"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

piątek, 5 września 2014

Grzyby lecznicze - GRZYBY MUN (ucho bzowe) na poprawę krzepliwości krwi !

Grzyby Mun - lekiem na nadciśnienie i poprawę krzepliwości krwi

W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był też jako grzyb brzozowy, judaszowe uszy, uszak judaszowy, ucho judaszowe, ucho bzowe.
Nazywane są również chińskimi smardzami i grzybami drzewnymi.

Grzyby Mun to bardzo popularny składnik kuchni Dalekiego Wschodu. Są one potocznie nazywane uchem bzowym - a to dlatego, ponieważ kształt ich właśnie przypomina ucho. Natomiast określenie ''bzowe'' wzięło się stąd , gdyż grzyby te w warunkach naturalnych rosną głównie w pniach czarnego bzu.  Nie wszyscy wiedzą, że grzyby te są cenione nie tylko ze względu na swoją przydatność kulinarną lecz również leczniczą ! Robi się nawet z nich ekstrakty i sprzedaje w kapsułkach. Siła uzdrawiająca grzyba Mun była znana na Zachodzie już przed stuleciami. Poznajmy więc właściwości lecznicze tych grzybów.

Właściwości lecznicze grzybów mun

właściwości grzybów Mun


Grzyby Mun jak stosować ?

Grzyby mun jako lek na nadciśnienie i poprawę krzepliwości krwi:

Należy 3 g suszonych grzybów mun namoczyć w około pół litra wody i zostawić na noc. Rano namoczone grzyby dusić przez pół godz. na wolnym ogniu.
Można dodać trochę miodu. Lekarstwem jest wywar - należy go pić przed snem (1 filiżankę).

Grzyby Mun jako lek przy bólach żołądkowych 

Dusimy przez 1-2 godziny około 7 do 8 świeżych owocników, a wywar pijemy dwa razy. 

Grzyby Mun w kuchni

Grzyby Mun to idealny dodatek do sosów, zup, sałatek, dań bezmięsnych. Są niezastąpionym składnikiem sajgonek. Jeśli chcemy dodać grzyby Mun do swojej potrawy to powinniśmy przedtem namoczyć je w wodzie ok. 20 minut ( grzyby powiększą się kilkakrotnie i doskonale chłoną np. smak sosów).
Grzyby Mun doskonale smakują z curry, chili i ostrymi przyprawami. 

Ciekawostka

Czy wiecie, że sobowtór znanego grzyba mun (uszaka gęstowłosego) rośnie w Polsce. Nazywa się go dokładnie uszakiem bzowym. Z racji nikłej świadomości społecznej grzyby te traktowane są jako niejadalna odmiana ''hub drzewnych''. 

Suszone grzyby Mun możecie kupić tu: KLIK

3 komentarze :

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dodałem to dzisiaj rano do zalewajki cierpię i rzygam i nie wiem co dalej

    OdpowiedzUsuń
  3. Wziąłem węgiel, po 4 godzinach nifuroksazyd, po następnych 4 multilak i przeszło. Nie wiem o co chodzi ale jak pomyślę o tych grzybach to mi niedobrze, chociaż w zupie były ok.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze