LUKRECJA - właściwości lecznicze, działanie oraz przeciwwskazania do stosowania

Lukrecja - nie tylko dodatek do produktów spożywczych, ale również naturalny lek !

Lukrecja, a dokładnie jej korzeń od tysięcy lat uważana była za bardzo skuteczny lek. Z powodzeniem wykorzystywano jej działanie w medycynie chińskiej, Egipcie, Grecji oraz Rzymie. Stosowana jest do dzisiaj zarówno w kosmetyce jak i ziołolecznictwie, a jej skuteczność została potwierdzona wieloma badaniami.

Lukrecja działanie


Lukrecja działanie


Co zawiera lukrecja?

Surowcem leczniczym lukrecji jest korzeń z rozłogami (Radix Glycyrrhizae). Jest on bezwonny i bardzo słodki dzięki zawartym w nim trójterpenoidzie - glicyryzynie (kwas glicyryzynowy). Związek ten jest 50. razy słodszy od zwykłego białego cukru (sacharozy). Składową kwasu glicyryzynowego jest kwas glicyretynowy. Oba związki odpowiadają za działanie antyalergiczne, immunostymulujące, przeciwłojotokowe, antyzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antyobrzękowe, redukujące zaczerwienienia, antyoksydacyjne i łagodzące.
Oprócz wymienionych związków lukrecja zawiera także wiele innych związków aktywnych. Zaliczamy do nich liczne flawonoidy (likwirytyna, izolikwirytyna, likwirytygenina, likoflawonol), izoflawony (glabrydyna, glabren, hispaglabrydyna A i B oraz formononetyna), saponiny, polisacharydy, fitosterole, pektyny, olejek eteryczny, wolne aminokwasy oraz minerały. Związki te wspomagają działanie głównego składnika, czyli właśnie kwasu glicyryzynowego, tworząc kompleks o aktywności biologicznej wyższej niż czysty, wyizolowany kwas glicyryzynowy lub kwas glicyretynowy.  

Właściwości lecznicze i działanie lukrecji

Lukrecja hamuje reakcje autoagresji, dlatego można ją z powodzeniem stosować w terapii chorób autoimmunologicznych, np. łuszczycy i Hashimoto. Działanie lukrecji, powoduje wyhamowanie reakcji autoagresji immunologicznej (za sprawą zwiększonego wyrzutu kortyzolu).

- Związki aktywne zawarte w korzeniu lukrecji działają ochronnie na wątrobę. Zapobiegają m.in. chorobie stłuszczeniowej wątroby, a także chronią przed toksycznym wpływem węglowodorów i metali ciężkich. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie lukrecji pomocniczo w terapii wirusowego i toksycznego zapalenia wątroby.

- Działa silnie przeciwzapalnie. A to dzięki saponinom, które wykazują działanie przeciwzapalne podobne do adenokortykotropiny i dezoksykortykosteronu.

- Działa przeciwreumatycznie i przeciwartretycznie. Saponiny nie wykazują jednak działań ubocznych charakterystycznych dla ACTH i kortykosteronu. Przyśpieszają i nasilają syntezę interferonu.

- Regeneruje podrażnioną śluzówkę żołądka i przyspiesza gojenie się wrzodów żołądka i dwunastnicy, dlatego odwar z korzenia tego zioła jest stosowany pomocniczo w leczeniu tych chorób. 

- Łagodzi chrypkę i kaszel - zwłaszcza ten suchy. Współczesnie poleca się jej stosowanie także przy zapaleniu oskrzeli, astmie, zapaleniu migdałów, gdyż działa rozkurczowo i przeciwzapalnie.

- Ma działanie przeciwbakteryjne, hamuje reakcje alergiczne.

- Zapobiega ona również osadzaniu się kamienia nazębnego i powstawaniu trwałych przebarwień zębów.

- Działą rozkurczowo i moczopędnie.

- Podnosi ciśnienie krwi.

- Lukrecja zwiększa też uwalnianie serotoniny w mózgu – może to być pomocne w leczeniu depresji. 

Lukrecja - dla urody?

Korzeń lukrecji możemy także stosować zewnętrznie. Polecana jest ona zwłaszcza do pielęgnacji włosów.

PŁUKANKA DO WŁOSÓW Z LUKRECJI

2 łyżki lukrecji zalewamy 2 szklankami wody, gotujemy 3 minuty i odstawiamy na 30 minut.
Przecedzamy. Płukanka ta:
- Nawilża i nabłyszcza włosy.
- Zmniejsza przetłuszczanie się włosów.
- Dodaje im objętości.
- Hamuje wypadanie włosów.
- Koi skórę głowy i łagodzi wszelkie podrażnienia (np. po farbowaniu).
- Ochrania włosy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych (np. słońce).

Płukankę tą możemy także wykorzystać jako TONIK!
"Jeśli ktoś szuka toniku o obszernym spektrum ochrony, utrzymującego zdrowie i uzdrawiającego zranienia, nie ma lepszego zioła niż korzeń lukrecji". (2)

Lukrecja posiada świetne właściwości nawilżające i kojące skórę. Tkanka dobrze nawilżona nie traci składników mineralnych niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu komórki. W związku z tym kosmetyki na bazie lukrecji polecane są posiadaczkom cery suchej, wrażliwej i naczynkowej. Dzięki właściwościom bakteriobójczym, preparaty zawierające wyciąg z lukrecji mogą być stosowane także w celu pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Lukrecja łagodzi podrażnienia, swędzenie oraz przyśpiesza gojenie wyprysków.


Lukrecja w lecznictwie - a więc jak ją stosować?



Dla tych osób, które zamierzają stosować korzeń lukrecji w celach leczniczych polecam zapoznać się także ze stroną dr H. Różańskiego KLIK i KLIK.

Lukrecja może obniżać poziom potasu, dlatego zaleca się, aby w czasie kuracji w diecie uwzględnić większy udział produktów bogatych w potas: rodzynki (860 mg/100 g), morele suszone (1370 mg/100 g), figi suszone (850 mg/100 g), natka pietruszka (1000 mg/100 g), pistacje (1020 mg/100 g), soja (1740 mg/100 g), groch (930 mg/100 g), soczewica (810 mg/100 g), banany (382 mg/100 g), pieczarki (418 mg/100 g), szpinak (633 mg/100 g).

Lukrecja powinna być stosowana krótkotrwale - do miesiąca, potem należy zrobić przerwę w jej podawaniu (przyjmowaniu).

Dawki korzenia w ciągu dnia: 10-20 g, najlepiej do przygotowania odwaru lub naparu; Zewnętrznie do przemywania i okładania skóry przy przebarwieniach, piegach i suchości, stanach zapalnych, łuszczycy, wypryskach, toczniu, trudno gojących się ranach i oparzeniach. Doustne i zewnętrzne stosowanie leczy trądzik pozostawiający przebarwienia.

W praktyce na szklankę wody bierzemy 1-2 łyżki rozdrobnionego surowca. Odwar należy gotować 5-15 minut, napar parzyć 30-40 minut; przecedzić. Pić po 1 szklance naparu/odwaru 2-4 razy dziennie; w nieżytach układu pokarmowego i oddechowego – małe dawki, ale często. Dla dzieci można parzyć w mleku z miodem lub sokiem malinowym.


Lukrecja nasila działanie kruszyny, senesu, trzmieliny, naparstnicy, cebuli morskiej, strofantusa, miłka i konwalii.  Wykazuje synergizm z dziewanną, pierwiosnkiem, anyżem, opium, kodeiną i glistnikiem. Kodeina, opium, glistnik, maczek kalifornijski itp. w połączeniu z lukrecją lepiej hamują ośrodek kaszlu.


Przeciwwskazania

hipokaliemia, hiperaldosteronizm, obrzęki, nadciśnienie, zażywanie naparstnicy i leków moczopędnych powodujących utratę potasu, niewydolność nerek, wątroby i krążenia, ciąża, laktacja, 

Może być bezpiecznie stosowana w kuracjach krótkotrwałych, 1- 4 tygodniowych.

LUKRECJĘ kupisz tutaj => KLIK

Źródła artykułu:
1. poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/lukrecja-wlasciwosci-zastosowanie-lukrecji-w-lecznictwie-i-kosmetyce_38065.html
2. Herbal Tonic Therapies, Daniel B. Mowrey, Ph.D, Keats Publishing, Inc. 1993
3. rozanski.li/?s=lukr
4. rozanski.li/?p=1564
5. doz.pl/czytelnia/a1317-Lukrecja_-_slodkie_ziolo

Komentarze

  1. Gdzie konkretnie jest napisane, że lukrecję można stosować w przypadku choroby Hashimoto? Nie chodzi mi o określenie "choroby autoimmunologiczne" czy "z autoagresji", bo te są różne. Pytam ponieważ spotkałam się ze stwierdzeniem, że lukrecja stymuluje cytokliny Th1 i w związku z tym w przypadku choroby Hashimoto nie jest wskazana.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest to post o chorobie Hashimoto i nie chciałabym za bardzo się w tym przypadku rozpisywać, ale napiszę tylko, że to że lukrecja stymuluje Th1 to wcale nie działa na jej niekorzyść. W tej chorobie ważna jest równowaga i odpowiednio wykonane badania. Poza tym lukrecja działa przeciwzapalnie, a więc zmniejsza stan zapalny panujący w organizmie osoby chorej na Hashimoto. Odsyłam to świetnego artykułu:
      http://www.tlustezycie.pl/2013/12/choroby-autoimmunologiczne-jak.html

      Gdzie jeszcze można poczytać na ten temat...Odsyłam już niejednokrotnie na stronę dr H. Różańskiego. On wiele razy polecał stosowanie lukrecji w terapii chorób autoimmunologicznych w tym Hashimoto:
      http://www.luskiewnik.pl/autoimmunologia/index.htm
      Pozdrawiam serdecznie ;)

      Usuń
    2. nigdzie dr Różański nie napisał że lukrecja hamuje autoagresje, tylko podał zioła które mogą mieć jakiś wpływ na te choroby, akurat lukrecja działa immunostymulujaco,

      Usuń
    3. To chodzi o to, że w Hashimoto dominuje TH1. Lukrecja co prawda stymuluje TH1, ale tylko na początku. Zażywana po dłuższym czasie zaczyna zmniejszać TH1 gdyż zwiększa glukokortykosteroidy.

      Usuń
  2. Ile informacji! Świetny blog, zainteresuje zarówno mnie jak i mojego faceta, który jest amatorem przypraw wszelakich. Będę zaglądać:)

    OdpowiedzUsuń
  3. gdy byłem mały, wyplówałem lukrecje z Haribo, zjadając tylko te słodkie kawełki cukierasów. Lukrecja wydawała mi się czymś obrzydliwym w smaku. Teraz pożeram ją jak obłąkany, jest coś pociągającego w tym okropnym smaku ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz