"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

piątek, 21 listopada 2014

GROCH - czy wiesz jak bardzo jest wartościowy?

Groch - to nie tylko dodatek do potrawy wigilijnej

Groch chociaż jest bardzo cennym źródłem składników odżywczych nie jest wciąż wystarczająco doceniany. Mi groch kojarzy się z Wigilią - przecież wigilijny groch z kapustą na stole wigilijnym być musi! Nie wyobrażam sobie bez tej wspaniałej potrawy świąt. Taką kapustę u mnie w domu jada się z olejem - lnianym lub konopnym. To dopiero smak...

Groch jest niezwykle cenną i pożywną rośliną. Był on i jest wysoce ceniony za posiadane właściwości lecznicze. Medycyna ludowa już od najdawniejszych czasów, wykorzystywała go do wzmocnienia organizmu, po przebytych ciężkich chorobach.

Groch i zupa grochowa

Groch i zupa grochowa

Groch i zupa grochowa


Groch i zupa grochowa

Właśnie to w zbliżającym się okresie zimowym powinniśmy postawić na wprowadzenie do naszej diety grochu, który skutecznie zapobiegnie wszelkim niedoborom witamin i składników mineralnych oraz będzie smacznym, pożywnym i zdrowym daniem!

Właściwości odżywcze grochu

- Zawiera bardzo duże ilości błonnika pokarmowego -15g! Błonnik nie ulegając trawieniu w przewodzie pokarmowym, usprawnia pracę jelit, pomaga zapobiegać takim schorzeniom jak uchyłkowatość jelit czy zespół jelita drażliwego. Obniża on także poziom cholesterolu.

- Należy do roślin zasadotwórczych, jest więc doskonałym pokarmem odkwaszającym organizm!

- Ma niski indeks glikemiczny, tzn. po jego spożyciu glukoza z węglowodanów uwalniana jest powoli i stopniowo, co zapobiega przez dużymi „skokami” cukru we krwi i nagłym napadom głodu.

- Zalecany jest w diecie cukrzycowej, pomaga w cukrzycy typu 2. 

- Zalecany jest też kobietom w ciąży i karmiącym matkom, ponieważ posiada duże zasoby kwasu foliowego, niezbędnego w prawidłowej syntezie wewnątrz komórkowego DNA.

- Jest wysoko cenionym źródłem białka przez wegetarian, zawarte w grochu witaminy i składniki mineralne, doskonale uzupełniają bezmięsną dietę. 

Zwalcza wolne rodniki, wzmacnia układ immunologiczny.

 - Wzmacnia serce, chroni przed udarem i miażdżycą.

- Obniża nadciśnienie tętnicze.

- Chroni przed anemią.

- Wzmacnia żołądek, śledzionę, trzustkę, nerki, wątrobę,

- Zapobiega kamicy nerkowej i wątrobowej.

- Zapobiega chorobom reumatycznym.

- Utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową organizmu, zapobiegają odkładaniu się kwasu moczowego w stawach, zapaleniu pęcherza moczowego.

- Oczyszcza jelita, zapobiega zapaleniom wyrostka robaczkowego.

- Reguluje wypróżnienia i zapobiega zaparciom

- Wzmacnia wzrok, zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i katarakty.

- Jest pomocny w różnego rodzaju obrzękach, w zwalczaniu pryszczy, trądzika i innych skórnych wykwitów.

- Wzmacnia włosy i paznokcie.

A wady?

Groch powoduje powstawanie gazów zarówno w żołądku, jak i w jelitach. 
Z tego powodu, groch uznany jest za roślinę wzdęciogenną i ciężkostrawną. 

Istnieją jednak sposoby zapobiegające powstawaniu gazów po spożyciu grochu: wystarczy wymoczyć groch w wodzie przez co najmniej 3 godziny, następnie go przepłukać zimną wodą i gotować w kolejnej porcji wody. Ta metoda sprawia jednak, iż duża część witamin ulega wypłukaniu.

Wiele przypraw neutralizuje ciężkostrawność grochu. Należą do nich: oczywiście majeranek, kminek, koper, imbir, pieprz czarny, bazylia.


"Kiedy groch w chałupie, a kapusta w kłodzie, to bieda nie dobodzie".


Groch (cały łuskany, a także połówki, a nawet  przyprawę do grochówki)  możecie kupić w tym sklepie: KLIK


Źródła:
dietetycy.org.pl/groch-wlasciwosci/
zdrowieznatury.blox.pl/2012/09/GROCH.html

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze