"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

czwartek, 20 listopada 2014

KAKAO - superpokarm - dla dobrej pracy mózgu i serca

Ziarno kakaowca - właściwości lecznicze

Nazywane „pokarmem bogów” ziarno kakaowca do Europy sprowadzone zostało przez Kolumba. Szybko zdobyło ono swoją popularność na dworach Hiszpańskich, a potem w całej Europie. Nasiona kakaowca charakteryzują się bogatym składem biochemicznym, gdyż zawierają ponad 800 związków o właściwościach nawilżających, tonizujących, rewitalizujących i regenerujących! Nieprzetworzone ziarna kakaowca polepszają ukrwienie mózgu, chronią przed chorobami serca, anemią, depresją, a nawet przed wieloma innymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak np. nowotwory !
Picie kakao poprawia znacznie funkcje mózgu, pamięć krótkoterminową, długoterminową oraz epizodyczną, jak również szybkość przetwarzania danych i to zostało potwierdzone badaniami naukowymi.

A więc mówimy TAK dla gorzkiej czekolady i prawdziwego kakao!


Właściwości lecznicze ziarna kakaowca:

- Pomaga zapobiec miażdżycy. Badania potwierdzają kardioochronne działanie kakao – jako źródła związków o charakterze przeciwutleniającym, głównie proantocyjanidyn związków należących do grupy polifenoli, występujących w postaci monomerów jako katechiny i epikatechiny lub oligomerów katechin i epikatechin jako procyjanidyn, które wykazują korzystny wpływ na prawidłową funkcję śródbłonka naczyń krwionośnych, zapobiegają procesom zapalnym i zakrzepowym, prowadzącym do rozwoju miażdżycy.

- Zapobiega anemii. Kakao zwiera, także duże ilości żelaza i zaspokaja bez problemu jego dzienne zapotrzebowanie. Żelazo jest częścią hemoglobiny, która łączy się z tlenem i rozprowadza go po organizmie. Jest to więc skuteczna broń przeciwko anemii.

- Pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi - a to dzięki dużej zawartości bardzo ważnego minerału, jakim jest chrom.

- Pomaga w walce ze stresem i depresjąKakao podnosi poziom serotoniny (tzw. hormon szczęścia) w mózgu. Jest to jeden z głównych neuroprzekaźników występujących w ludzkim organizmie. 
Kakao to jedyna roślina, która zawiera anandamid - endorfinę, która jest naturalnie produkowana po wysiłku fizycznym. Anandamid jest uwalniany, gdy mamy dobre samopoczucie. Dzięki kakao możemy przez dłuższy czas mieć lepsze samopoczucie :)

Anandamid działa relaksująco oraz poprawia ogólne samopoczucie. Metyloksantyny (kofeina, teobromina) wywierają efekt stymulujący oraz zauważalnie wpływają na nastrój. Aminy biogenne, które w organizmie człowieka występują jako neurotransmitery, mogą kontrolować wiele procesów mentalnych. Jedną z takich amin jest fenyloetyloamina (jej struktura przypomina amfetaminę), która stymuluje system nerwowy i wpływa na wydzielanie dopaminy, czego efektem jest pojawienie się uczucia radości, szczęścia, euforii i przyjemnego ciepła na sercu. Wyjaśnia to również powody, dla których czekolada jest uważana za afrodyzjak.

Polepsza ukrwienie mózgu i może poprawiać pamięć krótkoterminową. Naukowcy z Nottingham wykazali, że wypicie kakao bogatego w flawonoidy poprawia krążenie na dwie do trzech godzin.

Ian Macdonald, który prowadził badania przedstawione w lutym Amerykańskiemu Stowarzyszeniu Rozwoju Nauki, podkreśla: – Kakao może poprawić funkcjonowanie mózgu u osób starszych bądź w przypadkach zaburzeń poznawczych wywołanych zmęczeniem lub brakiem snu.

- Chroni przed chorobami cywilizacyjnymi! Naukowcy prześcigają się w nowinkach dotyczących właściwości ziaren kakaowca. Odkrycia poczynione przez naukowców ze Szkoły Medycznej w Harvardzie pokazują, że zawarte w kakao flawonoidy (epikatechiny) uodparniają organizm na takie choroby jak cukrzyca, choroby serca oraz nowotwory.

- Polifenole czekolady mają właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu chronią neurony przed uszkodzeniami wywołanymi obecnością wolnych rodników.

Gdzie kupić wysokiej jakości kakao?
Ziarna kakaowca oraz kakao wysokiej jakości kupisz tu: KLIK

Źródła:
nazdrowie.pl/artykul/naturalne-antydepresanty
doz.pl/czytelnia/a1601-Cudowne_kakao

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze