"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

wtorek, 14 października 2014

RYŻ BRĄZOWY, a może jednak biały?

Ryż brązowy

Jeśli chcemy się zdrowo odżywiać i dostarczać swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych to powinniśmy pamiętać o wyższości brązowego ryżu nad białym. Brązowy ryż to bogactwo składników mineralnych (sodu, potasu, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza i manganu), witamin (witaminy E, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, folianów),a także błonnika pokarmowego. Ponadto posiada on niższy indeks glikemiczny, jest wolniej trawiony przez co daje uczucie sytości przez dłuższy czas.
Właściwości zdrowotne brązowego ryżu

Brązowy ryż właściwości


- Badania naukowe wykazały, że jedzenie brązowego ryżu znacznie obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę, podczas gdy białego podwyższa. Według naukowców spożywanie oczyszczonych ziaren zbóż powoduje zbyt szybki wzrost poziomu glukozy w naszym organizmie, co może sprzyjać rozwojowi cukrzycy. Tymczasem niełuskane zboża uwalniają cukier stopniowo, dzięki czemu unikamy gwałtownych wahań poziomu glukozy.(Więcej o badaniach na ten temat: TUTAJ).

- Brązowy ryż uważany jest za jedną z najbogatszych w składniki odżywcze substancji, jakie kiedykolwiek badano! Zawiera on mnóstwo przeciwutleniaczy, które chronią komórki przed uszkodzeniem i pomagają zachować młodzieńczy wygląd. Przeciwutleniacze chronią organizm przed chorobami wieku starczego.

Poza tym badania naukowe wykazały, że dieta obfitująca w przeciwutleniacze hamuje rozwój komórek nowotworowych w piersiach.

- Obniża poziom cholesterolu.

- Chroni przed miażdżycą.

- Zawarty w brązowym ryżu błonnik poprawia trawienie oraz pomaga w walce z otyłościąBłonnika w brązowym ryżu jest ponad trzy razy więcej!

- Jedzenie brązowego ryżu syci na dłużej. Badania pokazały, że osoby, które jedzą często pełnoziarniste produkty są mniej narażone na nadwagę i otyłość.
Jeśli zależy nam na utracie zbędnych kilogramów powinniśmy uwzględnić w naszej diecie brązowy ryż.

Jak ugotować brązowy ryż?


Ryż brązowy gotujemy dłużej niż biały - około 30 minut. Taki ryż ponadto jest od białego trochę twardszy. Jeśli jest trudno nam się do tego przyzwyczaić możemy spróbować po ugotowaniu zostawić go pod przykryciem na 10 minut - wtedy zmięknie. (Podobnie postępujemy z kaszą gryczaną).

Warto jest także przed ugotowaniem brązowy ryż namoczyć (np. przez noc), wtedy ugotuje się szybciej. Po namoczeniu można też regularnie przepłukiwać ziarna i po 2 - 3 dniach pojawią się kiełki. Skiełkowany ryż jest jeszcze lepiej przyswajalny, bogatszy w cenne składniki i mniej kaloryczny.


Wyjątkowo przyjemnym smakiem wyróżnia się ciemny ryż basmati. Stanowi on najszlachetniejszą odmianę ryżu na świecie. Ma bardzo ciekawy, lekko orzechowy smak

Jeżeli chcecie kupić brązowy ryż Basmati to proponuję tu: KLIK
Jeżeli jesteście amatorami białego ryżu to proponuję kupić go tu: KLIK


Źródła:http://zdrowie.dziennik.pl/diety/galeria/460890,9,brazowy-ryz-zdrowszy-niz-bialy-ryz-dlaczego-warto-go-jesc.htmlhttp://www.czarnarzepa.pl/2010/10/ryz-brazowy-vs-biay.html

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze