"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

czwartek, 27 listopada 2014

LAWENDA - 8 ważnych właściwości leczniczych lawendy!

Lawenda - kwitnie, pachnie, uspokaja i leczy...

Inne nazwy: lawenda lekarska, lawenda wonna, lawenda prawdziwa,

Pięknie pachnące kwiaty lawendy mają szerokie zastosowanie w lecznictwie. Jeżeli cierpisz na dolegliwości migrenowe, prowadzisz stresujący tryb życia lub nie możesz zasnąć - polecam herbatkę lawendową oraz relaksującą kąpiel z lawendy. Lawenda poza tym poprawi trawienie, pomoże w usunięciu toksyn z organizmu i w zlikwidowaniu problemów trawiennych. A na dodatek ma też działanie bakterio i grzybobójcze!

lawenda właściwościlawenda właściwościlawenda właściwości


8 ważnych właściwości leczniczych lawendy

1. Ma działanie uspokajające i relaksujące. Potwierdzono to badaniami na zwierzętach. Poleca się ją przy bezsenności, depresji, stanach stresowych, napięciu przedmiesiączkowym,nadmiernym podnieceniu nerwowym oraz zaburzeniach nerwowych w okresie po- i przekwitania. Lawenda lekarska posiada właściwości regenerujące system nerwowy, przywracania żywotności ludziom cierpiącym na wyczerpanie nerwowe.

2. Działa także bakteriobójczo i grzybobójczo (napary z kwiatów lawendy).
Lawenda stosowana jako herbatka ziołowa, olejek do inhalacji, maść do nacierania, jest skuteczna na przeziębienia, kaszel, astmę, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, grypę, zapalenie migdałków oraz zapalenie krtani. W chorobach dróg oddechowch polecane są również inhalacje z naparu z lawendy.

3. Działa rozkurczowo i przeciwfermentacyjnie. Lawendę zaleca się przy skurczach jelit i żołądka, wzdęciach. Herbatka lawendowa może być stosowana na infekcje żołądka i jelit, które to powodują wymioty i rozwolnienie.

4. Poprawia trawienie. Jak większość ziół ze znaczną zawartością olejków lotnych, lawenda lekarska łagodzi niestrawność, uwalnia gazy oraz wzdęcia.

5Zwiększa apetyt.

6. Lawenda zwiększa laktację.

7. Działa napotnie, pita na gorąco w postaci herbatki ziołowej, powoduje pocenie się, a co za tym idzie obniża gorączkę. 

8. Pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn poprzez skórę, a dzięki swoim właściwościom moczopędnym, również poprzez mocz.

Zastosowanie lecznicze lawendy

- NAPAR Z LAWENDY NA BEZSENNOŚĆ I USPOKOJENIE

Napar z kwiatów lawendy sporządzamy z 1 łyżki surowca na 1 szklankę wrzącej wody lub mleka. Pijemy 2-3 razy dziennie po 100-200 ml, lub 1 szklankę na noc, jako środek pomagający w zaśnięciu.

Słaby napar z lawendy lekarskiej (25% normalnej mocy) można podawać dzieciom na kolkę, drażliwość lub podniecenie emocjonalne.

- NAPAR Z LAWENDY NA NIESTRAWNOŚĆ

Napar z kwiatów lawendy (3 łyżki kwiatów zalewamy 3 szklankami wrzątku) pijemy 3 razy dziennie po 1 szklance przy problemach żołądkowych: w celu zmniejszenia nadmiernej fermentacji w jelitach i jako środek wiatropędny.


- LAWENDA DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ 

Napar z lawendy stosujemy przy nieświeżym oddechu.

- RELAKSUJĄCA KĄPIEL LAWENDOWA

Wsypujemy do kąpieli 0,5 szklanki soli kuchennej i dodajemy 15 kropel olejku lawendowego, rozpuszczonego w łyżce wódki (na powierzchni nie utworzą się tłuste plamy). Leżymy w kąpieli 15 minut, a następnie spłukujemy ciało pod prysznicem.


Suszone kwiaty lawendy kupisz tutaj => KLIK

Źródła:
- ''Zielnik klasztorny Ojców Bonifratów. Poradnik zdrowia oparty na 400-letnim doświadczeniu"
Opracowany przez Wspólnotę Warszawskich Bonifratów pod kierunkiem Przeora Ojca Teodora Książkiewicza, Warszawa 1992,
- rozanski.li/?p=2392
- rozanski.li/?p=314
- pl.herbs2000.com/ziola/lawenda_lek.htm

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze