"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

wtorek, 2 września 2014

Aromatyczny PIEPRZ CZARNY - właściwości odchudzające i lecznicze

Pieprz czarny - " tam gdzie pieprz rośnie ..."

Jeszcze kilka wieków temu przyprawę tą traktowano na równi ze złotem - był czas kiedy za pieprz płaciło się tyle złota, ile sam ważył. Na zakup pieprzu mogli więc sobie pozwolić tylko ci bogatsi. Dziś pieprz czarny jest łatwo dostępny dla każdego i ogromnie popularny na całym świecie. Ogólnie rzecz biorąc pieprz czarny to gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych. Uprawia się go dla owoców, z których otrzymuje się znaną nam przyprawę. Substancja, która nadaje pieprzowi wyrazisty, ostry smak to alkaloid o nazwie piperyna:

"Piperyna pobudza zakończenia nerwowe w przewodzie pokarmowym, wzmacniając przede wszystkim wydzielanie soku żołądkowego. Ma smak ostro gorzki, pobudza wydzielanie soków trawiennych, polepsza trawienie pokarmu i wchłanianie mleczka pokarmowego z jelit do krwi, poprawia ukrwienie tkanek, wzmaga diurezę."
Źródło: Wikipedia

Wstępne badania laboratoryjne, które opublikowano w "Journal of Agricultural and Food Chemistry” sugerują, że piperyna może się okazać nową bronią w walce z otyłością. Zakłóca ona aktywność genów, które kontrolują powstawanie komórek tłuszczowych - a więc pomaga w zwalczaniu tłuszczu i zachowaniu szczupłej sylwetki. Zawarta w pieprzu piperyna sprawia także, że lepiej wchłaniamy witaminy z grupy B, selen i beta-karoten.

Ale zbawienne właściwości pieprzu czarnego znane były od dawien dawna - pisał o tym sam Hipokrates. Pieprz poprawia odporność, polepsza trawienie, jest silnym antyoksydantem, afrodyzjakiem, a na dodatek ma właściwości antydepresyjne !

Właściwości pieprzu czarnego

pieprz czarny właściwości


Ciekawostki

Niektórzy za pieprz uważają również przyprawę „pieprz Cayenne” – ale w rzeczywistości jest to suszona, sproszkowana, czerwona papryczka chilli. Ona również ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a to przez zawartość alkaloidu - kapsaicyny. Kapsaicyna poprawia metabolizm, zwiększa proces wydzielania ciepła i zmniejsza uczucie głodu. Z badań naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Purdue wynika, że nawet niewielkie ilości przyprawy skutecznie zmniejszają apetyt.

Wyróżniamy wiele odmian pieprzu. Marynowanie lub konserwowanie solanką niedojrzałych ziarenek prowadzi do powstania pieprzu zielonego. Moczenie, suszenie i otarcie mięsistej, w pełni dojrzałej, owocni jagód pieprzu czarnego daje nam pieprz biały. Natomiast wysuszone lub zalane solanką bądź octem owoce pieprzowca brazylijskiego i owoce pieprzowca peruwiańskiego to pieprz czerwony.Źródło:Wikipedia


Przeciwskazania

- Pieprz czarny powinien być stosowany ostrożnie  przez osoby z podrażnieniami błony wyścielającej żołądek i z owrzodzeniami.

- Spożywanie pieprzu nie jest polecane osobom cierpiącym na choroby nerek

- Ze względu na właściwości pobudzające apetyt osoby odchudzające się powinny go stosować z rozwagą.


Pieprz czarny polecam Wam kupić tutaj: KLIK. Zobaczcie ile rodzajów samego pieprzu czarnego macie do wyboru ;)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze