LIPA - najlepsza pomoc przy przeziębieniu i grypie

Lipa - pij herbatkę przy pierwszych oznakach choroby!

Kwiat lipy – Flos (Inflorescentia) Tiliae

Łamię cie w kościach, czujesz, że masz gorączkę, boli cię głowa, jednym słowem dopadają cię pierwsze oznaki przeziębienia. Sięgnij po napar z kwiatów lipy! Nie bez powodu sam Jan Kochanowski wychwalał w swojej fraszce jej zalety. Lipa od wieków była uznawana za niezwykle cenne i mające wszechstronne zastosowanie drzewo. Herbatka z kwiatów lipy pomoże ci uporać się z przeziębieniem i grypą. Dodatkowo ma ona właściwości przeciwzapalne, napotne, moczopędne, uspokajające, przeciwbólowe i wykrztuśne. Można ją podawać nawet dzieciom!

Kwiat lipy jest ulubioną rośliną leczniczą mojej mamy. Opowiadała mi kiedyś o tym, jak zbierała kwiaty lipy z drzewa rosnącego obok jej domu i robiła z nich wielki dzbanek zdrowej i pachnącej pięknie herbatki...







Właściwości lecznicze kwiatów lipy czyli - na co polecana jest herbatka z lipy?


Właściwości lecznicze kwiatów lipy

- Poleca się picie naparu z kwiatów lipy przy chorobach przeziębieniowych, z objawami gorączki i nieżytu dróg oddechowych.  Dodatek syropu z malin i miodu do naparu lipowego wzmaga jego działanie przeciwgorączkowe i wzmacniające. Napotne działanie lipy pomaga naszemu organizmowi na pozbycie się toksyn i innych szkodliwych substancji.

- Na kaszel i ból gardła. Zawarte w lipie związki śluzowe łagodzą kaszel, ból gardła i działają lekko przeciwzapalnie.


- Na problemy trawienne, na niestrawność, biegunki i nudności. Lipa ma delikatne działanie żółciopędne, które jest bezpoś­rednio powiązane z właściwościami spazmolitycznymi związków zawartych w tym surowcu. Powodują one rozkurcz mięśni gładkich przewodu pokarmowego, w tym dróg żółciowych, co ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy. Napary z kwiatów lipy zwiększają również wydzielanie soku żołądkowego, dlatego surowiec ten ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów.


- Napar lipowy na mleku z miodem lipowym lub lawendowym ułatwia zasypianie. 1 szklankę takiego naparu zaleca się spożyć przed snem. 

- Napar z lipy stosuje się w nadmiernej pobudliwości nerwowej, ponieważ łagodzi stany napięcia nerwowego - szczególnie u dzieci, młodzieży i osób starszych. Działanie uspokajające wykazuje olejek eteryczny zawarty w kwiatostanach lipy, a w szczególności jego składnik farnezol.


- Na wysokie ciśnienie krwi.  Herbatka z kwitów lipy obniża wysokie ciśnienie.


Dla urody

- Na zapalenie spojówek i powiek, na obrzęki i cienie wokół oczu
zaleca się używanie naparu z lipy zewnętrznie w postaci okładów. Przemywanie naparem skóry łagodzi podrażnienia, pielęgnuje cerę, uelastycznia, zmniejsza łojotok i hamuje złuszczanie się naskórka.

Napar z lipy w kosmetyce jest używany jako środek przeciwzapalny, antyseptyczny, nawilżający i osłaniający, szczególnie przydatny w pielęgnowaniu i leczeniu skóry suchej, podrażnionej, z wypryskami. Poprzez zwiększanie uwodnienia skóry podnosi elastyczność i sprężystość skóry. Napar lipowy działa wybielająco na cerę.


- Przy suchych włosach, suchym łupieżu, łamliwych, wypadających i delikatnych włosach zaleca się stosowanie płukanek w naparze lipowym. Zmniejszają one także świąd skóry.


- Napary z kwiatów lipy można również stosować jako dodatek do kąpieli, zwłaszcza w połączeniu z lawendą. Takie zabiegi działają uspokajająco i rozkurczowo. Skóra się po nich regeneruje i staje się bardziej elastyczna. Kąpiele te polecane są także przy przeziębieniach.


Zastosowanie lecznicze kwiatu lipy

- HERBATKA Z KWIATÓW LIPY

Farmakopea Polska zaleca stosowanie kwiatostanów lipy  w postaci naparów.

Dawka wg  Farmakopei w naparach: jednorazowa 2-6 g, dobowa 2-6 g. Działanie przeciwgorączkowe i napotne.


Napar z kwiatów lipy – Infusum Flor. Tiliae 10% w dawce 2-3 szklanek dziennie wzmaga wydzielanie potu, szczególnie w przebiegu gorączki. Śluzy zawarte w naparze działają osłaniająco, zmiękczająco, przeciwkaszlowo i łagodząco na podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego i gardła. Flawonoidy, olejek eteryczny i glikozydy fenolowe lipy mają właściwości uspokajające i rozkurczowe. Lipa zwiększa diurezę.

Aby maksymalnie wykorzystać lecznicze właściwości substancji śluzowych zawartych w kwiatach lipy, dobrze jest po zaparzeniu herbatki odcisnąć ją np. łyżeczką na sitku, a jeśli korzystamy z ziół w torebkach - dokładnie wycisnąć po przestudzeniu torebkę palcami.
Ponieważ herbata z lipy działa nie tylko napotnie, ale też moczopędnie, podczas leczenia przeziębienia lipą pamiętaj o nawadnianiu organizmu innymi płynami - najlepiej herbatą owocową lub niegazowaną wodą mineralną.

- LIPOWY PŁYN DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ I GARDŁA:

Płukanie jamy ustnej i gardła naparem z lipy jest wskazane w leczeniu zapaleń gardła i anginy.

Przepis:
Płukankę przyrządzamy podobnie jak herbatkę, ale zamiast miodu dodajemy sok z połowy cytryny, do wystudzonego naparu. Jamę ustną płuczemy miksturą o temperaturze pokojowej lub lekko podgrzaną.

- KĄPIEL Z KWIATAMI LIPY NA BEZSENNOŚĆ:

Jest zalecana osobom podenerwowanym, także nadpobudliwym dzieciom oraz tym, którzy miewają problemy z zasypianiem i utrzymaniem ciągłości snu.

Przepis:
2 garście kwiatów lipy umieszczamy w jedwabnym lub lnianym woreczku, zawiązujemy i wrzucamy do wanny. Napuszczamy do niej wodę o temperaturze 38-40°C i kąpiemy się przez około 20 minut. Po kąpieli nacieramy ciało woreczkiem z lipą, dokładnie osuszamy się ręcznikiem i kładziemy się do łóżka. Pamiętamy by nie spłukiwać ciała czysta wodą po lipowej kuracji.

Kwiat lipy suszony możecie kupić tutaj ==> KLIK

Źródła:
rozanski.li/?p=397
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/herbata-z-lipy-najlepsza-na-przeziebienie-lecznicze-wlasciwosci-lipy_39760.html
polki.pl/we-dwoje/lipa;to;takze;ziolo,artykul,7511.html
Iwaniuk A., Atlas ziół krajowych, Bellona SA, Warszawa 2010
Cavelius A-A., Frohn B., Zioła w medycynie naturalnej, MAK 2005

Komentarze