziarenka sezamu są jednym z najbogatszych źródeł wapnia (bogatszym niż mleko krowie lub jaja kurze!) 

Sezam zawiera znaczne ilości witaminy E, która działając antyoksydacyjnie na komórki mózgowe, zapobiega chorobom układu nerwowego i wzmacnia go. Ponadto sprzyja utrzymaniu wyższego poziomu alfa-tokoferolu we krwi. 

- Regularne spożywanie  ziaren sezamu jest korzystne podczas okresu menopauzy, ponieważ pomaga zredukować napady gorąca, nerwowość, bezsenność i bóle pleców.

-  U kobiet reguluje cykl miesięczny, u panów poprawia potencję. 

- Sezam ma doskonały wpływ na mózg. Poprawia jego dotlenienie, zwiększa koncentrację. Prowadzone są badania nad jego działaniem hamującym chorobę Alzheimera. 

- Wzmacnia system odpornościowy. Zawiera tak dobrane przez naturę witaminy, że wzmacniają i stabilizują one siły obronne organizmu. W krajach orientalnych ceniony jest jako element diety wspierającej rekonwalescencję

Błonnik pokarmowy zbawiennie działa na florę bakteryjną w jelitach, wspomaga trawienie, leczy zaparcia, wspiera oczyszczanie układu pokarmowego. Ten zawarty w sezamie jest niezwykle wysokiej jakości i posiada fenomenalne właściwości wiążące. Cząsteczki sezamu nie poddają się działaniu enzymów w sokach trawiennych, dzięki czemu się nie rozkładają w żołądku ani w jelicie cienkim, przechodząc przez nie w niezmienionej formie, częściowemu rozkładowi ulegają dopiero w jelicie grubym. 

- Wspiera przemianę materii i układ trawienny.

- Jedzenie sezamu wpływa na zachowanie młodej, elastycznej skóry.

Czy wiesz, że...

W Indiach lekarze doradzają zrobienie sobie od czasu do czasu kilkudniowej sezamowej kuracji dla oczyszczenia organizmu. Polega ona na głodówce połączonej z jedzeniem 2 łyżek sezamu 3 razy dziennie i popijaniu ich dużą ilością płynów – powoduje to, że ziarna pęcznieją, likwidując uczucie głodu.
Ziarenka sezamu podczas wędrówki przez przewód pokarmowy wiążą wszystkie szkodliwe składniki, które następnie, wraz z nieprzetrawionymi resztkami jedzenia, są wydalane z organizmu.

Sezam w kuchni

Sezam to przede wszystkim niesamowita lekkość smaku i nieograniczone pole zastosowań. Może być on składnikiem sałatki, marynatą do mięs czy dodatkiem przy wypieku pieczywa. Trudno jest określić konkretnie jego smak – dla jednych jest słodki, dla innych lekko ostrawy. Jednak dla większości z nas sezam kojarzy się przede wszystkim z popularnymi u nas sezamkami i zazwyczaj właśnie na tym kończy się nasza wiedza na jego temat. A bardzo szkoda bo sezam może nie tylko poprawić zdecydowanie smak naszych potraw, ale także podnieść ich wartość odżywczą i leczniczą.

Jak jeść sezam?

Nasiona sezamu najlepiej zmielić tuż przed spożyciem. Dla lepszego trawienia dobrze jest najpierw namoczyć nasiona przez noc, a następnie podprażyć na patelni lekko przed zmieleniem (niektórzy łączą nie prażone z prażonymi przed zmieleniem). Dobrze jest łączyć sezam z roślinami strączkowymi, np. humus (zwłaszcza dla osób słabych i niedoborowych).


SEZAM kupisz tutaj => KLIK


Źródła:
zdrowiebezchemii.pl/nasiona-sezamu-gdy-masz-chec-na-cos-slodkiego/
kuchnia.wp.pl
naturaity.pl/domowe-spa/593,sezam-sezamum-l.html?p=1

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze